مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi سید عباس سیدی ... ع جمال تاراز
آرشیو وبلاگ
      پورتال ( پرتال ) حقوق ()
دانستنیهای مخترعین* نوشته شده توسط مدیریت سایت, ارسال شده در صفحه اصلی سایت | نظ نویسنده: جمال تاراز - جمعه ٢٤ شهریور ،۱۳٩۱
 • تاریخچه مالکیت فکری در ایران۱۳۰۴:  تدوین قانون مالکیت علائم و تصویب قانون ثبت علائم تجاری ایران۱۳۰۵: تأسیس اداره ثبت علائم در ایران تحت نظر وزارت فلاحت، تجارت و فوائد عامه

  ۱۳۰۷: چاپ علائم در مجله فلاحت به ترتیب شماره ثبت

  ۱۳۰۹: استقرار اداره ثبت علائم در وزارت اقتصاد ملی و چاپ علائم در مجله اقتصاد ملی

  ۱۳۱۰: تصویب قانون اختراعات و حمایت از اختراع و علائم تجاری در ایران و نسخ قانون سال۱۳۰۴ (بر اساس این قانون ثبت علائم و اعطای گواهینامه اختراع به وزارت دادگستری محول شد.)

  ۱۳۲۷:  تشکیل اداره ثبت شرکتها و علائم تجاری و اختراعات زیر نظر اداره کل ثبت اسناد و املاک کشور

  ۱۳۳۷: تصویب آیین نامه اصلاحی اجرایی سال ۱۳۱۰ برای انطباق بیشتر با معاهده پاریس

  ۱۳۳۸: الحاق ایران به معاهده پاریس

  ۱۳۴۰: تغییر نام اداره ثبت شرکتها و علائم تجاری به اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی

  ۱۳۵۲: تغییر نام اداره کل ثبت اسناد و املاک به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین تغییر نام اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی

  ۱۳۷۷:  پذیرش اصلاحات معاهده پاریس

  ۱۳۸۰: الحاق ایران به سازمان جهانی مالکیت فکری

  ۱۳۸۲: الحاق ایران به موافقتنامه و پروتوکل مادرید در مورد ثبت بین المللی علایم تجاری کالا و خدمات

  

 • کلیات دانستنیهای مربوط به ثبت اختراع  

  چکیـده :
  ثبت اختراع یا پتنت یا پته امتیازی است که دولت و یا موسسه خاص در یک کشوربه مبتکران و مخترعان برای ایجاد یک ابداع نو وجدید که از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد اهدا می کند . ثبت اختراع به طور کلی تولید و یا فرآیندهایی را در بر می گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشد . در واقع ثبت اختراع ، هر نوع بهره برداری مالی و اقتصادی از ابداع تا مدت زمان خاصی را در اختیار متکبر قرار داده و حق مالکیت آن را از دیگران سلب می کند . در هر کشوری ثبت اختراع جزء حقوق داخلی آن کشور محسوب می شود و امتیازاتی از طرف کشور مربوطه در اختیار فرد متکبر قرار می گیرد . در صورتیکه ثبت اختراع جنبه بین المللی داشته باسد از حقوق بین المللی برخوردار شده ، سایر کشورها را از دخل و تصرف در ابداع ایجاد شده منع می کند. اثری به عنوان پتنت قابل ثبت است که در سطح جهانی نو و جدید باشد و در ضمن ظرفیت کاربرد صنعتی داشته و در شاخه علمی مربوط به خود به صورت عام بکار گرفته شود. شیوه نگارش ثبت اختراع (پتنت) از اهمیت خاصی برخوردار است که می تواند نقش مؤثری در پذیرش ثبت نام داشته باشد. تصویب قانون ثبت علائم تجاری و اختراعات ایران در سال ۱۳۱۰ نشان دهنده قدمت و کهنسالی این مقوله در ایران است . اما در تمام سالهای گذشته ، این قانون نتوانسته است فواید مورد انتظار را برای کشور به همراه داشته باشد.هدف از ارائه این مقاله آشنایی با مفهوم ثبت اختراع و قوانین و مباحث حقوقی مربوط به آن است.
  کلید واژه : اختراع ،پتنت، پته، مالکیت فکری ، مالکیت صنعتی، ورقه اختراع، اظهار نامه ، مبانی حقوقی پتنت ، معاهده همکاری اختراع .

  مـقدمــه
  هرگاه سخن از دارایی به میان می آید ناخود گاه ذهن انسان به سمت مصادیق عینی مالکیت همچون پول ، زمین ، کالا و … سوق پیدا می کند، این در حالی است که در دنیای امروز نوع دیگری از مالکیت مورد توجه قرار گرفته است که به مراتب از داراییهای ملموس ، پر اهمیت تر می باشد و از آن با عنوان مالکیت فکری (intelle ctual property ) یاد می شود . در واقع این نوع دارایی محصول هوش انسانی بوده و در مقایسه با سایر کالا ها و محصولات دارای خصایص منحصر به فردی می باشد از جمله آنکه این نوع دارایی نتیجه مستقیم کار فکری انسان بوده و در اثر مصرف از بین نمی رود و دیگر آنکه و دیگر آنکه به راحتی عرضه شده و قابلیت تکثیر دارد. مسلما به دست آمردن هر نوع مالکیت منجر به اخذ حقوقی خواهد شد و در زمینه دارایی های فکری حقوق مالکیت فکری پدید می آید . حقوق مالکیت فکری (IPR) در معنای وسیع کلمه عبارتست از حقوق ناشی از آفرینش ها و خلاقیت های فکری در زمینه های علمی ، صنعتی ، ادبی و هنری این حقوق به دو حوزه تقسیم می شود : یکی حقوق مالکیت صنعتی و دیگری حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق جانبی آن که به طور کلی از آن به حق نسخه برداری (کپی رایت) نام برده می شود. در میان مصادیق مختلف مالکیت صنعتی همچون پتنت ، علائم تجاری ، اسرار تجاری و .. ، ثبت اختراع به لحاظ نقشی که در زندگی بشر و پیشرفت انسان ها دارد ، از اهمیت خاصی برخوردار است. پتنت حقی انحصاری است که در قبال اختراع انجام شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود . به عبارت دیگر سندی است که توصیف کننده یک اختراع بوده و بر اساس در خواست متقاضی به وسیله یک اداره دولتی یا یک اداره منطقه ای به نیابت از چند کشور صادر می شود و حمایت قانونی و اختیار بهره برداری (تولید، استفاده ، فروش و صادرات ) یک اختراع را به صاحب آن در محدوده زمانی خاص (عمدتا ۲۰ سال ) اعطا می نماید . باید توجه داشت که پتنت مجوز تولید محصول اختراعی نیست بلکه تنها دیگران را از تولید آن باز می دارد .
  اختراعات ثبت شده در واقع در تمام شئونات زیست بشر سایه افکنده است . برای اینکه دارنده حق اختراع بتواند دیگران را از استفاده و تولید محصول یا فرآیند به ثبت رسیده منع کند ، حق اختراع به وی اعطا می شود اما لازم است توجه شود که دارندگان پتنت موظف هستند درازای دریافت حمایت از اختراع ، اطلاعات مربوط به اختراع خود را در اختیار عموم قرار دهند تا بدنه دانش فنی موجود در جهان تقویت شده و در نتیجه در افراد دیگر نیز نو آوریها و خلاقیت های بیشتر ایجاد گردد . بر این اساس پتنت ها نه تنها از دارندگان خود حمایت می کنند بلکه تأمین کننده اطلاعات ارزشمندی برای نسلهای آینده محققان و مخترعان نیز می باشند. دارنده حق اختراع می بایست امتیاز انحصاری خویش را فقط در جهت هدف مشروع و جبران سرمایه گذاریش در بخش تحقیق و توسعه بکار برد و قصدش صرفا مانع شدن از رقابت نباشد . برای اطمینان از این امر قید و بند قانونی وجود دارد بدین ترتیب که اگر دارنده حق اختراع پس از یک دوره معین از این حق به صورت اقتصادی بهره برداری نکند مجوز اجباری صادر خواهد شد . اختراعات ثبت شده یکی از شاخص های فناوری است . در اغلب موارد تقاضای ثبت اختراع به فاصله کوتاهی پس از تولید یک نوآوری در خواست می شود . پر کردن تقاضا نامه ثبت اختراع نشان می دهد که نوآوری بالقوه از ارزش اقتصادی برخوردار است و میتوان برای دست یافتن به سود نهایی هزینه های آن را تقبل کرد. به همین دلیل است که شرکت ها تمایل دارند در زمینه ثبت اختراعات سرمایه گذاری کنند و یا اینگونه فعالیت ها را دنبال کنند . ویژگی دیگری که داده های مربوط به اختراعات ثبت شده را جالب توجه می کند این واقعیت است که اطلاعاتی که در قالب گواهیهای ثبت اختراعات فاش می شود، اطلاعاتی منحصر به فرد و با ارزش است . تقاضاهای ثبت اختراعات معمولا بعد از ۱۸ ماه از تاریخ تکمیل تقاضا نامه منتشر می شود .
  مهمترین پایگاه اطلاعاتی که در آن داده های بین المللی در قالب خانواده ثبت دسته بندی شده است توسط درونت تهیه و ارائه شده است که نمایه جهانی ثبت اختراعات (world pateninden ) نام دارد. طی سال های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۱ بطور متوسط سالانه ۹۸۶۳۰ اختراع در جهان به ثبت رسیده و رشدی حدود ۵۳/۴ درصد را به طور سالانه نشان می دهد آمریکا با بیشترین ثبت اختراع سالانه که در حدود ۵۳۸۹۵ برآورد شده است و داشتن سهمی معادل ۵۵ درصد از کل اختراعات ثبت شده در جهان رتبه اول را احراز کرده است . تعداد اختراعات ثبت شده در آمریکا از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۱ بیش از دو برابر شده است . پس از آمریکا کشورهای ژاپن، آلمان ، فرانسه ، انگلیس و کانادا رتبه های بعدی را در متوسط ثبت اختراعات سالانه طی این دوره داشته اند. اما نکته بسیار مهم وضعیت نا مطلوب ایران در بخش ثبت اختراع است . بر خلاف آنکه در بخش تولید مقالات علمی ایران طی بیست سال مورد بررسی پیشرفت کرده و جایگاه خود را بین کشورهای جهان ارتقا داده است در بخش ثبت اختراع نه تنها پیشرفتی حاصل نشده بلکه جایگاه ایران تنزل کرده است . چنانکه ارقام و اعداد نشان می دهد اگر چه وضعیت ایران در بخش تولید علم خام چندان بد نیست . ایران در سال ۱۹۸۱ فقط با ثبت ۲ اختراع رتبه ۴۴ را در بین کشورهای جهان داشته است و در سال ۲۰۰۱ نیز با ثبت ۲ اختراع در این بیست سال به رتبه ۵۷ نزول کرده است و در نتیجه در طول دوره رتبه ۵۹ را کسب کرده است . در این دوره ایران به طور متو سط سالانه کمتر از ۱ اختراع ثبت کرده و سهمی حدود ۰۰۰۹/۰ درصد از ثبت اختراع جهانی را به خود اختصاص داده است . ایران همچنین درلول این دوره در بین کشورهای اسلامی رتبه نهم، در بین کشورهای خاورمیانه رتبه هشتم و در بین کشورهای همسایه خود رتبه پنجم را به لحاظ ثبت اختراع کسب کرده است .

  نظام های ثبت اختراع
  بطور کلی دو نظام برای ثبت اختراع در دنیا وجود دارد :
  ۱٫ نظام اعلامی
  ۲٫ نظام بررسی ماهیتی ( Examination )
  باید توجه داشت که نظام ثبت اختراع لزوماً یکی از دو نظام مذکور به صورت مطلق نبوده و ممکن است سیستم ثبت اختراع در یک کشور در برخی حوزه های علوم و تکنولوژی به صورت اعلامی (بر روی اختراع ادعا شده بررسی صورت نگرفته و تنها در صورت عدم ثبت اختراع آن زمان اقدام به ثبت آن اختراع گردد) و در بعضی از علوم و فناوری ها به شکلExamination ثبت اختراع علاوه بر استعلام به منظور عدم ثبت پیشین آن منوط به بررسی دقیق از نظر تخصصی باشد. کشور ایالات متحده با توجه به اینکه از یک نظام ثبت اختراع بسیاردقیق و پیچیده برخوردار می باشد از سیستم Examination در تمامی حوزه های علوم وفنون بهره می گیرد. نظربه تفاوت اساسی وجود میان نظام پتنت این کشور با اغلب کشورهای دنیا ، این کشور به صورت یک مورد خاص قابل بررسی می باشد . لام به ذکر است که نظام ثبت اختراع در کشور ما به صورت اعلامی بوده و تنها در صورت تمایل مخترع به ارزیابی علمی اختراعش ، وی باید با درخواست ارزیابی و تأیید علمی اختراع به اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه نماید . در کلیه کشورهای دنیا نخستین توصیه ای که به یک مخترع می شود آن است که پیش از آن که اختراع خویش را در کشورهای دیگر به ثبت رساند حتما برای ثبت آن در کشور متبوعش اقدام نماید .

