شوراهای محلی تجلی حقوق شهروندی

وی می افزاید: بنابراین تشکیل شوراها با چنین اقتداری آن هم با صرف هزینه‌های سنگین، تنها اضافه کردن نهادی نظارتی به نهادهای متعدد موجود و یک موازی‌کاری است. همچنین باید گفت که وجود چنین شانی برای شوراها بدون آن که در راستای اصول 6 و 7 قانون اساسی مبنی بر رکن بودن شوراها در تصمیم‌گیری‌های محلی و نهادی برآمده از آرای مردم جهت اداره امور باشد، بیشتر در راستای مفاد اصل 8 (مشهور به اصل امر به معروف و نهی از منکر) بوده که بر اساس آن همه مردم وظیفه نظارتی در برابر دولت دارند و با سرایت روح اصل مذکور به اصل 100، این وظیفه چارچوبی حقوقی در قالب تشکیل شوراها جهت نظارت مردم بر ارکان محلی دولت مرکزی به خود گرفته است.


امین زاده خاطر نشان می کند: که مجلس در دو دوره قانونگذاری تا سال 1381، در پناه عدم مخالفت شورای نگهبان وظایف و اختیاراتی را که جنبه تصویبی داشت، مانند انتخاب شهردار و دهیار، تصویب بودجه شهرداری، تصویب اساسنامه شرکت‌ها و موسسات وابسته به شهرداری‌ها، تصویب معاملات شهرداری‌ها و نظارت بر آن ها و... را داخل در صلاحیت شوراهای اسلامی کرده است.


وی ادامه می‌دهد: اما از سال 1381 به بعد و با رویکرد جدید شورای نگهبان مبنی بر شان نظارتی داشتن شوراهای محلی، مرجع مزبور با اصلاح مواد مربوط به قانون شوراها و وارد کردن موارد جدید به صلاحیت مقررات‌گذاری شوراها مخالفت کرده است.


این کارشناس حقوقی می افزاید: شورای نگهبان در دو اظهارنظر جداگانه این مخالفت خود را بیان کرده است: ابتدا در اظهارنظر مورخ 15/8/1381 در بند­های 10 و 12 و سپس در اظهارنظر مورخه 14/4/1382 استدلال خود را مبنی بر این که واژه نظارت مفهوم (تصویب، نصب و انتخاب) را در بر نداشته و آن موارد زاید بر وظیفه نظارتی شوراها بوده، مخالفت خود را اعلام کرده است.


وی مبهم‌ترین بخش را جایی می‌داند که اولا در باب وظیفه اصلی شوراهای محلی (نظارت بر اداره امور محلی) هیچ چارچوب حقوقی جهت اجرای آن در قوانین عادی پیش‌بینی نشده است و ثانیا این که در راستای این اختیار هیچ ضمانت اجرایی در قوانین وضع نشده است.امین‌زاده همچنین اشاره‌ای به یکی از اصول قانون اساسی (اصل 12) در باب صلاحیت شوراهای محلی می‌کند که به اعتقاد وی کمتر مورد توجه و تحلیل پژوهشگران قرار گرفته است.


این کارشناس حقوق عمومی می‌گوید: اصل دوازدهم اختیار مقرره‌گذاری برای شوراهای محلی را در چارچوب مقررات شرعی بیان می‌دارد. اختیار موجود در اصل مزبور از طرفی ابهام صلاحیتی دارد و از جهتی دیگر صلاحیت تصمیم‌گیری برای شوراهای محلی را به رسمیت می‌شناسد، بدین نحو که با وجود این که اصل مزبور صلاحیت مقررات‌گذاری محلی در یک چارچوب شرعی با شرایط مذکور در اصل مزبور را به شوراهای محلی واگذار کرده است، اما بایستی اذعان داشت که اصولاً مدیریت امور محلی و اداره خدمات عمومی‌ تداخلی با مقررات شرعی پیدا نمی‌کنند تا اداره امور محلی در چارچوب مقررات مذکور موضوعیت پیدا کند و از طرفی دیگر اگر از چارچوب شرعی فوق‌الذکر چشم پوشی کنیم با مشاهده صلاحیت مقررات‌گذاری شوراهای محلی در اصل مزبور، تضادی در صلاحیت شوراهای مذکور نسبت به شان نظارتی موجود در اصل یکصدم قانون اساسی برای شوراها ملاحظه می‌‌شود که این به نوبه خود ابهام و تفاسیر متضاد و همچنین نگاهی مبتنی بر بی‌اعتمادی به نهادهای منتخب محلی در برابر اعتماد به مقامات انتصابی حکومت مرکزی در محل را به دنبال دارد.

بررسی چالش‌های موجود در فصل هفتم قانون اساسی


این کارشناس حقوق عمومی تاکید می‌کند: اصول فصل هفتم قانون اساسی درباره شوراها در رابطه با اختیارات شوراها قابل تامل است.


