پتنت چیست؟

پتنت چیست؟
پتنت یک حق اختصاصی است که به یک اختراع که عبارتست از یک محصول یا فرایند که راه جدیدی را برای انجام کاری فراهم می‌کند و یا یک راه حل فنی جدید را برای مشکلی ارائه می‌دهد، داده می‌شود. یک پتنت، محافظت برای اختراع مالک پتنت را فراهم می‌کند. حفاظت برای مدت زمان محدودی است که عموماً 20 سال می‌باشد.
پتنت چه نوع محافظتی را عرضه می‌کند؟
محافظت پتنت بدین معناست که اختراع نمی‌تواند بدون رضایت مالک پتنت، به صورت تجارتی ساخته، مورد استفاده، توزیع یا فروخته شود. این حقوق پتنت معمولاً در دادگاهی اجرا می‌شوند که در بسیاری از دستگاهها، قدرت متوقف کردن تجاوز به حقوق پتنت را دارا می‌باشند. از طرف دیگر دادگاه می‌تواند بوسیلة شخص ثالثی، بی‌اعتباری یک پتنت را اعلام کند.
مالک پتنت چه حقوقی دارد؟
مالک پتنت این اختیار را دارد که تصمیم بگیرد چه کسی می‌تواند یا نمی‌تواند از اختراع ثبت شده در مدت زمانی که اختراع تحت محافظت است، استفاده کند.
مالک پتنت می‌تواند اجازه یا حق امتیاز استفاده از پتنت را به هر بخشی که می‌خواهد، تحت شرایط توافق دو جانبه، واگذار نماید. همچنین مالک پتنت می‌تواند حق اختراع را به فرد دیگرزی بفروشد که در اینصورت او مالک جدید پتنت خواهد بود.
هنگامیکه مدت زمان یک پتنت به پایان می‌رسد، محافظت آن تمام می‌شود و اختراع وارد حوزة عمومی می‌شود، اینجاست که مالک، دیگر حقوق اختصاصی پتنت را ندارد و منافع اقتصادی آن در دسترس دیگران قرار می‌گیرد.
چرا پتنت‌ها لازم هستند؟
پتنت‌ها بوسیلة شناساندن خلاقیت افراد به آنها و دادن پاداش مادی در ازای اختراعات تجاری آنها، در افراد ایجاد انگیزه می‌کنند. این انگیزه‌های نوآوری را تقویت می‌کند که آن، بالا رفتن کیفیت زندگی بشر را بیمه می‌کند.
پتنت‌ها چه نقشی را در زندگی روزمره ایفا می‌کنند؟
حقیقتاً، اختراعات ثبت شده در تمام جوانب زندگی انسان نفوذ کرده‌اند. از روشنایی الکتریکی (پتنت متعلق به ادیسون و شوان) و پلاستیک (پتنت متعلق به باکلند) گرفته تا خودکارهای سرگرد (پتنت متعلق آن به بیزو) و ریزپردازنده‌ها (برای مثال متعلق به اینتل).
تمام مالکان پتنت در قبال محافظت پتنت، متعهد می‌شوند که تمام اطلاعات مربوط به اختراعشان را برای عموم فاش کنند بدین منظور که مجموعة دانش فنی را در جهان نمی‌سازند.
افزایش همیشگی دانش عمومی، خلاقیت و نوآوری را در افراد ترقی می‌دهد.
در این روش پتنت‌ها نه تنها فقط حفاظت برای مالک را فراهم می‌کنند، بلکه اطلاعات ارزشمندی را برای محققان و مخترعان نسلهای آینده مهیا می‌کنند.
چگونه یک پتنت واگذار می‌شود؟
اولین قدم در ایمن کردن یک پتنت، بایگانی کردن تقاضانامة پتنت است. به طور کلی، تقاضانامة پتنت شامل عنوان اختراع است، به همان خوبی که باید زمینة فنی را نشان دهد، باید شامل سابقه و توضیح اختراع به زبان ساده و دلایل کافی باشد که فردی با قدرت درک متوسط آن رشته بتواند از اختراع استفاده و آنرا تکثیر کند.
معمولاً این توضیحات به همراه لوازم دیدنی از قبیل طرحها، نقشه‌ها یا نمودارها هستند که برای بهتر توضیح دادن اختراع، بکار می‌روند. همچنین تقاضانامه شامل \"ادعا\" است که آن اطلاعاتی است که وسعت حفاظت داده شده توسط پتنت را تعیین می‌کند.
کدام انواع از اختراعات می‌توانند محافظت شوند؟
بطور کلی یک اختراع باید این شرایط را برآورده کند تا بوسیلة پتنت محافظت شود. باید کاربرد عملی داشته باشد، جزیی از نوآوری را نمایش دهد، یعنی بعضی از ویژگی‌های جدید که در مجموعة دانش موجود در یک رشتة فنی شناخته شده نباشد.
این دانش موجود، \"علم پیشین\" نامیده می‌شود. اختراع باید یک قدم خلاق بردارد که توسط فردی با دانش متوسط در یک زمینة فنی، نتواند استنباط شود. در نهایت، حقیقت موضوع باید به عنوان \"قابل ثبت بودن\" تحت قانون پذیرفته شود. در بسیاری از کشورها، نظریات علمی، روشهای ریاضی، گونه‌های گیاهان و حیوانات، اکتشافات مواد طبیعی، شیوه‌های تجاری یا روشهای درمان برای پزشکی (برخلاف محصولات پزشکی) ، معمولاً قابل ثبت نیستند.
چه کسی پتنت را واگذار می‌کند؟
پتنت بوسیلة یک ادارة ملی یا منطقه‌ای که برای بسیاری از کشورها کار می‌کند از قبیل ادارة پتنت اروپا (EPO) و سازمان مالکیت فکری آفریقا (OAPI) واگذار می‌شود. تحت بعضی از سیستمهای منطقه‌ای متقاضی برای محافظت از اختراع در یک یا چند کشور درخواست می‌کند و هر کشور برای محافظت پتنت درون مرزهایش، تصمیم‌گیری می‌کند.
معاهده همکاری پتنت WIPO ، بایگانی کردن یک تقاضای بین‌المللی را تنها اثری مشابه بایگانی کردن تقاضاهای ملی در کشورهای برگزیده را دارد، مهیا می‌کند.
کسی‌که متقاضی حفاظت است ممکن است یک درخواست نامه را بایگانی کند و در هر تعداد از کشورهای صاحب امضاء که مورد نیاز است درخواست حفاظت کند.

/ 0 نظر / 19 بازدید