  پتنت
  پتنت جهت حمایت از مفاهیم ، روشهای ، ابزار یا فرآیندهای که جدید ، مفید ، غیر بدیهی باشند، بکار گرفته می شود . درموافقت نامه: Agreement onTrade Related Aspects of Intellectnal Propety Rights TRIPS که در سال ۱۳۹۴ میلادی به منظور حمایت از حقوق مالکیت فکری در سطح بین المللی بین سازمان تجارت جهانی (WTO) و سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO:World Intellectual Property Organization) منعقد گردید ، مقرر شد تنها اختراعاتی قابلیت پتنت شدن را داشته باشند که اولا دارای یک گام نوآوری هستند و ثانیا پتانسیل کاربرد صنعتی را دارا می باشند .فلزا در مقایسه با این نوع ازاختراعات مواردی همچون اکتشافات ، روشهای تشخیص و درمان ویا اختراعاتی که در تضاد با اصول کلی اخلاقی باشند ، قابل پتنت شدن نخواهند بود. هدف از ثبت پتنت ، پیشرفت نوآوری بوسیله افشا سازی جزئیات اختراع در سطح عمومی است وبدین وسیله شخص مخترع و یا مالک اختراع دارای حقوق انحصاری می گردد که بر طبق آن دیگران حق ساخت ، استفاده ، فروش ، وارادت و صادرات مقوله مورد اختراع را نخواهند داشت . حقوق مذکور در فاصله زمانی ۱۷ الی ۲۰ سال پس از ثبت پتنت دارای اعتبارمی باشند . پتنت ها در طی یک فرآیند پرهزینه و زمان به بدست می آیند . دراین رابطه دو سیستم رایج می باشد ، در اروپا ، ژاپن و اقیانوسیه سیستم First to file به کار می رود بدین ترتیب حق تقدم با شخصی است که زودتر اقدام به پرکردن تقاضانامه پتنت نموده است . در امریکا سیستم First to Invent کاربرد دارد یعنی امتیاز اختراع متعلق به شخصی است که برای نخستین بار این اختراع را انجام داده است حتی اگر شخص دیگری زودتر جهت ثبت اقدام کرده باشد دراین صورت باید در طی یکسا ل از اولین اقدام برای فروش محصول ، تقاضانامه های پتنت پر شوند در غیر اینصورت پتنت بی اعتبار خواهد شد. ثبت اختراع ( پته ) امتیازی است که دولت ویا موسسه خاص دریک کشور به مبتکران برای ایجاد یک ابداع نو وجدید که از نظر اقتصادی حائز اهمیت باشد اهدا می کند . مبتکر ، این برتری را نسبت به دیگران می یابد که بدون اجازه وی ساخت ، استفاده ویا فروش آن تامدت زمان معلومی ممنوع ودر انحصار وی باشد. تحت شرایط معینی مدت زمان ثبت اختراع می تواند تمدید شود. درصورتی که ابداع ایجاد شده ازنظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت باشد ، می تواند تا مدتهای مدیدی به صورت انحصاری درآید . پس از اهداء امتیاز پته وثبت آن ، ابداع ایجاد شده می تواند خرید و فروش شده و برروی آن سرمایه گذاری شود . پته هر کشوری حقوق داخلی آن کشور محسوب می شود. به عنوان مثال پته در کشور انگلستان ، امتیازاتی را برای مبتکر در داخل آن کشور دارد و از طرفی مانع ورود موارد مشابه آن از خارج به داخل کشور می شود. در بعضی از کشورها پته جنبه بین المللی داشته و خلق اثر از حقوق بین المللی برخورد دار می باشد . از اینرو سایر کشورها را از دخل و تصرف در ابداع ایجاد شده منع می کند.
  ثبت اختراع به طور کلی تولید و یا فرآیندهایی را در برمی گیرد که شامل جنبه های تکنیکی یا عملکرد جدید باشند . به عنوان مثال آنچه در پته مطرح است این است که ابداع ایجاد شده چگونه کار می کند؟ چه عملکردی دارد ؟ چطور ساخته شده و چه چیزی را بنیان گذاری می کند؟ اکثر پتنت ها نقش مهمی در پیشرفت تکنولوژی مربوط دارند. امتیاز پتنت ها اغلب تا بیست سال انحصاری بوده و در اختیار فرد یا افراد ابداع کننده و یا کمپانی در ارتباط با آن می باشد . تعریف پتنت دو موضوع را به روشنی بیان می کند: یکی فایده پتنت برای صاحب اختراع و دیگری فایده آن برای دیگران . ازیک سو باثبت اختراع ، راه استفاده غیر مجاز برای دیگران بسته می شود و صاحب اختراع می تواند با عقد قرار داد، اجازه استفاده ( لیسانس ) اختراع خود را به دیگران واگذار کند وعلاوه بر شهرت علمی ، از منافع مادی اختراع شود نیز بهره ببرد. از سوی دیگر ، این حق تنها درازای افشای تمام جزئیات اختراع برای عموم ، به صاحب آن داده می شود. این ترتیب اسرار علمی و فنی حاصل از پژوهش ، فقط درکتابخانه شخصی و بایگانی مغز افراد نمی ماند و نیازنیست تمام گامهایی که برای رسیدن به هدفی برداشته شده توسط نسلهای بعد نیز تکرار شود.

  کلیات ثبت اختراع
  اختراع (Invention) محصول یا فرآیندی است که راه جدید انجام کاری را ارائه می دهد یا راه حل فنی جدیدی را برای مشکل خاصی پیشنهاد می کند. حق ثبت اختراع یا پتنت(Patent) حق انحصاری است که درقبال اختراع ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می شود. پتنت حمایت قانونی از اختراع را برای دارنده آن تأمین می کند. این حمایت برای مدت محدودی ( حداکثر بیست سال ) در ازای افشای جزئیات اختراع برای عموم ، اعطا می شود.
  حمایت پتنت به این معنا است که مورد اختراع را نمی توان بدون اجازه دارند پتنت به صورت تجاری تولید کرد، استفاده یا توزیع نمود وبه فروش رسانده به این نکته مهم باید توجه داشته که پتنت مجوز تولید محصول اختراعی نیست بلکه تنها دیگران را از تولید آن باز می دارد . حقوق پتنت معمولا پس از ارائه داد خواست ازسوی دارده آن به دادگاه ، احقاق می شود. دادگاه در بیشتر نظام ها ، شخص یا اشخاص نقض کننده حقوق پتنت رااز این کار باز داشته و وی را مکلف به جبران خسارتهای وارده به صاحب حق اختراع می نماید . همچنین چنانچه شخص ثالثی در دادگاه حق اعطا شده پتنت را به چالش کشیده ودر این امر موفق شود ، حق پتنت اعطا شده غیر معتبر شناخته خواهد شد . به عنوان مثال بتوند ثابت نماید که اختراع فاقد شرایط قانونی و لازم بوده است.
  دارنده پتنت حق دارد تصمیم بگیرد چه کسی می تواند در طول مدت حمایت، از اختراع وی بهره برداری نماید . وی می تواند با عقد قرار داد اجازه یا لیسانس استفاده از اختراع را به افراد دیگر واگذاری کند.
  دارنده پتنت همچنین می تواند حق اختراع خود را بطور کامل به دیگری بفروشد که خریدار ، دارنده جدید آن اختراع شناخته خواهد شد. با انقضای دوره زمانی پتنت ( حداکثر ۲۰ سال از زمان ثبت تقاضا نامه ) حمایت از اختراع پایان گرفته و استفاده از آن در اختیار عموم خواهد بود.یعنی دارنده پتنت دیگر حقوق اختراع خود را دارا نبوده و هرشخصی می تواند از آن بهره برداری تجاری کند.

  شرایط عمومی ثبت اختراع
  بطور کلی اختراعی قابل ثبت است که حداقل شرایط ذیل در آن محقق باشد:
  ۱-نو باشد (Novelty) : اختراع باید دارای مشخصه جدیدی باشد که سابقه آن مشخصه در دانش وزمینه فنی مربوط به آن اختراع پیش بینی نشده باشد . به این دانش موجود در اصطلاح Prior Art اطلاق می گردد.
  ۲-دارای گام ابتکاری باشد (Inventive Step) : اختراع باید علاوه بر نو بودن ، ارتقاء قابل توجهی را در حیطه خود موجب شود بطوری که استنتاج آن توسط فردی با دانش متوسط درآن زمینه امری بدیهی محسوب نشود . به عبارت دیگر راه حل فنی را که اختراع برای حل مشکل پیشنهاد می کند ، باید نسبت به سایر راه حلهای احتمالی موجود ،مزیت قابل توجهی داشته باشد. در واقع اختراع باید بتواند در حیطه خود مشکلی را از مشکلات موجود که هنوز راه حل ندارند، حل نماید تا دارای گام ابتکاری باشد .
  ۳-فایده عملی داشته باشد ( Practical Use) ) : اختراع نباید صرفا تئوریک و نظری باشد بلکه باید قابلیت استفاده عملی و تولید در صنعت را داشته باشد .
  ۴-مشمول موارد غیر قابل ثبت نباشد (Unpatentable Subject Matter) : علاوه بر سه شرط فوق در بیشتر کشورها قوانینی وجود دارد که به موجب آن نمی توان بعضی اختراعات را در آن سرزمین به ثبت رساند . مثل آنچه که برخلاف نظم عمومی و اخلاقیات باشد ، یا کشفها و تئوریهای عملی ، روشهای ریاضی ، گونه های گیاهی وحیوانی ، روشهای تجارت ، روشهای معالجه یا تشخیص بیماری در انسان و دام و نرم افزارهای کامپیوتری فاقد اثرات فنی .

  اختراعات کوچک (Vtility Models ) :
  بطور کلی ، اختراع کوچک اختراعی است که تمام الزامات قابلیت ثبت اختراع را ندارد ولی دارای استفاده صنعتی است .
  هدف از شمول اختراعات کوچک در نظام مالکیت فکری بعضی از کشورها ، پرورش و مراقبت از نوآوریهای درون زاد بخصوص در کسب و کارهای کوچک و متوسط و دربین اشخاص حقیقی است . به عنوان مثال در کشور آلمان می توان محصولات جدید را با هزینه کمتر ، راحت تر و درمدت زمان کوتاهتری به صورت اختراع کوچک به ثبت رساند. به خصوص در مورد شرط دارا بودن گام ابتکاری اختراعات کوچک ، سخت گیری زیادی صورت نمی گیرد. در حال حاضر کشورهایی که اختراعات کوچک را ثبت می کند عبارتند از : استرالیا ، آرژانتین و …

  حق تقدم در ثبت اختراع
  حق تقدم ، حق اولویتی است که به موجب معاهده پاریس ، که اکثر کشورها از جمله ایران عضو آن می باشند، به اتباع کشورهای عضو این معاهده اعطا گردیده است . به موجب این حق،چنانچه فردی اظهار نامه ثبت اختراع خویش را دریکی از کشورهای عضومعاهد پاریس و از جمله کشور متبوع خود ارائه نموده باشد ، ظرف مدت ۱۲ ماه از تاریخ ثبت تقاضا نامه ، می تواند در دیگر کشورهای عضو نیز تقاضای ثبت اختراع خویش را بنماید . و در این مدت نسبت به دیگر افراد دارای حق اولویت می باشد . به این معنا که دیگر افراد نمی توانند ظرف مدت مذکور اختراع وی را به نام خود در سایر کشورها به ثبت برسانند، البته در صورتی که وی تقاضای ثبت اختراع را ظرف مهلت ۱۲ ماهه در کشورهای مورد نظرش بنماید باید ظرف مدت یکساله از تاریخ تقاضا نامه ثبت اختراع در داخل نسبت به ثبت بین المللی آن اقدام نماید .

  استراتژی ثبت اختراع
  برای ثبت اختراع باید استراتژی داشت. قبل از تقاضا ی تشکیل پرونده ثبت اختراع ، مخترع یا شرکت باید پاسخهای قانع کننده ای به سؤالات زیر داشته باشد :
  چرا باید اختراع خود را ثبت کنیم؟
  چه چیزی راباید ثبت کنیم ؟
  چه وقت اختراع خود راثبت کنیم؟
  کجا اختراع خود را ثبت کنیم؟

  جایگاه ثبت اختراع در کشور
  قانون ثبت علائم تجاری و اخترعات ایران در سال ۱۳۱۰ به تصویب رسیده است . این قانون علی رغم ضعف هایی که دارد ، نشان دهنده قدمت و کهن سالی این مقوله در ایران است . اما در تمام سال های گذشته ، این قانون نتوانسته است هیچ دام از دو فایده فوق الذکر را برای کشورما به همراه داشته باشد ثبت اختراع در ایران تنها با دید شهرت علمی برای مخترع نگریسته شده است، لذا نه حمایت قانونی از حقوق مخترع و جلوگیری از استفاده غیر مجاز از اختراع او مورد توجه قرار گرفته است، نه اختراعات ثبت شده کمک چندانی به رشد و توسعه صنایع کرده اند. علاوه بر این آموزش مفهوم ثبت اختراع نیز ضعف بوده است . به گونه ای که بسیاری از مدیران، کارشناسان و پژوهشگران ، حتی آشنایی مقدماتی با این مقوله ندارند و شاید برخی از فناوری های که لیسانس آنها در قبال پرداخت هزینه های گزاف از دیگر کشورها خریداری می شود، عملا دوره حمایت قانونی را سپری کرده و استفاده تجاری از آنها با همان اطلاعات افشا شده حین ثبت و البته بدون نیاز به پرداخت هر گونه هزینه ای امکان پذیر است . لذا در کل چنین به نظر می رسد که مقوله کهنسال ثبت اختراع در ایران هنوز در مراحل جنینی است و شاید نیاز به انکوبا توری برای تولد آن باشد.

