پرسش هایی درباره حقوق زناشویی (1)

آیا درست است که از این به بعد مهریه های بالای 110 سکه به زنان پرداخت نخواهد شد؟

پاسخ:   خیر، مهریه های بالای 110 سکه نیز قابلیت وصل دارند ولی مازاد بر آن ، وصف کیفری نخواهد داشت یعنی کسی را به خاطر مهریه مازاد بر 110 سکه زندان نمی کنند.

  حدود یک ماه و نیم است که برگه طلاق خود را از دادگاه گرفته‌ام و میخواهم بروم به محضر تا صیغه طلاق جاری شود ولی شوهرم حاضر به آمدن به محضر نیست، چه اقدامی مناسب است؟

پاسخ:   دفتر ثبت طلاق مراتب عدم حضور زوج را به دادگاه اعلام میکند و پس از اجرای صیغه طلاق توسط دادگاه دستور ثبت و اعلام آن به دفتر ثبت طلاق صادر میشود.

دختر 9 ساله‌ای تا 9 سالگی حضانتش با مادرش بوده، آیا حضانت فرزند بعد از 9 سال به پدر بر میگردد؟

پاسخ:   بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه میباشد.

سوالم در رابطه با مهریه است. اگر مردی مالی داشته باشد مثل زمین که از اون مدرکی هم نداشته باشی، آیا میشود از آن استعلام کرد؟

پاسخ:میتوان آن مال را معرفی کرد و دادگاه در مورد آن از اداره ثبت استعلام کند.

شوهرم با ضرب و شتمی که به من داشته باعث شده که من خانه را ترک کنم. در این زمینه پرونده کیفری در خصوص شکستگی دست هم تشکیل داده‌ام. ایشان الان الزام به تکمین کرده‌اند. آیا با توجه به ضرب و شتمی که داشته‌اند دادگاه به ایشان حق تمکین میدهند؟

پاسخ:   از قاضی بخواهید به آن پرونده مراجعه کند و بعد اعلام نمایید با توجه به عدم امنیت جانی و خوف و ترسی که از حضور در خانه همسر دارید براساس ماده 1115 قانون مدنی قادر به تمکین نیستید. چنانچه دادگاه مدارک شما را بپذیرد نفقه شما به قوت خود باقی خواهد بود.


   برای اینکه اثبات کنم همسرم مشکل روانی دارد به کجا باید مراجعه کنم؟

پاسخ:   بستگی به این دارد که شما به چه منظور میخواهید مشکل روانی همسر خود را ثابت کنید، اگر صدمه جسمی به شما وارد کرده است و میخواهید دیه آن را بگیرید باید به دادسرا شکوائیه تقدیم کنید، که البته اگر ایشان مشکل روانی در حد جنون داشته باشد مسئولیتی ندارد و اگر اثبات روانی بودن همسرتان را برای طلاق گرفتن از او میخواهید باید دادخواست طلاق به دادگاه خانواده ارائه کنید تا دادگاه ایشان را به پزشکی قانونی جهت بررسی معرفی کند.


  اگر دختر و پسری عقد دائم کرده باشند و...
الف) در دوران عقد با یکدیگر رابطه زناشویی داشته باشندَ، آیا این عمل خلاف عرف یا قانون میباشد؟
ب) آیا در دوران عقد مهریه و نفقه به زن تعلق میگیرد یا خیر؟
ج) چنانچه بخواهند از یکدیگر جدا شوند، زوج ادعا کند که رابطه‌ زناشویی با زوجه نداشته است چه طور میتوان خلاف این ادعا را اثبات کرد؟


پاسخ:
   الف) با وقوع عقد نکاح زن و شوهر میتوانند هر گونه استمتاعی از یکدیگر داشته باشند از جمله رابطه جنسی و این امر ارتباطی به دوران عقد و یا بعد از آن ندارد. در صورت اولین رابطه جنسی تمامی مهریه به زن تعلق میگیرد.

ب) اگر مدت دوران عقد را با توافق یکدیگر تعیین کرده‌اند (عرفاً در این صورت مرد به زن نفقه‌ای نمیپردازد) بنابراین تعلق نمیگیرد و لکن اگر زن حاضر است و میخواهد زندگی مشترک را شروع کند و عروسی نمایند ولی مرد حاضر نیست زوجه خود را به خانه‌اش ببرد از زمان شروع اختلاف نظر نفقه در صورت تمکین زوجه تعلق میگیرد.

ج) اگر در اصل رابطه زناشویی و وقوع آن اختلاف نظر داشته باشند و از طرق دیگری مانند پزشکی قانونی ثابت نشود ادعای زن به همراه قسم او دعوی را ثابت میکند و اگر در اصل رابطه و و قوع آن اختلاف نداشته باشند و زوج مدعی باشد دخول را او انجام نداده است و زن بگوید شوهرش دخول نموده قول زوج به همراه قسم او مورد قبول قرار میگیرد.


میخواستم بدانم یه آقایی میتونه با وجود خانمش توی خونه بره از طریق قانونی تقاضای ازدواج مجدد کند حالا به هر دلیلی؟

پاسخ:   مرد نمیتواند با داشتن زن همسر دوم اختیار کند مگر در موارد زیر:
1ـ رضایت همسر اول
2ـ عدم قدرت همسر اول به ایفای وظایف زناشویی
3ـ عدم تمکین زن از شوهر
4ـ ابتلاء زن به جنون یا امراض صعب‌العلاج موضوع بندهای 5 و 6 ماده 8 (جنون و ابتلاء به بیماری که دوام زناشویی را برای طرف دیگر مخاطره‌آمیز کند)
5 ـ محکومیت زن وفق بند 8 ماده 8 ( به طور خلاصه محکومیت به 5 سال حبس)
6 ـ ابتلاء زن به هر گونه اعتیاد مضر برابر بند 9 ماده 8
7 ـ ترک زندگی خانوادگی از طرف زن
8 ـ عقیم بودن زن
9ـ غائب و مفقودالاثر شدن زن برابر بند 14 ماده 8
به هر حال در تمام موارد مذکور این حق برای همسر اول باقی است که بخواهد تقاضای گواهی عدم امکان سازش از دادگاه بنماید.

در صورتیکه زن برای طلاق اقدام کند آیا مهریه به او تعلق می‌گیرد یا خیر؟

پاسخ:   اگر دلیل شما برای طلاق مربوط به شروط 12 گانه عقدنامه باشد در صورت توانایی در اثبات آنها می‌توانید مهریه خود را درخواست کنید، مگر در صورتی که دلیل محکمه پسندی برای طلاق نداشته باشید که در اینجا باید با همسرتان به توافق برسید و ممکن است همسرتان در صورت بخشیدن مهریه حاضر به طلاق دادن شما شود.

منبع: حقوق زناشویی (زنان بلاگ)

/ 1 نظر / 2 بازدید
سوال و جواب حقوقی

همکار گرامی با سلام در صورت تمایل جهت همکاری در سایت مشاوره حقوقی، شما می توانید در قسمت دعوت به همکاری فرم مربوطه را پر کرده و برای ما ایمیل کنید. همچنین در صورت علاقه به تبادل لینک شما ابتدا سایت ما را با عنوان "سوال و جواب حقوقی" لینک کرده، سپس از طریق ایمیل یا پیامک به اطلاع ما برسانید. تا ما نیز شما را با عنوان دلخواه در وبلاگ گروه وکلای دادآور لینک کنیم. با سپاس 09185257989 ایمیل : info@dadavar.com وبسایت : www.persianlawyer.org