امین‌زاده در بررسی این موضوع می‌گوید: به عنوان مثال با توجه به اصل 102 قانون اساسی، شورای عالی استان‌ها، عالی‌ترین نهاد در نظام شورایی قانون اساسی است که با نظام انتخاب سه درجه‌ای اعضای آن انتخاب و از آن جا که اعضایش به صورت غیر مستقیم منتخب تمام مناطق جغرافیایی کشور هستند، و می‌توان آن را نهادی هم ‌عرض مجلس شورای اسلامی دانست. این هم‌ عرض بودن، لوازمی از جمله صلاحیت وضع قوانین و مقررات در محدوده مشخص را به دنبال داشته، اما می‌بینیم که در این اصل هرگونه ابتکار و طرح شورای عالی استان‌ها برای این که جنبه قانونی و الزام‌آور بگیرد، بایستی به مجلس عرضه و در آن جا مورد بررسی قرار گیرد.


وی تصریح می کند: در امور ملی ضرورت داشت که بدین صورت عمل شود، یعنی اگر در امور مزبور (ملی) شورای عالی استان‌ها پیشنهاداتی برای ارائه داشت، می‌بایست در قالب طرح یا لایحه به مجلس عرضه می‌کرد، اما در مقررات‌گذاری برای امور محلی هماهنگ کشوری لازم می‌بود در قانون اساسی صلاحیت وضع آن به شورای عالی استان‌ها اعطا می‌شد و تنزل این صلاحیت در حد ارائه طرح یا لایحه در تمام امور و خصوصا دخالت دولت در پیشنهادات مزبور در صورت ارائه لایحه، جای تامل دارد.


وی همچنین اصل 106 قانون اساسی را یکی از حساس‌ترین مباحث مربوط به نهادهای محلی، یعنی بحث انحلال شوراهای محلی در صورت تخطی از وظایف قانونی را در چارچوب نظارت قیمومتی مطرح می‌کند.


علی‌الاصول نهادهای غیرمتمرکز محلی بایستی در چارچوب اصولی که برای آن‌ها در قوانین اساسی و عادی تعریف شده است، حرکت نمایند، در غیر این صورت و خروج از حدود مقرر، عمل مزبور از جانب حکومت مرکزی به عنوان انحراف از اختیارات و وظایف تلقی شده و مجموعه اعضای آن نهاد را غیر صالح برای اداره امور محلی تشخیص می‌دهد که با وقوع چنین امری (انحلال نهادهای محلی) حکومت‌های مرکزی جهت واگذاری تصدی امور محلی به افراد ذیصلاح در اسرع وقت اقدام به برگزاری انتخابات عمومی می‌کند و اینجاست که بحث مرجع تشخیص انحراف و انحلال نهاد محلی نمایان می‌شود.


بحث مزبور به حدی مهم بوده که شدت وضعف عدم تمرکز در کشورها را با میزان ماهیت چنین مرجعی می‌سنجند، یعنی هر چه مرجع انحلال به لحاظ ساختاری ترکیب حکومتی بیشتری داشته باشد، شدت عدم تمرکز کمتر است و بالعکس. حال ملاحظه می‌شود، این موضوع به قانون عادی موکول شده و به عبارتی بسته به دوره‌های قانون‌گذاری، میزان عدم تمرکز در ساختار حقوقی جمهوری اسلامی ‌تغییرپذیر است و ثباتی که بایستی در نظام حقوقی باشد، وجود ندارد.


خلاء مذکور در هنگام تدوین قانون اساسی نیز بسیار جای سوال بود، اما نهایتا و با وجود ابهامات مورد اشاره به شکل کنونی تصویب شد. اما در مذاکرات مربوطه حداقل اجماعی مبنی بر این که مرجع مذکور غیر از مجموعه وزارت کشور باشد، وجود داشت. لازم به ذکر است بایسته بود محتوای اصول 6 و 7 موارد مهم و سرنوشت‌ساز این ارکان تصمیم‌گیری (شوراها) را همچون سایر رکن‌های نظام سیاسی جمهوری اسلامی، مشخص و روشن می‌ساخت، تا سیستم عدم‌تمرکز ایران از نقصان کمتری برخوردار بود و شوراهای محلی بدین صورت با انواع بی‌مهری‌ها روبرو نمی‌شدند.


با توجه به آن چه کارشناسان در گفت‌وگو با "حمایت" مورد تاکید قرار دادند، اگرچه توجه قانون اساسی کشورمان به مقوله شوراها از اهمیت زیادی برخوردار است، اما برای تشکیل دولت‌های محلی کارآمد با توجه به این که سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی راهکار تمرکززدایی را در پیش گرفته، می‌توان با دادن اختیار بیشتر به مدیریت محلی در کارآمدتر شدن دولت، نقش بزرگی ایفا کرد.

منبع: روزنامه حمایت

/ 0 نظر / 8 بازدید