  شرایط ویژه ثبت اختراع
  برای اینکه یک اثر به عنوان پتنت مطرح شده و به ثبت برسد باید شرایط ویژه ای داشته اشد که در زیر به از آنها به اختصار اشاره می شود :
  ۱٫ باید اثر در سطح جهانی ، نو و جدید باشد .
  ۲٫ باید شامل مرحله نوآوری باشد بدین معنی که در مقایسه با خلق آثار قبلی، در این زمینه بخصوص مشاهده ای صورت نگرفته باشد و نیز تجربه ای از موضوع در اختیار نباشد.
  ۳٫ باید ظرفیت کاربرد صنعتی و قابلیت ساخته شدن و استفاده در صنعت را داشته باشد ، بدین معنی که اثر باید شکل عملی از یک دستگاه یا زیر مجموعه ای از یک فرایند صنعتی را ارائه دهد . در صورتیکه کاربرد صنعتی نداشته باشد پتنت محسوب نمی شود.
  ۴٫ مستثنی نباشد یعنی در شاخه علمی مربوط به خود به صورت عام به کار گرفته شود و تنها برای شرایط خاص مورد استفاده قرار نگیرد موارد استثناء از امتیازات پتنت برخوردار نمی شود.
  شرایطی که جز ثبت پتنت محسوب نشده و در حیطه قابلیت های آن قرار نمی گیرد به شرح ذیل می باشد.
  ۱٫ کشف یک پدیده و موضوع علمی ، پته محسوب نمی شود.
  ۲٫ بیان یک تئوری علمی یا رابطه ریاضی پتنت به حساب نمی آید .
  ۳٫ خلق یک اثر هنر نظیر کار ادبی، تئاتر و سینما ثبت اختراع نیست .
  ۴٫ ابداع روشی برای سهولت انجام کارهای مختلف ورزشی، تجاری و اقتصادی پته به حساب نمی آید.
  ۵٫ عرضه اطلاعات و یا ساخت یک برنامه کامپیوتری جزء پتنت نیست . استفقاده از امتیازات پتنت برای کشف یک حیوان و یا گونه گیاهی و یا ابداع روشی نو برای مداوای انسان یا حیوان توسط روشهای مختلف در مبانی، جراحی و یا تشخیص امکان پذیر نیست .
  موارد ذکر شده می تواند در صورت نو وجدید بودن به صورت مقاله ی علمی پژوهشی و یا عمی ترویجی در مجلات معتبر بین المللی به چاپ برسند.

  نظام های ثبت اختراع
  بطور کلی دو نظام برای ثبت اختراع در دنیا وجود دارد :
  ۱٫ نظام اعلامی
  ۲٫ نظام بررسی ماهیتی ( Examination )
  باید توجه داشت که نظام ثبت اختراع لزوماً یکی از دو نظام مذکور به صورت مطلق نبوده و ممکن است سیستم ثبت اختراع در یک کشور در برخی حوزه های علوم و تکنولوژی به صورت اعلامی (بر روی اختراع ادعا شده بررسی صورت نگرفته و تنها در صورت عدم ثبت اختراع آن زمان اقدام به ثبت آن اختراع گردد) و در بعضی از علوم و فناوری ها به شکلExamination ثبت اختراع علاوه بر استعلام به منظور عدم ثبت پیشین آن منوط به بررسی دقیق از نظر تخصصی باشد. کشور ایالات متحده با توجه به اینکه از یک نظام ثبت اختراع بسیاردقیق و پیچیده برخوردار می باشد از سیستم Examination در تمامی حوزه های علوم وفنون بهره می گیرد. نظربه تفاوت اساسی وجود میان نظام پتنت این کشور با اغلب کشورهای دنیا ، این کشور به صورت یک مورد خاص قابل بررسی می باشد . لام به ذکر است که نظام ثبت اختراع در کشور ما به صورت اعلامی بوده و تنها در صورت تمایل مخترع به ارزیابی علمی اختراعش ، وی باید با درخواست ارزیابی و تأیید علمی اختراع به اداره کل امور نوآوران و ارزشیابی فناوری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مراجعه نماید . در کلیه کشورهای دنیا نخستین توصیه ای که به یک مخترع می شود آن است که پیش از آن که اختراع خویش را در کشورهای دیگر به ثبت رساند حتما برای ثبت آن در کشور متبوعش اقدام نماید .
   

 •  

  طبقه‌بندی‌ بین‌المللی اختراعات


  زیر بخش: کشاورزی 
         زیربخش: مواد غذایی ـ تنباکو
         زیربخش: اقلام شخصی یا خانگی
         زیربخش: سلامتی و بهداشت، سرگرمی و تفریحات
         بخش ب: انجام عملیات مختلف؛ حمل ونقل و ترابری
         زیربخش: جداسازی، مخلوط کردن

         زیربخش: عملیات مختلف شکل دادن
         زیربخش: چاپ ونشر
         زیربخش: حمل ونقل، ترابری
         زیربخش: فناوری ساختارهای ذره‌بینی، نانو فناوری
         بخش ج: شیمی ـ متالورژی 
         زیربخش: شیمی

         زیربخش: متالورژی 
         بخش د: منسوجات، کاغذ
         زیربخش: منسوجات یا سایر مواد قابل انعطاف که به صورت دیگری ارائه نمی‌شوند
         زیربخش: کاغذ
         بخش هـ : ساختمان‌ها و بناهای ثابت
         زیربخش: ساختمان

         زیربخش: حفاری زمین و صخره، استخراج معدن 
         بخش و: مهندسی مکانیک، روشنایی، گرمایش و اسلحه‌ها و انفجار 
         زیربخش: انواع موتور یا پمپ

         زیربخش: مهندسی به مفهوم عام آن
         زیربخش: روشنایی، گرمایش
         زیربخش: انواع اسلحه، انفجار
         بخش ز: فیزیک 
         زیربخش: وسایل
         زیربخش: صنعت هسته‌ای
         بخش ح: برق

۲ـ طبقه‌بندی بین‌المللی طرح صنعتی
طبقه۱ :مواد غذایی
طبقه۲ :پوشاک و اقلام و لوازم خرازی
طبقه ۳ :کالاهای مسافرتی، چمدان، چتر آفتابی و لوازم شخصی که در جای دیگر ذکر نشده‌اند
طبقه ۴ :انواع برس و قلم‌مو
طبقه ۵: اقلام ساخته شده از منسوجات، مواد ورقی طبیعی یا مصنوعی
طبقه ۶: اسباب و اثاثیه منزل
طبقه ۷ :اقلام خانگی، که در جای دیگری قید نشده‌اند
طبقه ۸: ابزارآلات و یراق آلات
طبقه ۹: بسته‌بندی‌ها و ظروف مخصوص حمل ونقل یا جابه‌جایی کالا
طبقه ۱۰ :ساعت مچی و دیواری و سایر لوازم اندازه‌گیری، کنترل و علامت دادن
طبقه ۱۱: اقلام تزئینی و زیورآلات
طبقه۱۲: وسایل حمل و نقل یا بالا بردن
طبقه ۱۳: تجهیزات تولید، توزیع یا تبدیل برق
طبقه ۱۴ :تجهیزات ضبط، ارتباطات یا بازیابی اطلاعات
طبقه ۱۵ :ماشین‌آلاتی که در جای دیگر قید نشده‌اند
طبقه ۱۶: دستگاه‌های عکاسی، سینماتوگرافی و بصری
طبقه ۱۷ :آلات موسیقی
طبقه ۱۸: ماشین‌آلات چاپ و ماشین‌های اداری
طبقه ۱۹: نوشت‌افزار و لوازم اداری، مواد تدریس و آموزش و مواد مورد استفاده نقاشان
طبقه ۲۰: تجهیزات فروش و تبلیغات، تابلوها
طبقه ۲۱ :انواع بازی، اسباب‌بازی، چادر و اقلام ورزشی
طبقه ۲۲ :تسلیحات، اقلام آتش بازی و نورافشانی، لوازم برای شکار، ماهیگیری و دفع آفات
طبقه ۲۳ :تجهیزات توزیع مایعات، لوازم بهداشتی، تجهیزات گرمایشی، تهویه و تهویه مطبوع، سوخت جامد
طبقه ۲۴: لوازم و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی
طبقه ۲۵ :واحدهای ساختمانی و عناصر ساختمانی
طبقه ۲۶: دستگاه‌های روشنایی
طبقه ۲۷: ملزومات استفاده از توتون و ملزومات مورد استفاده سیگاری‌ها
طبقه ۲۸ :محصولات دارویی و آرایشی، اقلام و دستگاه‌های پیرایشی
طبقه ۲۹ :تجهیزات و ادوات ضدخطر آتش‌سوزی، برای پیش‌گیری از سوانح و برای نجات
طبقه ۳۰ اقلام لازم برای مراقبت از حیوانات و جابه‌جایی آن‌ها
طبقه ۳۱ :ماشین‌ها و لوازم برای تهیه مواد خوراکی و آشامیدنی که در جای دیگر ذکر نشده‌اند
طبقه ۳۲:موارد مختلف و گوناگون

جدول هزینه‌ها و ضمائم آن برای ثبت اختراع (به ریال)

 • ۱ـ اختراع

 • ضمائم ضمیمه یک جدول هزینه‌ها (به ریال)
  ۱ـ اختراع

 • اقلام هزینه: ۱ـ حق ثبت اظهارنامه و اظهارنامه تقسیمی   
  شخص حقیقی: ۱۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۱۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۲ـ هزینه ثبت سالانه
  شخص حقیقی: سال اول تا پنجم، هر سال معادل ۱۰۰۰۰۰ ریال سال ششم تا سال دهم، هر سال معادل ۲۰۰۰۰۰ ریال سال یازدهم تا پانزدهم، هر سال معادل ۳۰۰۰۰۰ ریال سال شانزدهم تا بیستم،  هر سال معادل ۴۰۰۰۰۰ ریال
  شخص حقوقی: ۱۰ برابر مبلغ تعیین شده برای اشخاص حقیقی

 • اقلام هزینه: ۳ـ جریمه تأخیر در پرداخت هزینه سالانه 
  شخص حقیقی ـ شخص حقوقی: معادل نصف قسط سالانه در دوره‌های پنج ساله مربوط

 • اقلام هزینه: ۴ـ هزینه استعلام برای انتقال، اجازه بهره‌برداری یا اعراض
  شخص حقیقی: ۵۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۵۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۵ ـ حق‌ثبت انتقال قراردادی و قهری
  شخص حقیقی: ۳۰۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۳۰۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۶ ـ حق ثبت مجوز بهره‌برداری یا فسخ و خاتمه آن
  شخص حقیقی ـ شخص حقوقی: نصف هزینه انتقال قراردادی و قهری

 • اقلام هزینه: ۷ـ هزینه هربار اصلاح اظهارنامه و ضمائم آن
  شخص حقیقی ـ شخص حقوقی: معادل حق ثبت اظهارنامه

 • اقلام هزینه: ۸ ـ حق ثبت انتقال اظهارنامه یا اجازه بهره‌برداری از آن
  شخص حقیقی: ۵۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۵۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۹- حق ثبت تغییرات (غیراز انتقال مالکیت و اجازه بهره‌برداری)  
  شخص حقیقی: ۵۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۵۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۰- هزینه صدور گواهی المثنی
  شخص حقیقی: ۱۰۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۱۰۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۱- هزینه رونوشت مصدق
  شخص حقیقی: ۵۰۰۰
  شخص حقوقی: ۵۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۲- هزینه اخذ تأییدیه تسلیم اظهارنامه یا صدور گواهی نامه اختراع
  شخص حقیقی: ۱۵٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۱۵۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۳- هزینه رسیدگی به اعتراض به رد ثبت
  شخص حقیقی: ۵۰۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۷۵۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۴- هزینه رسیدگی به اعتراض به تقاضای ثبت
  شخص حقیقی: ۱٫۵۰۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۳٫۰۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۵- ودیعه تسیلم دادخواست ابطال به دادگاه
  شخص حقیقی: ۳٫۰۰۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۴٫۵۰۰٫۰۰۰

 • اقلام هزینه: ۱۶- هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین‌المللی به عنوان اداره مبدأ
  شخص حقیقی: ۵۰٫۰۰۰
  شخص حقوقی: ۵۰۰٫۰۰۰

           توضیح : در مورد متقاضیان خارجی که در اجرای مقررات کنوانسیون پاریس، تقاضاهای خود را مستقیماً تسلیم مرجع ثبت (اداره ثبت اختراعات اداره کل مالکیت صنعتی) می‌نمایند، می بایست معادل ارزی مبلغ ریالی تعیین شده در جدول هزینه ها را مطابق نرخ رسمی بپردازند .

