نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره سوری

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز (چهارشنبه) طی نشستی به بررسی گزارش تیم بازرسان ویژه سازمان ملل در خصوص سوریه پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری ایلاف، کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز نشست خود را با هدف بررسی اوضاع حقوق بشر در سوریه آغاز کردند.

در این نشست استرالیا اعلام کرد که ارتکاب جنایات در سوریه علیه مردم این کشور یک امر غیرقابل قبول است.

در همین حال اسپانیا نیز هدف قرار دادن کودکان سوری را به شدت محکوم کرد.

نماینده امارات نیز حمایت خود را از اجرای طرح کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب اعلام کرد.

در همین راستا تیم بازرسان ویژه سازمان ملل نیز ادعا کرد که دولت سوریه دست به نقض قوانین حقوق بشر از جمله کشتار مردم در نواحی مختلف این کشور زده است.

تیم بازرسان سازمان ملل که ریاست آن را پائولو سرجیو پینیرو بر عهده دارد ضمن متهم کردن دو طرف درگیری در سوریه و اعلام اینکه هر دو طرف دست به جنایاتی علیه غیرنظامیان زده‌اند، اظهار کرد: به طور دقیق مشخص نیست عامل جنایت منطقه الحوله که در پی آن بیش از 100 تن کشته شدند چه کسی است.

در گزارش این تیم همچنین آمده است که تیم بازرسان گزارش‌هایی را در خصوص کشته شدن جمعی از مردم سوریه به دست گروه‌های مسلح و مخالف نظام در دست دارد.

در همین حال خبرگزاری کویت (کونا) نیز اعلام کرد که فیصل خباز الحموی،‌ نماینده سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل جلسه امروز شورا را در ژنو در اعتراض به گزارش شورای حقوق بشر ترک کرد.

الحموی در اظهاراتی در ابتدای نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: ادامه اقدامات شرم‌آور و بیانیه‌های دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ما را به طور جدی در خصوص متوقف کردن همه انواع همکاری‌ها با تمام سازمان‌ها و نهادها تا زمانی که از ارائه راهکارهای عملی برای حل مشکل سوریه ناتوانند و تنها به یک چشم به حقایق می‌نگرند، وادار می‌کند.

نماینده سوریه همچنین با انتقاد شدید از گزارش کمیته حقیقت‌یاب در خصوص کشتار منطقه الحوله اعلام کرد: این گزارش با موضعی کاملا طرفدارانه تهیه شده و در آن مبالغه صورت گرفته است و تا حقیقت فاصله زیادی دارد تا جایی که در گزارش مذکور در ارائه توصیفاتی در خصوص این جنایت اغراق شده و به دولت سوریه به استناد شهادت برخی از رسانه‌هایی که با غرض‌ورزی در خصوص سوریه مطالبی را منتشر می‌کنند و نیز اظهارات برخی کسانی که از چنگال عدالت گریخته‌اند، اتهامات باطلی وارد شده است.

این مسئول سوری افزود: همه می‌دانند که آنچه در سوریه رخ می‌دهد نه به خاطر درخواست برای انجام اصلاحات بلکه یک جنگ واقعی است که از سوی گروه‌هایی در خارج از سوریه از لحاظ مالی و تسلیحاتی حمایت می‌شود.

وی همچنین عنوان داشت: به عقیده من هدف اصلی از چنین توطئه‌چینی‌هایی محقق کردن آرزوی اسرائیل برای شعله‌ور شدن آتش فتنه و ادامه ناآرامی و درگیری‌های خونین است تا بتواند به این وسیله شهرک‌سازی‌های خود در اراضی اشغالی را ادامه داده و عملیات یهودی‌سازی بیت‌المقدس را کامل کند.

از سوی دیگر، یک مسئول بلندپایه در وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که وزیر امور خارجه این کشور شرط حضورش در کنفرانس ژنو را توافق همه شرکت‌کنندگان با برکناری نظام اسد قرار داده است.

این مسئول بلندپایه در وزارت امور خارجه آمریکا در این سخنان مطبوعاتی اعلام کرد: هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا تنها به شرطی حاضر است که در کنفرانس احتمالی سوریه که قرار است 30 ماه جاری میلادی در ژنو برگزار شود شرکت کند که همه شرکت‌کنندگان در این کنفرانس با برکناری نظام بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه موافقت کنند.

این مسئول آمریکایی ادامه داد: هدف اصلی برگزاری کنفرانس ژنو دستیابی به توافق در خصوص راهکاری برای پیشبرد روند صلح در سوریه است.

این مسئول که خواست نامش فاش نشود، تاکید کرد: آمریکا از کوفی عنان در سوریه انتظار دارد که مواضع طرف‌های شرکت‌کنندگان در کنفرانس ژنو را ارزیابی کند تا بدین وسیله بتواند آگاه شود که آیا همه شرکت‌کنندگان آماده تایید طرح مذکور برای انتقال قدرت در سوریه هستند یا خیر.

این مسئول آمریکایی ادامه داد: آمریکا همچنان پیش‌بینی می‌کند که کلینتون و همتای روسی‌اش سرگئی لاوروف در دیدار آتی خود در سن پترزبورگ به بحران سوریه بپردازند.

این مسئول ضمن اعتراف به متفاوت بودن موضع مسکو و واشنگتن نسبت به حل بحران سوریه تاکید کرد: دولت آمریکا با نظر روسیه که پافشاری می‌کند بر اینکه ملت سوریه تنها کسانی هستند که حق تصمیم‌گیری درباره سرنوشت اسد را دارند، مخالف است.

وی گفت: افکار عمومی در آمریکا معتقدند که نظام بشار اسد مشروعیت خود را به خاطر اعمال خشونت علیه ملت سوریه از دست داده است و باید برکنار شود.

/ 1 نظر / 6 بازدید
حقدوست

[گل][ناراحت][ناراحت][ناراحت][گل][ناراحت][ناراحت][ناراحت][گل] [گل][ناراحت]سلام دوست ارجمند[ناراحت][گل] [گل] ضمن آرزوی قبولی طاعات شما در شبهای قدر، شهادت مولا علی(ع) را تسلیت می‌‌گویم [گل] با مطالب جدید در خدمت شما هستم: [گل][ناراحت][ناراحت][گل][ناراحت][ناراحت][گل] >>>> دفاع عجیب خواهر پیامبرخدا(ص) از حضرت علی(ع) و اثبات برتری حضرت علی(ع) از پیامبران http://bia2mofid.persianblog.ir/ [گل][ناراحت][ناراحت][گل][ناراحت][ناراحت][گل] >>>> آنچه درباره شب قدر باید بدانیم(تا شب قدر را به راحتی از دست ندهیم) http://bia2mofid.persianblog.ir/ امیدوارم برای شما عزیز مفید بوده باشد [گل][ناراحت][ناراحت][ناراحت][گل][ناراحت][ناراحت][ناراحت][گل]