انواع جبران خسارت بزه دیدگیجبران خسارت بزه دیده گی

بهترین و جدیدترین مطالب حقوقی را در کلینیک حقوقی ایران دنبال کنید

کلینیک حقوقی ایران ارائه دهنده اولین سرویس هوشمند مشاوره حقوقی در ایران

http://iranlawclinic.com

جبران خسارت یکی از اهداف عدالت کیفری می باشد. جبران آثار بزه دیدگی شامل جبران خسارت پرداخت غرامت، اعاده وضع به سابق، اعاده حیثیت یا توان بخشی و تاوان است. سازوکار جبران به دوگونه رسمی و غیر رسمی محقق می شود. با توجه به اینکه بزه دیدگی انواع گوناگونی دارد، از این رو متناسب با ماهیت و ویژگی های بزه، می توان جبران خسارت را نیز طبقه بندی کرد. در باب جبران، نظریات و رویکردهای متفاوتی وجود دارد که در اینجا می توان به برخی از این خسارات اشاره نمود:
    1- خسارت زدایی از قربانیان برخی جرایم
    در این زمینه باید به قوانینی اشاره کرد که امکان جبران خسارت قربانیان جرایمی را که مباشر جرم ناشناخته یا معسر هستند، فراهم می کند. چنانکه اشاره گشت این امکان نخستین بار در چارچوب قانون ترمیم خسارت قربانیان جرایم خشونت بار در سال1977 با ایجاد کمیسیون جبران خسارت فراهم شده است. این کمیسیون در مرکز هر استان تشکیل شده و از ویژگی دادگاه مدنی برخوردار است. طبق

قانون مذکور بزه دیده می تواند بلافاصله پس از ارتکاب جرم مبلغی را به عنوان علی الحساب از کمیسیون درخواست نماید و در تمام موارد خواه مباشر جرم شناسایی شده یا خیر حق مراجعه به کمیسیون را خواهد داشت. البته کمیسیون نیز پس از شناسایی مباشر جرم بابت مطالبه مبالغی که به عنوان خسارت به بزه دیده پرداخت نموده است، می تواند علیه بزهکار اقامه دعوی نماید.
    


    2- خسارت زدایی از قربانیان اقدام های تروریستی


    جبران خسارت قربانیان اقدام های تروریستی به وسیله صندوقی به نام صندوق «تضمین خسارت های قربانیان جرایم تروریستی و سایر جرایم» تامین می گردد. این صندوق دارای شخصیت حقوقی بوده و قائم مقام بزه دیده در مطالبه خسارت از مسئولان ورود خسارت محسوب می گردد. اعتبار این صندوق از طریق مشارکت های مردمی نظیر جوایز یا دریافتی های بیمه دارایی در نزد بنگاه های بیمه تامین می شود. قانون نهم سپتامبر 1986 جبران خسارت های جسمانی را به طور کامل می پذیرد. ولی خسارت های مادی و معنوی را از شمول قانون خارج می سازد. همچنین ملیت بزه دیده ملاک نبوده و کافی است بزه دیده، قربانی اقدام های تروریستی در سرزمین فرانسه شود.


    
    3- خسارت زدایی از قربانیان حوادث رانندگی


    در این زمینه می توان به قانون 5 ژوئیه 1985 اشاره نمود که تسهیلاتی را در جهت بهبود موقعیت قربانیان حوادث ناشی از تخلف های رانندگی و جبران خسارت آنها ایجاد نمود. این قانون نسبت به کلیه حوادث رانندگی مربوط به وسایل نقلیه موتوری زمینی قابل اجرا است. همچنین کلیه خسارت های جسمانی قربانیان چنین حوادثی بدون توجه به تقصیر شخصی آنها قابل جبران است. مگر اینکه تقصیر بزه دیده در حد غیر قابل گذشت و علت منحصر حادثه باشد. بزه دیده در مقام مدعی خصوصی همواره باید رابطه علیت میان خسارت های وارد شده و دخالت وسیله نقلیه را در حادثه ثابت کند. نهایت آنکه چنانچه
    بزه دیده هم دارای وصف راننده باشد، راننده متهم می تواند برای تبرئه یا کاهش میزان مسئولیت خود در پرداخت خسارت، تقصیر بزه دیده را در وقوع حادثه به اثبات برساند.


    
     4- خسارت زدایی از متهم زیان دیده در جریان بازداشت موقت


    خسارت زدایی در این شق ناظر به مواردی است که فردی در مظان اتهام دستگاه قضائی قرار گرفته و تا اتخاذ تصمیم مقام تعقیب، در بازداشت موقت به سر برده است و در نتیجه متحمل خسارت هایی شده است. قانونگذار فرانسه برای چنین حالتی تدابیری را اندیشیده است. در این مورد نخستین شرط این است که رسیدگی مرجع قضائی به صدور قرارمنع تعقیب با حکم برائت منجر گردد. دومین شرط عبارت از این است که بازداشت موقت باید موجب ورود خسارتی آشکار، غیر معمول و شدید به فرد متهم گردد. حقوقدانان فرانسوی معتقدند که حق مطالبه چنین خسارت هایی تنها به شخص بازداشت شده تعلق دارد و نزدیکان و بستگان او درصورت مرگ متهم از چنین حقی محروم اند.

نویسنده: نسترن محمدزادگان


نویسنده : مسعود عرفانیان// وبلاگ تخصصی حقوق ایران

/ 2 نظر / 46 بازدید
کیفر

سلام با دانلود رایگان قانون مجازات اسلامی جدید مخصوص گوشی های آندروید در خدمت شما هستیم keifar.blogfa.com

زمانلو

با سلام در صورت تمایل با بنده لینک شوید. سپاس