 

 
  فرم‌های مربوط به ثبت اختراع

قوه‌قضاییه
سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
اداره کل مالکیت صنعتی
اظهارنامه ثبت اختراع

 • _________________________________________________________________

 • (توسط اداره تکمیل می‌شود)
  شماره اظهارنامه                                                  تاریخ وصول اظهارنامه (ساعت، روز، ماه و سال)

 •                                                                                                                                مهر و امضاء اداره ثبت اختراعات

 • _________________________________________________________________

 • ۱ـ عنوان اختراع                                                   ۲ـ طبقه بندی بین‌المللی اختراع

 • ۳ـ تعداد کل صفحات توصیف، ادعاها، خلاصه توصیف و نقشه‌ها

 • _________________________________________________________________

 • ادامه فرم الف ـ ۱

 • ۴ـ  مشخصات متقاضی / متقاضیان

 • شخص حقیقی
  اسم، ذکر شماره ملی
  نشانی، ذکر کدپستی
  تابعیت
  کشور محل اقامت
  شماره تلفن               شماره دورنگار               نشانی الکترونیکی (ایمیل)

 • شخص حقوقی
  نام ……………. نوع شخص حقوقی ……………. رشته فعالیت ……………. محل و شماره ثبت ……… تابعیت………. ……. اقامتگاه …………………..
  مرکز اصلی………… نشانی……………….
  سایر اطلاعات …………………………………………………………………
  شماره تلفن  شماره دورنگار     نشانی ‌الکترونیکی (ایمیل)

 • _________________________________________________________________

 • ۵ ـ مشخصات نماینده قانونی
  اسم، ذکر شماره ملی
  نشانی، ذکر کدپستی
  شماره تلفن       شماره دورنگار             نشانی الکترونیکی (ایمیل)

 • _________________________________________________________________

 • ۶ ـ مشخصات دریافت‌کننده ابلاغ‌ها در ایران (در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد)
  اسم، ذکر شماره ملی
  نشانی، ذکر کدپستی

 • _________________________________________________________________

 • ۷ـ مشخصات مخترع
  اطلاعات تکمیلی در مورد مخترع چنانچه خود متقاضی باشد
  شغل و رشته فعالیت

 • مشخصات مخترع چنانچه خود متقاضی نباشد
  اسم، ذکر شماره ملی
  نشانی، ذکر کدپستی
  شغل و رشته فعالیت
  سمت متقاضی

 • _________________________________________________________________

 • ۸ ـ اظهارنامه تقسیمی یا تکمیلی
  شماره اظهارنامه اصلی
  تاریخ ثبت اظهارنامه اصلی

 •  

 • ۹ـ استثنائات قابل قبول در افشاء اختراع
  افشاء اختراع در نمایشگاه رسمی داخلی ?یا بین‌المللی   
  ?سوء استفاده شخص ثالث از حق متقاضی یا مالک قبلی

 • _________________________________________________________________

 • ۱۰ـ ادعای حق تقدم (در صورت وجود)
  نام کشور     تاریخ ثبت اظهارنامه اصلی
  ادامه فرم الف ـ ۱

 • شماره اظهارنامه اصلی  طبقه‌بندی بین‌المللی اختراع
  در صورتی که اظهارنامه مقدم یک اظهارنامه بین‌المللی یا منطقه‌ای باشد، تعیین اداره‌ای که در آن و

 • کشورهایی که برای آن‌ها، اظهارنامه تسلیم شده است.

 •  

 • ۱۱ـ این اظهارنامه مشتمل بر ضمائم زیر می‌باشد:
  مدارک مربوط به خود اختراع با امضاء متقاضی
  ۱ـ توصیف ….        صفحه
  ۲ـ ادعا (ادعاها) ….. صفحه
  ۳ـ خلاصه …..        صفحه
  ۴ـ نقشه یا نقشه‌ها (در صورت وجود)…….. صفحه
  جمع صفحات ضمائم
  مدارک مربوط به مندرجات اظهارنامه
  مدارک مثبت هویت  ?متقاضی               
    ?مدارک نمایندگی قانونی                  
  مدرک ?مشخص کننده سمت متقاضی    
  مدرک مربوط به افشاء اختراع                ?
    ?اسناد حق تقدم که به تأیید اداره مبدأ رسیده است 
  درخواست عدم ذکر اسم  ?مخترع    
  ?رسید پرداخت هزینه ثبت اظهارنامه    
  سایر اسناد  و مدارک      ?

 •  

 • امضاء متقاضی یا نماینده قانونی وی     تاریخ

 • _________________________________________________________________

 •  فرم الف ـ ۲

 • مندرجات دفتر مخصوص ثبت اختراعات

 • ۱ـ شماره و تاریخ ثبت اختراع
  ۲ـ شماره و تاریخ کامل (ساعت، روز، ماه و سال) ثبت اظهارنامه
  ۳ـ مشخصات و سهم مالک / مالکان اختراع
       اسم
       نشانی
       تابعیت
  ۴ـ مشخصات مخترع (در صورتی که متقاضی نباشد)
       اسم
       نشانی
       تابعیت
  ۵ ـ مشخصات نماینده قانونی
         اسم
        نشانی
  ۶ ـ عنوان اختراع
  ۷ـ طبقه‌بندی بین‌المللی اختراع (با ذکر زمینه علمی مربوط)
  ۸ ـ‌‌‌ شماره، تاریخ و محل ثبت اظهارنامه یا گواهی‌نامه مبنای حق تقدم (در صورت وجود)
  ۹ـ مدت حمایت

 •   امضاء                                                                         امضاء
  مالک اختراع یا نماینده قانونی وی                                        رئیس اداره ثبت اختراعات

 • فرم الف ـ ۳

 • قوه‌قضائیه
  سازمان ثبت اسناد و املاک کشور
  اداره کل مالکیت صنعتی
  گواهی‌نامه ثبت اختراع

 • شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه
  شماره و تاریخ ثبت اختراع
  مشخصات و سهم مالک / مالکان اختراع
  ۱- اسم
  ۲- نشانی
  ۳- تابعیت
  مشخصات مخترع / مخترعان
  ۱- اسم
  ۲- نشانی
  ۳- تابعیت
  عنوان اختراع
  طبقه‌بندی بین‌المللی اختراع
  استفاده از حق تقدم
  شماره و تاریخ اظهارنامه اصلی
  کشور محل ثبت اظهارنامه اصلی
  مدت حمایت
  توصیف، ادعا، خلاصه توصیف و نقشه اختراع ضمیمه می‌باشد.

 • امضاء (با ذکرتاریخ)‌  
  رئیس اداره ثبت اختراعات 

پیشگیری از مسائل مربوط به حق انحصاری اختراع، علامت تجاری ومالکیت معنوی 

توماس. جی. فیلد

 • مقدمـــه :
  مالکیت معنوی، حقوق انحصاری اختراع، کپی‌رایت و علائم تجاری و نیز “فوت و فن کار” یا رموز تجاری، غالباً بطور جمعی تحت عنوان “مالکیت معنوی” دسته بندی می شوند. بسیاری از شرکتها بدون اینکه از آن آگاهی داشته باشند یا ابزارهای سنجشی و محافظت آن را بشناسند چنین دارایی‌ای دارند.

  نظرات بسیاری از مردم درباره مالکیت معنوی غیرواقع‌بینانه ا ست. از یک طرف، بعضی بطور ساده لوحانه معتقدند که به عنوان مثال داشتن حق انحصاری یک محصول فرد را قادر می‌سازد تا در بازار موفق شود. همچنین افرادی مبلغ زیادی صرف کنند تا حقوق خاصی در اختیار بگیرند که در بازار هیچ ارزشی ندارد. از طرف دیگر، بسیاری از مردم ممکن است به این نتیجه برسند که حفاظت از مالکیت معنوی ارزش صرف هزینه و دردسر را ندارد.
  مردمی که علاقه‌مند به محافظت از حقوقشان نمی باشند، مجبورند تا اقدامات احتیاطی به عمل آورند تا از زیرپاگذاشتن حقوق دیگران احتراز کنند. این چیزی بیشتر از خودداری از کپی‌کردن می باشد. در وهله نخست، کپی‌سازی غیرقابل پیشگیری است : تقلید رسم زندگی است و از زمانیکه ما تلاش می‌کنیم تا حرف زدن را یاد بگیریمشروع به تقلید می کنیم . علاوه بر آن، هر کسی می‌تواند به آسانی حقوق دیگران را بدون تقلید آگاهانه (تعمدی) ویژگیهای کالاها یا خدمات موجود در بازار، نقض کند.
  این مقاله اقداماتی را مورد توجه قرار خواهد داد که تازه واردها ی بازار نیاز دارند بکار گیرند تا از نقص قانون پیشگیری کنند. شاید آنهایی که آن را می‌خوانند تشویق می‌شوند تا دقیقاً به ارزش محافظت از حقوقشان توجه نمایند.
  تله‌موشهای بهتر
  بسیاری از مردم انواع مختلفی از اظهارات نسبت داده شده به رالف والدو امرسون را شنیده‌اند : “درصورتیکه مردی بتواند…. از همسایه اش تله‌موش بهتری بسازد، بنابراین او خانه‌اش را در جنگلها می‌سازد، و جهان راهی به درخانه او خواهد یافت.”‌شاید این همان چیزی بود که فورد در ذهن داشت وقتی که ادسل (Edsel) را طراحی کرد، اما هیچ استقبالی از این طرح نشد.(در تجارت خودرو ادسل متعلق به شرکت فورد به عنوان نمونه یم شکست تجاری بزرگ شناخته می شود .)

  برای اینکه بحث را عینی سازیم، بیائید مخترع امروزی یک تله‌موش جدید را تصور کنیم که نه تنها تله‌موش “بهتری” را اختراع می‌کند، بلکه در بازاریابی آن نیز موفق است. درصورت داشتن حاشیه سود بالاتر نسبت به هزینه‌های اولیه ، افراد زیادی از آن کپی خواهندکرد. حتی در نبود دیگر ابزارهای قانونی حفاظتی، شرکت بایستی قادر باشد تا حق امتیاز مشتریان قبلی را حفظ کند. بیایید چنین فرض کنیم که فردی تلاش دارد تا با انتخاب “فیگارو” به عنوان نام تجاری و تبلیغ فعالانه آن حداکثر بهره را از آن به عمل آورد.
  نتایج ممکن پیرامون کوتاهی در تضمین محافظت از حق انحصاری
  به کار بردن ابزارهایی برای توسعه اسم و رسم، معمولا، می‌تواند مفید باشد. به عنوان مثال، درصورتیکه تیراژ کم و توسعه هزینه‌ها وجود داشته باشد اینکه رقیب می‌تواند همان تله‌موش را با ۲۰ درصد کمتر بفروشد چه مفهومی دارد؟ توسعه‌یافتگی به این معنی نیست که قیمت بیشتری از مشتری درخواست کنیم . با اینحال حق انحصاری بسیار مفید خواهد بود زیرا تا زمانیکه شرکت جدید به اندازه کافی فرصت کسب مخارجش (هزینه) را داشته باشد از فروش تله جدید توسط شرکتهای دیگر جلوگیری می‌کند. در حالیکه بضی مردم چنین می‌پندارند که محافظت از مالکیت معنوی فقط برای شرکتهای بزرگ مفید است این مثال نشان می‌دهد که برای یک شرکت کوچک این مسئله حیاتی است.

  در بدترین وضعیت محافظت از حق انحصاری وجود ندارد. بیائید چنین فرض کنیم که مردم طوری توسط تبلیغات “فیگارو” جذب شده‌اند که مایلند در صورت نیاز ۲۵ درصد اضافه پرداخت داشته باشند . تصور کنید شرکت استفاده از آن اسم را متوقف کند یا یک اقامه دعوی (حقوقی) گران‌قیمت بر سر این اسم به وجود آید. چه اتفاقی می‌افتد؟ تصور کنید که درصورتیکه معلوم شود کسی دیگر واقعاً دارای حق انحصاری کنونی پیرامون یک یا چند ویژگی تله‌موش بهتر است، چه اتفاقی می‌افتد؟ با ملاحظه نکردن مالکیت معنوی دیگران، شرکت جدید نه تنها برای متوقف کردن فروش خود با نام “فیگارو” تحت فشار خواهد بود بلکه حتی ممکن است مجبور به متوقف کردن فروش تله‌موش نیز بشود.
  پیشگیری از نقص قانون حق انحصاری
  نقض قانون تنها محدود به کپی‌کردن نمی‌شود
  حقوق انحصاری چیزی بیش از جلوگیری از کپی‌سازی انجام می‌دهند، مالکین آنها ساختن، استفاده یا فروش آثار تضمین شده را حتی اگر بصورت مستقل به دست آمده باشد ممنوع می‌کنند. این تعریف برای حقوق انحصاری منفعت(utility patent) صادق است که معمولاً همان منظوری است که مردم به هنگام استفاده از واژه “حق انحصاری” در ذهن دارند. این ثبت حقوق اساسی ۱۷ ساله ای را فقط برای اختراعاتی که با “نحوه عملکرد” مرتبط است فراهم می‌کند. همچنین حقوق انحصاری طراحی که دارای ۱۴ سال انحصار می‌باشند. (تنها استثنای ممکن، حقوق انحصاری پیرامون ساختارهای طبیعی است که در این مقاله به آنها پرداخته نشده است).

