آیا اینترنت می تواند ناقل عنصر مادی جرم از یک مکان به مکان دیگر باشد؟

فاوانیوز: به نقل از تکلمه - در حقوق جزا و جرمشناسی اصلی به نام اصل سرزمینی بودن جرایم و مجازات ها وجود دارد. ماده 3 قانون مجازات اسلامی ایران این اصل را چنین بیان کرده است: «قوانین جزائی درباره کلیه کسانی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریائی و هوائی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند اعمال می گردد.» ادامه بحث را با دو مثال شروع می کنیم. مثال اول فرضی و مثال دوم واقعی است:
مثال اول: فردی مستقر در خاک عراق به فرد دیگری که در خاک ایران مستقر است شلیک می کند و وی را به قتل می رساند. آیا می توان گفت جرم در ایران واقع شده است و طبق اصل سرزمینی بودن جرایم و مجازات ها قاتل را در ایران تحت پیگیرد قضایی قرار داد؟ ماده 4 قانون مجازات اسلامی به این سوال پاسخ مثبت می دهد: «هرگاه قسمتی از جرم در ایران واقع و نتیجه آن در خارج از قلمرو حاکمیت ایران حاصل شود و یا قسمتی از جرم در ایران و یا در خارج و نتیجه آن در ایران حاصل شود در حکم جرم واقع شده در ایران است.» طبق این ماده نتیجه می تواند بخشی از عنصر مادی جرم باشد و لذا قاتل فرضی فوق در ایران قابل تعقیب است. از یک دیدگاه اسلحه به عنوان ابزار ارتکاب جرم می تواند عنصر مادی جرم را در محل جغرافیایی دیگری تمام کند. آیا اینترنت نیز می تواند عنصر مادی جرم را از یک مکان جغرافیایی به محل جغرافیایی دیگر منتقل کند؟ مثال دوم موضوع را بهتر تشریح می کند:
مثال دوم: آقایی در ایران با خانمی در استرالیا از طریق فیس بوک آشنا می شود و شروع به ارتباط از طریق چت می کنند. پس از چندین جلسه خانم اختیارا خود را در برابر آقا در مقابل وب کم برهنه می کند و این عمل برای چندین جلسه ادامه می یابد. پس از چند جلسه خانم با ابراز ندامت، از تکرار عمل خودداری می کند و آقا تهدید می کند که اگر ادامه ندهد فیلمی را که از صحنه ها ضبط کرده است در اینترنت منتشر خواهد کرد. به همین دلیل خانم شکایت خود از آقا را تسلیم مراجع قضایی ایران در استان بوشهر- محل سکونت آقا - می کند تا مانع از عملی شدن تهدید شود.
حال می توان خانم را در ایران تحت تعقیب قضایی قرار داد؟

/ 1 نظر / 6 بازدید
hamed_clever

manam hoqoq mikhonam terme 7 hastam faqat mikhastam be ye nokte eshare konam moton feqh kheyli ashqale