  کپی سازی در شرایطی می تواند نقض قانون نباشد. سازنده تله‌موش ممکن است که به وسیله استفاده از تکنولوژی که در کتابی منتشر شده یا بصورت عمومی در دسترس است از مسائل بالقوه قانونی جلوگیری به عمل آورد. محصولاتی که به فروش می رسند و هیچ اخطاری مبنی بر حفاظت قانونی همراه آنها نیست تقریبا از خطر پیگرد مبرا هستند.
  با اینحال، درصورتیکه تکنولوژی، نسبتاً جدید باشد فرد باید در ذهن داشته باشد که سازنده یا مخترع یکسال از ارائه طرح خود فرصت دارد تا حق انحصاری را به ثبت برساند. به علاوه، به علت اینکه حقوق انحصاری اغلب دو یا سه سال طول می‌کشد تا صادرشوند این خطر تا حدودی وجود دارد که حق انحصاری در زمانی دیر تر منتشر شود. درحالیکه هیچ مسئولیتی برای نقض حق انحصاری پیش از صدور وجود ندارد، با وجود این ساخت، استفاده یا فروش تکنولوژی را به هنگام صدور متوقف نمیکنند تا بتوانند هزینه‌های اولیه و انبار را کاهش دهند. یعنی معمولا صاحبان تکنولوژی در هنگام ثبت عرضه را شروع میکنند که میتواند خطرناک باشد .
  یک جستجوی اولیه در حق انحصاری های ثبت شده در کاهش خطر نقض قانون بسیار مفید است , درصورتیکه تکنولوژی از نوع قدیمی نباشد. البته درصورتیکه سازنده (مخترع) ما مصمم به ساختن تله‌موش بهتری باشد ممکن است جهت کپی کردن طرح موجود دیگری در بازار انگیزه‌ای وجود نداشته باشد. با اینحال قبل از صرف زمان و سرمایه جهت تحقیق , سازنده (مخترع) بایستی مطمئن شود که دیگران در همان حوزه مورد بررسی دارای حقوق منحصر به فرد نیستند. سازنده یقیناً نباید چنین فرض کند که به دلیل اینکه محصولی در بازار نبود آن حق انحصاری موجود نمی‌باشد . همانطور که بسیاری از سازندگان (مخترعین) تجربه کرده اند، معمولاً ثبت کردن یک اختراع خیلی آسان تر از مشتری پیدا کردن است .
  نیاز به یک جستجوی ماهرانه
  یک مخترع بایستی یک وکیل حقوقی یا نماینده‌ای بگیرد تا “تحقیق پیرامون نقض قانون” را هدایت و رهبری کند. نماینده حقوقی از نظر قانونی فردی آموزش دیده است که آزمونی ویژه را که توسط موسسه حقوق انحصاری ایالات متحده(U.S patent office ) برگزار می شود گذرانده است. همچنین یک مشاور حقوقی حق انحصاری مجاز به آماده کردن قراردادهاست و دیگر خدمات قانونی کلی را فراهم می‌آورد. در حالیکه جستجوهای حق انحصاری درصورتیکه فرد نیاز داشته باشد که با در سطح بین المللی عمل کند می‌تواند نسبتاً پرهزینه باشند، این بسیار کم هزینه خواهد بود که تعیین کنیم که تکنولوژی در حال حاضر در ایالات متحده مورد ثبت قرار گرفته است یا خیر . با اینحال همانطور که مشاهده خواهیم نمود تحقیق گسترده تر ارزش زیادی ایجاد می کند .

  نتایج احتمالی جستجو
  یک جستجو می‌توان نشان دهد که :‌

  ۱- شخص دیگری دارای حق انحصاری است که دوره آن سپری شده است.
  ۲- هیچ نوع حقوق انحصاری کنونی یا سپری‌شده در حوزه مورد نظر وجود ندارد.
  ۳- شخص دیگری دارای حق انحصاری کامل یا حق انحصاری موجود در بخشی از موضوع مورد نظر است.
  بیایید آنها را به ترتیب بررسی کنیم.
  ۱- اختراع در حوزه عمومی است.
  درصورتیکه تله‌موش در یک حق انحصاری سپری شده، منتشر شده باشد ، مخترع می‌تواند بدون نگرانی از اقامه دعوای حقوقی، آزادانه آن را بکار گیرد. همچنین حتی اگر مخترع دقیقاً‌نداند که او در اصل چه چیزی در ذهنش دارد، تعداد زیادی از عقاید خوب و قابل استفاده که حتی بهتر هستند را می‌تواند پیدا کند . اینها، به تنهایی می‌توانند ارزش چند برابر هزینه در تحقیق و توسعه و زمان آنها را پوشش دهد .
  ۲- یک یا چند قسمت از تله‌موش ارائه‌شده جدید است .
  درصورتیکه ، پس از یک جستجوی کامل، آنچه به تله‌موش از طرف مخترع اضافه شده است جدید باشد و از مواردی که قبلا ثبت شده اند نیز استفاده کرده باشد مسئله پیچیده می شود . مخترع می‌تواند یک امتیاز انحصاری (حقوقی) را در صورت امکان ثبت کند یا فروش تله موش را بدون هیاهو و معطلی شروع کند. در عین حال، اگر مخترع قبل از اینکه تقاضانامه ثبت را پر کند اقدام به فروش نماید، او فوراً تاوان محافظت احتمالی را در بسیاری از کشورهای دیگر خواهد پرداخت و احتمال دارد پس از یکسال با وجود حقوق انحصاری مشابه در آمریکا روبرو شود.
  ۳- جنبه‌ها ی اختراع توسط یک امتیاز انحصاری کنونی پوشش داده می‌شوند
  درصورتیکه یک امتیاز انحصاری سپری نشده ملاحظه شود که بخشی از طرح تله‌موش ارائه‌شده را پوشش می‌دهد، مخترع می فهمد که او بدون داشتن گواهی , مجاز به استفاده‌اش نیست.
  نقض امتیاز انحصاری ثبت شده فرد را وارد دعوی حقوقی می کند و نیز یک حکم حقوقی برعلیه قانون‌شکنی صادر می شود تا از این پس از آن استفاده نکند . و این حکم حقوقی به مفهوم، هزینه‌های سنگین به همراهاز دست دادن وضعیت کنونی می باشد .(موجودی انبار نیز غیر قابل فروش خواهد بود.)
  امتیاز انحصاری که فقط بخش کوچکی از تله‌موش جدید را پوشش می‌دهد مخترع را مجبورخواهد کردکه بازبینی در طرح انجام دهد.با دانستن تبعات نقض قانونی , نادیده گرفتن حقوق انحصاری دیگران قابل دفاع کردن نیست.

 •  

 • پیشگیری از نقض قانون علامت تجارتی
 • علائم تجاری (نامهای تجاری) هویت کالا هستند
  علائم تجاری ممکن است کلمات، علائم یا دیگر نشانه‌هایی باشند که به مصرف‌کنندگان نشان می‌دهند که کالاها توسط شرکت خاصی تامین شده اند . آنها حتی می‌توانند صداها، سمبلهای سه بعدی همانند “طاق‌نماهای طلایی” معروف یا رنگها باشند. همچنین علائم خدماتی وجود دارند که منبع خدمات را نشان می‌دهند و حتی انواع دیگر علائم که نیازی به بررسی آنها در اینجا نیست.

  نقض قانون فقط کپی کردن نیست
  همانند حقوق انحصاری، یک فرد می‌تواند علائم فرد دیگر را بدون کپی کردن آنها نقض کند. همه آنچه لازم است تا تقلب صورت گرفته باشد این است که مشتریان کالاها یا خدمات دچار اشتباه شوند ، یعنی ما از نشانه ای همانند یا مشابه رقیب استفاده کنیم .

  جستجوی علامت تجاری ضروری است
  یک جستجو تنها راه فهمیدن آن است که آیا “فیگارو” یا چیز دیگری به اشتباه و بطور مشابه به عنوان علامت تله‌موش در ناحیه مورد نظر ، مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر. همچنین ضروری است که تعیین کنیم آیا علامت در مؤسسه علامات تجاری و امتیاز انحصاری ایالات متحده به ثبت رسیده است یا نه. که به ثبت‌نام کنندگان حقوقی را خارج از نواحی کنونی پرشده، اختصاص می‌دهد.

  همیشه جستجو کافی نیست
  دو دلیل برای اثبات این حرف وجود دارد . اولا در ایالات متحده برای یک شرکت ضروری است که کاری بیش از استفاده از علامت خوب در بازار انجام بدهد. در نتیجه، یک جستجو همه اطلاعات لازم را مشخص نمی کند. دوما، ممکن است دیگران قادر باشند شما را از بکار بردن یک علامت باز دارند , اگر چه خودشان ازآن علامت استفاده نکنند. وقتی که شما علامت جدیدی را بکار می‌گیرید بایستی چگونگی ارتباط احتمالی علامت را با علائم دیگر مورد توجه قرار دهید , بصورتیکه مشتریان را وادار نکنید چنین فرض کنند که نوعی ارتباط بین علامت شما با علائم دیگر وجود دارد. این همان جایی است که علامت، “فیگارو” ممکن است دچار مشکل شود.

  همانطور که احتمالا به خاطر می‌آورید، “فیگارو” نام گربه‌ای در فیلم پینوکیو متعلق به شرکت دیسنی (Disney) است. در حالیکه دیسنی به شدت در استفاده از اسم محدودیت ایجاد می کند , ممکن است قادر به پیشگیری از مورد استفاده قرار گرفتن آن در یک تله‌موش نشود. با اینکه پی گیری دیزنی در این مورد بعید است اما در صورتیکه اسم “میکی” در علامت شما وجود داشته باشد دیزنی به هیچ وجه کوتاه نخواهد آمد.
  پیشگیری از نقض قانون کپی‌رایت (حق انحصاری تکثیر)
  اگر اثری بصورت مستقل به وجود آمده باشدبا قانون کپی‌رایت مشکلی نخواهد داشت. بنابراین اسنادی که نشاندهنده استقلال اثر هستند در این شرایط بسیار مفید و موثرند. حتی با داشتن چنین اسنادی، ارائه یک اثر مستقل، درصورتیکه اثر اصلی(یا مشابه) بصورت گسترده منتشر شده باشد یا در دسترس افراد زیادی ، می‌تواند مشکل ساز باشد. اما معمولادر چنین مواردی دادگاه تشخیص می دهد که کپی کردن می‌تواند ناآگاهانه بوده باشد، و نسخه اصلی دچار نقض قانون نشده است.

  کپی‌رایتها برخلاف امتیازهای انحصاری طولانی مدت ترند (چرخه زندگی نویسنده به علاوه ۵۰ سالپس از مرگ آنها را در مورد نویسندگان در حال حیات و قابل شناسایی پوشش می دهند) . به صورت خودکار ایجاد می‌شوند و برای ثبت‌نام‌کننده هزینه ای ندارند. با توجه به بعضی از محدودیتهای نسبتاً کوچک ، قانون کپی‌رایت برای صاحب آن حقوق جامعی را در طول دوره‌اش جهت تجدیدچاپ فراهم می‌آورد.
  یکی از محدودیتهای محافظت از کپی‌رایت این است که ایده‌ها (که بیان شده اند) و فناوری ( که شامل نرم‌افزارهای کامپیوتری نیز می شود) از آن به کنار هستند . این بدین مفهوم است که مخترع ما حداقل مادامیکه مربوط به قوانین کپی‌رایت می‌شود، می‌تواند آزادانه هر نوع اطلاعاتی را که در کتابها درباره طرحهای تله‌موش می‌توان یافت مورد استفاده قرار دهد و کپی‌های مطلوبی را از هر آنچه مشاهده یا توصیف شده است ایجاد کرده و بفروشد. قانون کپی‌رایت به مالک تنها حق پیشگیری از تکثیر مجدد متن یا ترسیماتشان را می‌دهد.
  ولی اگر مخترع بخواهد از قسمتی از اثر برای مثال در تبلیغات استفاده کند چه می‌شود؟ با توجه به عواقب خطرناک این امر بهتر است یک مجوز اخذ شود یا حداقل با مشاورین حقوقی مشورت شود .
  پیشگیری از تصاحب غیرقانونی رموز تجاری (بازرگانی)
  رموز تجاری هر دوی کپی‌رایتها و امتیازهای انحصاری را در بر می‌گیرد. به موازات اینکه اقداماتی جهت حفظ کردن فوت فن کار صورت میگیرد ، ممکن است دادخواهی جهت جبران کردن تصاحب غیرقانونی هر نوع اطلاعات دارای ارزش رقابتی به جریان افتد. تصاحب غیرقانونی شامل جاسوسی صنعتی و تخطی‌از روابط محرمانه است (به عنوان مثال، فروختن اطلاعات توسط کارمندان سابق) اما شامل مهندسی معکوس نمی‌شود . بنابراین استفاده از یک کالای تجاری به شرطی که جنبه‌ای از طرح محصول یا ساخت آن توسط آزمایش و تحقیق بر روی کالایی خریداری شده در بازار بدست آمده باشد، خالی از اشکال است. همچنین برعلیه آنهایی که مستقلاً یک پروژه سری را به دست می‌آورند یا اطلاعات ارزشمند تجاری را همگردانی(recompile) می‌کنند نمی توان اقامه دعوی کرد.

  درنتیجه، وضعیت باید به نحوی قابل توجه تغییر یابد تا هر گونه خطری را درباره مخترع تله‌موش ما برای مسؤولیت در مقابل هر گونه تصاحب غیرقانونی رموز تجاری ایجاد کند. با اینکه خطر خیلی زیاد نیست ولی درصورتیکه اطلاعات بدون مجوز باشد و از طریق مهندسی معکوس کسب نشده‌باشند باید به مشاوره قانونی با وکلای ماهر پرداخت .
  آنچه که شما نمی‌دانید و می‌تواند به شما آسیب برساند!‌
  چه مخترع تله‌موش ما ابزارهایی را جهت محافظت از مالکیت معنوی بکار گیرد یا نه، او مسلماً باید از نقض قانون درباره حقوق دیگران خودداری کند. در حالیکه در مورد کپی‌رایتها و اسرار تجاری مسئله مشکل ساز نیست، امتیازهای انحصاری و علائم تجاری معمولا دردسر ساز می شوند.

  یقیناً سرمایه ای برای شروع جستجوهای امتیاز انحصاری و علامت تجاری مورد نیاز است. شروع کسب و کار جدید بدون انجام دادن این کار معادل برافراشتن یک ساختمان یا امضای یک قرارداد اجاره بلندمدت بدون سنجیدن مکان آن می باشد. جستجوها تضمینی برای استقبال عمومی نیست بلکه یکی از لوازم موفقیت در بازارهای پر رقابت است. جستجوی امتیاز انحصاری هزینه نسبتاً ارزان‌تری را در برابر دردسرهای احتمالی دارد، به عنوان مثال جهت تجهیز مجدد یا موجودی های غیر قابل فروش(که مجوز ندارند( یا جا انداختن نام جدید برای تله موش .
  درصورتیکه مخترع ابزارهایی را جهت پیشگیری از نقض حقوق دیگران بکار ببرد، او همچنین مصمم خواهد بودکه از حقوق خود محافظت بهتری به عمل آورد . واین تصمیمات است که به آسودگی خیال هر دو گروه می انجامد.

  نیاز به یک وکیل مجرب
  هر وکیل مدافع مشغول به کار در هر ایالتی (آمریکا) از لحاظ قانونی اجازه ثبت علائم تجاری در مؤسسه علامت تجاری و ثبت امتیاز انحصاری ایالات متحده یا انحصار قانونی تکثیر (کپی‌رایتها) در مؤسسه کپی‌رایت در واشنگتن دی. سی می‌باشد. هیچ آزمون ویژه‌ای جهت تعیین اینکه وکیل مدافع با قانون علامت تجاری یا مراحل ثبت آشنا است، وجود ندارد. اما متقاضیان باید وکیل مدافعی را برگزینند که در این مسائل متخصص باشد.

 • علامت تجاری چیست؟

 • علامت تجاری یک آرم مشخص است که اجناس و خدمات به خصوص که توسط شخص یا تشکیلات خاصی تولید و فراهم شده‌اند را متمایز می‌کند. منشأ آن به زمان باستان بر می‌گردد؛ وقتی که صنعت گران امضاها یا علائم خود را روی آثار هنری و کاربردی خود چاپ می‌کردند. در طی سالها این علامت‌ها جای خود را به سیستم امروزی ثبت و حفاظت آرم تجاری دادند. این نظام به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند که از کالاها و خدماتی که ماهیت و کیفیت آنها مورد نظرشان است و با آرم مخصوص مشخص شده‌اند، بهره بگیرند.
  هدف از آرم تجاری چیست؟
  آرام تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالاها و خدمات یا اجازه دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می‌کند. مدت زمان این حفاظت متفاوت است ولی آرم تجاری قابلیت تمدید شدن نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد. محافظت آرم تجاری توسط مراجع قانونی که در اکثر نظام‌ها اجازة متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند، تأیید می‌شود.

  از دیدگاه وسیع‌تر، علائم تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود اقتصادی به صاحبان آنها، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری می‌کنند و این ابتکار را ترویج می‌دهند. حفاظت علائم تجاری همچنین مانع تلاش‌های رقبای غیرمنصف، مثل متقلبان،‌برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش محصولات و ارائة خدمات نامرغوب یا متفاوت می‌شوند. این نظام، آگاهی و امکان سرمایه‌گذاری جهت تولید و فروش کالاها و خدمات را در منصفانه‌ترین شرایط ممکن به مردم می‌دهد و از این راه تجارت بین‌المللی را تسهیل می‌کند.
  چه جور علائمی قابلیت ثبت شدن دارند؟
  امکانات این مورد تقریباً نامحدود است. علائم تجاری می‌توانند یک یا ترکیبی از چند کلمه، حرف یا عدد باشند. می‌توانند شامل نقاشی‌ها، سمبل‌ها، نقش‌های سه‌بعدی مثل شکل و بسته‌بندی کالاها، علائم سمعی مثل موسیقی یا اصوات، رایحه‌ها و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند.

  علاوه بر علائم تجاری که مشخص کنندة منبع کالاها یا خدمات هستند، چند دسته علائم دیگر نیز موجود است. علائم اشتراکی متعلق به اتحادیه‌هایی که اعضاء آنها از آن علائم به منظور معرفی خود با یک سطح کیفی (یا سایر ملزومات آن اتحادیه) استفاده می‌کنند. مثلاً اتحادیه‌های معرفی‌کنندة حسابداران، مهندسان یا معماران.
  علائم تصدیق‌نامه‌ها با استانداردهای معین، برای نشان دادن قبولی داده می‌شوند، ولی محدود به هر گونه عضویتی نیستند. آنها را می‌توان به هر کس که تصدیق کند کالاهای مربوط مطابق استاندارد هستند اعطا کرد. برای نمونه، گواهی‌نامه استاندارد کیفیت “ISO 2000″ یک گواهی‌نامة شناخته شده در سطح جهانی است.
  آرام تجاری چگونه ثبت می‌شود؟
  ابتدا، درخواست ثبت آرم باید در دفتر ملی یا منطقه‌ای فهرست شود. این درخواست باید شامل بازسازی واضحی از آرم، با تمام رنگ‌ها، طرحها و نقش‌های سه بعدی آن برای ثبت، درج شود. این درخواست همچنین باید شامل فهرستی از کالاها و خدمات در برگزیدة آن علامت باشد. این علامت جهت حفاظت شدن تحت عنوان آرم تجاری یا هرگونه علامت دیگر باید واجد شرایط خاصی باشد. علامت تجاری، علاوه بر معرفی یک محصول مخصوص، باید متمایز از سایر علائم باشد که مصرف‌کننده بتواند آن محصول را از سایر محصولات تشخیص بدهد.

  ضمن اینکه نباید مصرف‌کننده را ضریب دهد یا به اشتباه بیندازد یا اینکه به قوانین و اخلاقیات بی‌حرمتی کند.
  و بالاخره، حقوق داده شده نباید مساوی یا حتی مشابه حقوق اعطاء شده به صاحب علامت دیگری باشد. با جست‌و‌جو و آزمایش توسط دفتر ملی یا مخالفت ثالثی که ادعای حقوق مساوی یا مشابه دارد می‌توان از این بابت اطمینان حاصل کرد.
  دامنه محافظت علامت تجاری چقدر است؟
  تقریباً تمام کشورهای جهانی علائم تجاری را ثبت و محافظت می‌کنند. هر یک از دفاتر ملی یا ناحیه‌ای علاوه بر تسهیل آزمایش و جست و جو و مخالفت پنهانی اشخاص ثالث، ثبت علائم را که شامل اطلاعات کامل درخواست برای ثبت و تمدید است،‌نگهداری می کنند، هر چند، نتایج چنین ثبتی محدود به کشور مربوطه (یا در مورد ثبت ‌های ناحیه‌ای کشورهای مربوطه) می‌باشد.

  به منظور جلوگیری از ثبت جداگانه در هر دفتر کشوری یا ناحیه‌ای ، WIPO ، نظام بین‌المللی ثبت علائم را اجرا می‌کند، این نظام توسط دو عهدنامه اداره می‌شود: توافق‌نامة مادرید، وابسته به ثبت بین‌المللی علائم و نیز پروتکل (موافقت‌نامة) مادرید، شخص دارای اتصال (توسط ملیت، مقر یا مؤسسه) با کشوری در ارتباط با یک یا هر دوی این عهدنامه‌ها می‌تواند براساس ثبت یا درخواست در دفتر آن کشور، ثبت بین‌المللی مؤثری در چند یا تمام کشورهای عضو اتحادیة مارید بدست آورد.

 

مبانی امتیاز بندی اختراعات

 •  

  موضوع اصلی و زیر مجموعه  امتیاز
  ۱-از نظر علمی :  
  الف) چاپ مقاله در ISIیا مجلات علمی دیگر    ۵
  ب ) دارا بودن تائیدیه از مراجع ذیصلاح کشور ۴

  ج ) دارا بودن امتیاز  از سمینار های پژوهشی و یا همایش های اختراعات بین الملی داخلی و خارجی

  ۵
  ۲ – نوآوری ۱۰
  ۳- نیاز ملی – ارزش ملی استراتژی ملی :  
  الف) گشایش مشکلات جاری کشور ۳
  ب) تسریع در برنامه پنج ساله کشور ۴
  ج) تسریع برنامه چشم انداز بیست ساله کشور ۵
  ۴- کارآفرینی :  
  الف) اشتغال زایی ۷
  ب) حجم سرمایه مورد لزوم برای تبدیل اختراع ب محصول تجاری ۵
  ۵- ارتقای سطح علمی کشور در جهان :  
  الف) ارتقای اخذ مدال و کسب مقام و دیپلم افتخار بین المللی ۴
  ب) کسب مقام و مدال از جشنواره های خوارزمی رازی و یا جشنواره های معتبر داخلی ۴
  ۶- نقش اختراع در ارتقاء سطح صنایع کشور در جهان ۶
  ۷- نیاز جهانی به محصول اختراع ۵
  ۸- ارزش ماندگاری اختراع و تاثیر آن در اذهان جهانی ۵
  ۹- وسعت شمول اختراع از حیث رفع نیاز عموم   ۷
  ۱۰- میزان صرفه جویی ارزی   ۴
  ۱۱ – سهولت دستیابی و نتیجه گیری سریع ( زود بازده بودن اختراع )     ۳
  ۱۲- ترغیب بخش خصوصی به سرمایه گذاری بیشتر    ۳
  ۱۳- سادگی ( ساختار ساه با کاربرد ساده، فهم ساده )   ۳
  ۱۴- طرح کسب وکار ۵
  ۱۵- تاثیر اختراع در بهینه سازی مصرف انرژی ۲
  جمع ۱۰۰ امتیاز
  ضرائب متعلقه به جمع امتیاز ها ضریب

  ۱-گواهی ثبت اختراع از دیگر کشورها

   
  الف ) جهانی

   ۱

  ب ) اروپا + امریکا   ۹/۰
  ج ) اروپا یا امریکا به تنهایی   ۸۵/۰
  د ) ایران   ۶/۰

  ۲- مراحل اجرائی اختراع

   
  الف ) نمونه آزمایشی داشته باشد   ۷/۰
  ب ) نمونه صنعتی اجرا شده باشد   ۹/۰
  ج ) صنعتی تولید شده باشد

    ۱

    

  توضیح مختصر در مورد روشهای مبادله فناوری

  ۱- دانش فنی :
  در این حالت شرکت الف طی قراردادی و دانش فنی (دانش چگونگی) مورد نیاز و کلیه اسناد مربوطه را از شرکت ب فناوری اخذ می‌کند.

  ۲- مشاوره در طراحی :
  در این حالت یک شرکت از شرکت دارنده فناوری می‌خواهد تا در طراحی محصول یا فناوری مشاوره ارائه دهد.

  ۳- تحقیقات مشترک :
  در این حالت شرکتهای عرضه‌کننده فناوری و متقاضی فناوری برای تحقیقات مشترک و در پی آن توسعه فناوری خاص، با هم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

  ۴- سرمایه‌گذاری مشترک : (J.V)
  در این حالت دو یا چند شرکت ، منافع خود را در تشکیلاتی تجاری ترکیب می‌کنند و به واسطه آن می‌توانند برای توسعه فناوری ، ساخت محصول یا تکمیل دانش فنی یکدیگر به تبادل دانش و منابع بپردازند. سهم سرمایه‌گذاری طرفین در این داد و ستد متغیر و به توافق بین آنها بستگی دارد. در اغلب موارد حاصل این نوع ارتباطات یک شرکت جدید است.

  ۵- خرید
  در این حالت شرکت ب تمام یا بخشی از فناوری مورد نیاز خود را از شرکت الف خریداری می‌کند.

  ۶- کلید در دست:
  در این حالت طبق توافق بین دریافت‌کننده و انتقال‌دهنده کل مسؤولیت اجرای طرح از وارد کردن تا نصب و راه‌اندازی فناوری، حتی تمام امور مربوط به حفظ و مراقبت و نگهداری از دستگاهها توسط فروشنده صورت می‌گیرد.

  ۷- کمکهای فنی :
  در این وضعیت، طبق توافق بین متقاضی و عرضه‌کننده فناوری، متقاضی فناوری در موارد مورد نیاز خود تقاضای کمک و مشاوره‌های فنی می‌کند.

  ۸- شریک شدن :
  در این حالت متقاضی فناوری بخشی از سهام خود را در اختیار دارنده فناوری قرار می‌دهد یا اینکه عرضه‌کننده فناوری متقاضی را به عنوان شریک می‌‌پذیرد و از این طریق تبادل اطلاعات صورت می‌گیرد.

  ۹-معامله علامت تجاری:
  در این روش علامت تجاری ثبت شده ی شرکت معامله می شود واز آن پس فقط شرکت خریدار حق استفاده از آن علامت را در منطقه مورد توافق داراست .

  ۱۰-تحت لیسانس (خرید حق امتیاز) :
  در این حالت ، شرکت متقاضی حق امتیاز تولید یک محصول یا ارائه یک خدمت ، امتیاز مربوط را از دارنده تحت نظارت وی دریافت می کند.

  ۱۱- مشاوره مهندسی :
  شرکت متقاضی فناوری در حیطه کاری از دارنده فناوری تقاضای مشاوره مهندسی می‌نماید.

  ۱۲- تجاری‌سازی مشترک:
  در این حالت شرکت دارنده فناوری در مرحله تجاری‌سازی فناوری خود به دنبال شریک برای بازاریابی می‌گردد.

  ۱۳- ادغام :
  در این حالت دو شرکت با هم ادغام شده و شرکت جدیدی با ماهیت حقوقی جدید ایجاد می‌گردد.

  ۱۴-تجهیزات تولید :
  در این روش کلیه تجهیزات مربوط به تولید محصول فناوری ، توسط فروشنده تحویل خریدار می‌شود .

  ۱۵- آموزش :
  در این روش متقاضی فناوری از عرضه‌کننده می‌خواهد تا از طریق آموزش متخصصان، فناوری مورد نیازش را تامین کند.

  ۱۶- کمکهای بازاریابی:

  در این روش شرکت با تجربه به شرکت نوپا یا کم تجربه در زمینه ای خاص کمک می کند تا محصول وارد بازار شود یا بازار گسترده تری را در اختیار بگیرد .

 • http://iqbox.ir/?p=252
  نظرات ()
مطالب اخیر پورتال جامع / پرتال جامع به کانال کلینیک حقوقی ایران در «تلگرام» بپیوندید اخبار حقوقی شهریور 94 اخبار حقوقی شهریور ماه فعالیت تعاونی ها در پهنه قوانین موضوعه کشور مشاوره هوشمند حقوقی تشکیل پرونده شخصیت برای مجرمان مرجع صالح رسیدگی به جرایم موادمخدر اطفال بهترین و جدیدترین مطالب حقوقی اشکالات موجود در توسعه فرهنگ بیمه پذیری در حوزه ورزش
کلمات کلیدی وبلاگ مقالات حقوق (۱٥٦) مطالب مفید حقوقی (٩٤) سازمانهاو پیمانهای بین المللی (۸٦) حقوق بین الملل (٥٤) مقالات حقوق تجارت (٤٠) کلینیک حقوقی ایران (۳٩) موسسه حقوقی تاراز (۳٠) حقوق مالکیت معنوی (٢٩) اخبار حقوقی (٢٧) جمال الدین تراز،جمال تراز (٢٤) دکترین مسئولیت به حمایت (٢۳) مقالات حقوق خصوصی (٢۳) فاوا نیوز فناوری اطلاعات و ارتباطات (٢۳) مقالات ایین دادرسی کیفری (٢۳) حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات (٢٢) کلینیک حقوقی (٢٢) حقوق شهروندی (٢۱) حقوق خانواده (٢٠) حقوق زنان (۱٩) مقالات حقوق جزا (۱۸) کارشناسی ارشد (۱٧) مقالات ایین دادرسی مدنی (۱٦) حقوق بشر (۱٤) دنیای حقوق (۱۳) نمونه فرم (۱٢) حقوق جزا (۱۱) مهریه (٩) قانون (٩) حقوق مدنی (٩) معاضدت حقوقی (٩) تعهدات تضمینی (٩) کلینکلینیک حقوقی ایران (۸) دانستنی های حقوق (۸) ازمون های حقوقی (۸) اعسار (۸) قانون اساسی (۸) منابع (۸) جزا و جرم شناسی (٧) مقالات حقوق مدنی (٦) اخبار کارشناسی ارشد (٦) مقالات حقوق اساسی (٦) حقوق خصوصی (٦) حقوق تجارت بین الملل (٦) آیین دادرسی کیفری (٥) مشاوره حقوقی (٥) مقالات (٥) وکالت (٥) مقالات حقوق بین الملل خصوصی (٥) اخلاق و حقوق پزشکی (٥) محکومیت مالی (٥) مداخله بشر دوستانه (٥) مقالات حقوق اداری (٥) معرفی شرکت تجاری (٤) حقوق بین الملل هوافضا (٤) موسسه تاراز (٤) اطلاع رسانی آزمونهای حقوقی (٤) حمل کالا (٤) مباحث حقوقی (٤) ضمان معاوضی (٤) مقالات حقوقی (٤) اخبار و رویداد های حقوقی (٤) پایان نامه (٤) دیوان عدالت اداری (٤) دانشگاه ازاد (٤) pdf (٤) دیه (٤) اخبار (٤) حقوق (٤) اجاره (٤) قانون مدنی (٤) سرقفلی (٤) حقوق اداری (٤) حقوق تجارت (٤) حقوق تجارت الکترونیکی (٤) اسناد تجاری (٤) مسئولیت بین المللی (٤) قصاص نفس (٤) شرکت های تعاونی (۳) جرائم رایانه ای (۳) حضانت (۳) شرکت ها (۳) خبر (۳) مقاله (۳) معرفی کتاب (۳) کلینیک (۳) نمونه قرار داد (۳) پاسخ نامه (۳) نکاح (۳) مقالات حقوق بین الملل (۳) شوراهای محلی (۳) قانون جدید مجازات اسلامی (۳) مقالات حقوق بین الملل عمومی (۳) قضاوت زنان (۳) میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی مصوب 16 دسامبر 1 (۳) حقوق پزشکان (۳) کتاب شناسی حقوقی (۳) ارشد 92 (٢) ادله الکترونیک (٢) اشتباه در خود موضوع معامله (٢) دکترین مسئولیت حمایت (٢) قانون انتخابات ریاست جمهوری (٢) مقالات در امور کیفری (٢) ضمانت اجرای (٢) تخلف از شرط ترک فعل (٢) آشنایی با سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو (eco) (٢) قرار دادهای پیمانکاری دولتی (٢) الزامات پیمان کار (٢) منتخب آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری (٢) قانون تعیین حدود مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی ایرانی (٢) آشنایی با یونیسف (unicef) (٢) آشنایی با پیمان سنتو (٢) نوآوری و مالکیت معنوی (٢) طرح صنعتی و نقشه جغرافیایی چیست؟ (٢) اقلیتهای دینی (٢) مقالات حقوق خانواده (٢) حقوق بنیادین انسانها (٢) بحران لیبی و دکترین مسئولیت به حمایت (٢) نظریات اداره کل امور حقوقى قوه قضاییه (٢) قوانین حمایتی (٢) مجموعه سایت های حقوقی (٢) مجموعه وبلاگ های حقوقی (٢) آشنایی با اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانو (٢) آشنایی با اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (iucn) (٢) آشنایی با پیمان شنگن (schengen) (٢) زنان قاضی می‌شوند؟! (٢) تغییرات جدید قانون جزا و آیین دادرسی کیفری (٢) عناوین مجرمانه (٢) دیوان بین المللی دادگستری (٢) ماده 2 (٢) جزوات حقوقی (٢) کلاهبرداری رایانه ای (٢) r2p (٢) رتبه های برتر (٢) دادرسی عادلانه (٢) تقسیم ترکه (٢) متون فقه (٢) خانواده،‌دعاوی خانوادگی،‌ اختلافات خانوادگی (٢) روان شناسی کیفری (٢) جنایات بین المللی (٢) کارشناسی ارشد 92 (٢) حقوق بین الملل محیط زیست (٢) صدور حکم رشد (٢) رادیو حقوق (٢) مقالات آیین دادرسی مدنی (٢) jus cogens (٢) حقوق ثبت (٢) سازمان ملل متحد (٢) هواپیماهای بدون سرنشین (٢) جبران خسارت (٢) شرایط (٢) شورای امنیت (٢) وقف (٢) شناسنامه (٢) آیین نامه (٢) جامعه مدنی (٢) مالکیت فکری (٢) خانواده (٢) ایران (٢) قضاوت (٢) سنگسار (٢) دانلود کتاب (٢) اطاله دادرسی (٢) کانون وکلا (٢) قانونگذار (٢) نفقه (٢) دعاوی (٢) تمکین (٢) معسر (٢) وکلا (٢) فسخ نکاح (٢) فرزند خواندگی (٢) خطای محض (٢) جرایم رایانه ای (٢) پرسش و پاسخ حقوقی (٢) هائیتی (٢) سفته (٢) آشنایی با سازمان بین‌المللی کار (ilo) (٢) ازمون وکالت (٢) خسارت معنوی (٢) عقد نکاح (٢) چک امانی (٢) مسئولیت مدنی (٢) قانون مجازات اسلامی (٢) تدلیس (٢) قراردادهای الکترونیکی (٢) اسقاط حق (٢) اصلاحیه (٢) حقوق بین الملل عمومی (٢) دفاتر اسناد رسمی (٢) تحقیقات مقدماتی (٢) تضمین کالا (٢) حقوق کیفری (۱) نمونه پروپوزال (۱) صلاحیت محلی (۱) خارجیان مقیم ایران (۱) مراجع ثبتی (۱) زندانیان مهریه (۱) عقد قرض (۱) حقوق اقلیت ها (۱) رقابت پذیری (۱) دبیر کل سازمان ملل (۱) اجرای چک (۱) طلاق توافقی (۱) مرور زمان (۱) ضمان مضارب (۱) چک سفید امضا (۱) بیعانه (۱) حاکمیت اینترنت (۱) جعل اسناد (۱) دستور موقت (۱) اقدامات تامینی (۱) استرداد دعوی (۱) ترک انفاق (۱) دادرسی فوری (۱) تحصیل مال نامشروع (۱) مسئولیت کیفری (۱) خیار غبن (۱) فرزند فروشی (۱) خسارت عدم النفع (۱) شورای حل اختلاف (۱) قاچاق کالا و ارز (۱) دیه زن و مرد (۱) حقوق بین الملل کیفری (۱) فورس ماژور (۱) دیات (۱) معاهدات بین المللی (۱) شرط صفت (۱) حقوق پناهندگان (۱) عنن (۱) امضای چک (۱) جرم انگاری (۱) حقوق متهم (۱) بین المجالس (۱) مرجع صالح در دعاوی راجع به ترکه متوفی (۱) مجازات حبس (۱) منشور ملل متحد (۱) اسیب ها (۱) حقوق کودکان (۱) معاملات املاک (۱) قواعد فقه (۱) حوادث هوایی (۱) منفعت (۱) حقوق انسانها (۱) شرکت با مسئولیت محدود (۱) کارگر و کارفرما (۱) حسود هرگز نیاسود (۱) دستگاه قضایی (۱) نقشه راه (۱) موسسه استاندارد (۱) تعاونی ها (۱) صیانت (۱) پزشکی قانونی (۱) اسناد رسمی (۱) پلیس بین الملل (۱) پناهندگان (۱) اعتبار امر مختومه (۱) حق رای (۱) آرا (۱) ثالث (۱) آیین دادرسی مدنی (۱) قانون جرایم رایانه ای (۱) اسناد عادی (۱) واخواهی (۱) ابلاغ قانونی (۱) قولنامه (۱) آیین دادرسی (۱) رای وحدت رویه (۱) حقوق ایران (۱) تهاتر قهری (۱) هدایا (۱) فضای سایبر (۱) دعوای متقابل (۱) سولات (۱) نقل و انتقال (۱) مکان ها (۱) پایان نامه کارشناسی ارشد (۱) نشوز (۱) علم قاضی (۱) برائت (۱) حقوق عمومی (۱) فسخ (۱) تشدید مجازات (۱) عسر و حرج (۱) ثبت شرکت (۱) مقررات (۱) اطفال (۱) بدهکار (۱) محاسبه (۱) حفاظت محیط زیست (۱) جعل (۱) کوفی عنان (۱) ازمون (۱) منابع کارشناسی ارشد (۱) امام علی (ع) (۱) فقه (۱) نمره (۱) یونسکو (۱) رژیم حقوقی دریای خزر (۱) سازمان ملل (۱) نامزدی (۱) خبر حقوقی (۱) ولایت فقیه (۱) جنایت (۱) حقوق اساسی (۱) مردم سالاری (۱) راهنما (۱) امنیت اجتماعی (۱) تعهد (۱) اوپک (۱) بانکداری (۱) نظام اداری (۱) کلاهبرداری (۱) تخریب (۱) چک (۱) دریای خزر (۱) کفالت (۱) رفتار (۱) خانم ها (۱) سقط جنین (۱) اعتراض (۱) مجلس (۱) خشونت (۱) مفاهیم (۱) بکارت (۱) دانلود (۱) نقد (۱) اموزش (۱) کتاب (۱) فمینیسم (۱) تجارت بین الملل (۱) لیبی (۱) اعتیاد (۱) اختلاس (۱) جرائم (۱) مجازات (۱) تجارت الکترونیکی (۱) جنون (۱) تحریم (۱) جرم (۱) مالیات (۱) عدالت (۱) سازمان تجارت جهانی (۱) آزادی بیان (۱) غزه (۱) کارشناسان (۱) همسر (۱) ویژگی ها (۱) شاهد (۱) ارث (۱) تعزیرات حکومتی (۱) تزویر (۱) مطالبه (۱) شریعت (۱) عفو (۱) نرم افزار جاسوسی (۱) ثبت (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) موضوع (۱) اعلامیه جهانی حقوق بشر (۱) فروش کتاب (۱) ریاست جمهوری (۱) کانت (۱) صلح جهانی (۱) خسارت (۱) تعدد زوجات (۱) اسید پاشی (۱) مراجعه (۱) پارلمان (۱) وکیل (۱) حقوق اسلامی (۱) دفاع (۱) امریکا (۱) مسئولیت (۱) اتانازی (۱) تعهدات (۱) ثبت رسمی (۱) اینترپل (۱) مقایسه (۱) اشتغال زنان (۱) قضا (۱) تجارت الکترونیک (۱) برات (۱) ازدواج موقت (۱) ساختار (۱) سوال و جواب (۱) اتحادیه اروپا (۱) مالکیت معنوی (۱) بان کی مون (۱) موکل (۱) کارآموزی (۱) فرار مالیاتی (۱) قیمت دلار (۱) اقدامات (۱) معاملات (۱) بی عدالتی (۱) مستاجر (۱) ورشکسته (۱) دادسرا (۱) حقوقی (۱) تعزیر (۱) آئین نامه (۱) دیوان عالی کشور (۱) سرپرستی (۱) قواعد آمره و تعهدات عام الشمول (۱) قانون ایران (۱) پیشینه قانونگذاری عدم النفع (۱) پناهندگی از منظر اسلام (۱) پناهدگی در اسناد بین المللی (۱) اسلام و پناهندگی (۱) خانه انصاف (۱) شهادت یا گواهی و جرم شهادت (۱) افراز اموال مشاع (۱) گواه عدم امکان سازش (۱) حق کسب و پیشه و تجارت، (۱) موجر، مستأجر (۱) توهین و افترا (۱) جرائم علیه اشخاص (۱) متقلبانه (۱) international crimes (۱) سازمان صلح سبز بین‌الملل (۱) greenpeace international (۱) تعدیل قرار داد (۱) اولین جلسه دادرسی (۱) الکترونیک قضایی (۱) جزای اختصاصی (۱) هیأت دولت، کمیسیون، مصوبات دولت (۱) احوال شخصیه (۱) احکام دادگاههای خارجی (۱) تجارت بین الملل (۱) حق سکوت متهم (۱) اعتراض به نظر کارشناس (۱) متن جدبد (۱) دانستنی های علم حقوق (۱) دکتر سید قاسم زمانی (۱) آژانس های سازمان ملل متحد un (۱) قلمرو قانون کیفری شکلی در زمان (۱) قاضی تحکیم (۱) محاکمه عادلانه (۱) حقایق سازمان ملل (۱) ماده 454 (۱) جامع ترین راهنمای اصول فقه (۱) افراد معسر (۱) برائت پزشک (۱) دیه جنین (۱) اعتراضات درسوریه (۱) حقوق بشر در سوریه (۱) طرفین در گیردر سوریه (۱) حق حبس در نکاح (۱) جایگاه دیه (۱) ثبت علامت تجاری بین المللی (۱) حقوق و تکالیف شهروندی (۱) شکنجه و تعذیب (۱) قوانین خاص جزایی (۱) ایرادات (۱) کتاب خانه الکترونیک (۱) محمود اخوندی (۱) ضمان معاوضی در بیع (۱) قول نامه (۱) شرط خیار (۱) خیار شرط (۱) شکایت کیفری (۱) دادخواست حقوقی (۱) بخش نامه (۱) حقوق بیماران (۱) ایکوموس (۱) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی (۱) انحلال شرکت (۱) حقوق اقلیت ها در ایران (۱) دیوان بین المللی کیفری (۱) فقه و حقوق (۱) سهم الارث زوجه (۱) قانون خانواده (۱) موسسه حقوقی (۱) جنگ پیشگیرانه (۱) شرکت مدنی (۱) صلح و سازش (۱) تخفیف مجازات (۱) نظم عمومی (۱) پلیس اداری (۱) بزه دیدگی (۱) تمامیت ارضی (۱) آزادی مذهبی (۱) شرط قراردادی (۱) غزه و اسرائیل (۱) شورای حقوق بشر سازمان ملل (۱) حقوق زندانیان (۱) آزمون وکالت (۱) ثبت نام کارشناسی ارشد (۱) حق تعیین سرنوشت (۱) تهاتر (۱) قانون مسئولیت مدنی (۱) تابعیت دوگانه (۱) هبه (۱) حق حضانت فرزند (۱) قواعد فقهی و حقوقی (۱) نرخ روز (۱) حقوق شهر وندی (۱) جایکا (۱) منابع حقوق اداری (۱) اینترنت وب جامعه و فضای مجازی (۱) دانلود سوالات قضاوت (۱) 110 سکه (۱) مدارک لازم برای ثبت شرکت (۱) مقام صالح (۱) طرح دعاوی (۱) انواع اظهارنامه (۱) لیست اظهار نامه (۱) رهن اسکناس (۱) بزهدیدگان (۱) تجارت بیل الملل (۱) اصل عدم قابلیت استناد به ایرادات در اسناد تجاری (۱) انتصاب قاضی زن در دادستانی تهران (۱) آیا زنان در مالزی قاضی می شوند؟ (۱) یعنی اگر زن برهنه باشد، آزاد است؟ (۱) حقوق زن در قانون اساسی افغانستان و چالش‌های فرارو (۱) تفاوت حقوقی جنسیتی در اسلام و فمینیسم‏ (۱) فلسفه برابری در فمینیسم‏ (۱) حقوق زن را از دیدگاه قرآن کریم تبیین کنید چیست ؟ (۱) مقایسه حقوق زن در اسلام و غرب (۱) مساءله زن ، اسلام و فمینیسم (۱) معاملات معارض (۱) مکاتب کیفری حقوق جزا (۱) حقوق قانونی متهم (۱) ابلاغ واقعی (۱) مجازات های جایگزین حبس (۱) بیمه اجباری (۱) خرید حبس تعزیری (۱) قسم در دعاوی کیفری (۱) قانون ایین دادرسی کیفری (۱) جرم زایی مواد قانون جزای ایران (۱) قانون اجرای احکام مدنی (۱) تمکین و نشوز (۱) اثبات جنون همسر (۱) صلاحیت دادگاه مدنی خاص (۱) دادگاه مدنی (۱) ملاقات طفل (۱) نحوه تقویم خواسته دعوای حقوقی (۱) نحوه اعتراض به ارا (۱) صلاحیت دادگاه در امور مدنی (۱) پیگیری مزاحمت تلفنی (۱) بازداشت خانگی (۱) مواد قانونی (۱) آشنایی با شاپا (issn) (۱) آشنایی با صندوق بین‌المللی پول (imf) (۱) آشنایی با اتحادیه آفریقا (au) (۱) آشنایی با بانک ‌جهانی (world bank) (۱) آشنایی با ناتو (nato) (۱) آشنایی با پیمان ان پی تی (npt) (۱) آشنایی با اوپک (opec) (۱) آشنایی با سازمان جهانی تجارت (wto) (۱) آشنایی با متروپولیس (metropolis) (۱) آشنایی با جامعه توسعه جنوب آفریقا (sadc) (۱) آشنایی با نفتا (nafta) (۱) آشنایی با اپک (apec) (۱) آشنایی با سازمان جهانی گردشگری (unwto) (۱) صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی (۱) فدراسیون بین‌المللی فضانوردی (۱) اتحادیه آفریقا (۱) اتحادیه کشورهای همسود (۱) قانون مجازات اسلامی از لغو سنگسار و حکم اعدام زیر (۱) قانون جدید مجازات اسلامی (۱) سنگسار (۱) زندان (۱) زندان (۱) 1ـ قراردادهای تجاری بین المللی 2ـ داوری تجاری (۱) حقوق فناوریهای زیستی (۱) منابع مطالعاتی آزمون کارشناسی ارشد حقوق تا سال 91 (۱) ورشکستگی در حقوق تجارت بین الملل (۱) مقدمه ای بر شیوه تنظیم قراردادهای تجاری بین المللی (۱) اسناد تجاری در قلمرو حقوق تجارت بین الملل (۱) آیا سنگسار، یک سنت اسلامی است؟ (۱) سنگسار مخصوص یهودیان است (۱) سنگسار در یهودیت (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسط (۱) آشنایی با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (unh (۱) آشنایی با کنفرانس‌های پاگواش (۱) آشنایی با ایکوم (کمیته جهانی موزه‌ها) (۱) آشنایی با کمیسیون اروپا (۱) آشنایی با شورای اروپا (۱) آشنایی با گروه بریکس (brics) (۱) آشنایی با کنفرانس امنیتی مونیخ (۱) آشنایی با گروه 77 (۱) آشنایی با جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا - اکووا (۱) آشنایی با گروه 1 + 5 (۱) آشنایی با فدراسیون جهانی نقطه تجاری (۱) آشنایی با آنکتاد (unctad) (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه (۱) آشنایی با انجمن بین‌المللی تونل (ita) (۱) آشنایی با کنوانسیون جهانی حقوق کودک (۱) آشنایی با کمیسیون ارتباطات فدرال (fcc) (۱) آشنایی با پارلمان اروپا (۱) آشنایی با شورای حقوق بشر سازمان ملل (hrc) (۱) آشنایی با شورای جهانی آرشیوها (ica) (۱) آشنایی با اجلاس دوربان 2 (۱) آشنایی با اتحادیه بین‌المجالس (۱) آشنایی با پیمان ورشو (1955- 1991) (۱) آشنایی با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در غزه (۱) آشنایی با گروه بیست (g 20) (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی (۱) آشنایی با دیوان دائمی داوری (pca) (۱) آشنایی با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (esa) (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی کیفری (icc) (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی دادگستری (icj) (۱) آشنایی با اتحادیه عرب (۱) آشنایی با اجلاس شهرداران آسیایی (۱) آشنایی با شورای امنیت سازمان ملل (unsc) (۱) آشنایی با سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (oecd) (۱) آشنایی با سارک (saarc) (۱) آشنایی با مرکوسور (mercado común del sur) (۱) آشنایی با جامعه آند (comunidad andina) (۱) آشنایی با اوناسور (unión de naciones suramer (۱) آشنایی با فائو (fao) (۱) آشنایی با گروه دی هشت (d8) (۱) آشنایی با پیمان لیسبون (۱) آشنایی با گروه هشت (g8) (۱) آشنایی با سازمان شانگهای (sco) (۱) اعلامیه حقوق بشر و شهروند مصوب 26- اگست 1789 مجلس (۱) اعلامیهء اسلامی حقوق بشر (۱) اجلاس وزرای امورخارجه سازمان کنفرانس اسلامی درقاهر (۱) کنوانسیون رفع کلیه تبعیضات علیه زنان مصوبه 18 دسام (۱) اصول مربوط به موقف نهاد های ملی حقوق بشر( اصول پار (۱) معیارهای بین المللی حقوق بشر برای تطبیق قوانین (۱) پروتوکول الحاقی کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه جرا (۱) حمایت از قربانیان قاچاق انسان (۱) کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت مصوب مجمع عمومی (۱) کنوانسیون حقوق اطفال مصوب مجمع عمومی سازمان ملل مت (۱) تغییر نام و نام خانوادگی (۱) اداره ثبت و احوال (۱) خبار حقوقی (۱) خدمات الکترونیکی قضایی (۱) دادگاه بین‌المللی حقوق دریاها (۱) سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیا (۱) سازمان پیمان امنیت جمعی (۱) سازمان پیمان مرکزی (۱) مقام بین‌المللی اعماق دریاها (۱) شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها (ایکوموس) (۱) برنامه محیط زیست ملل متحد (۱) آشنایی با سازمان عفو بین‌الملل (amnesty internatio (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی دادگستری (۱) آشنایی با شورای امنیت سازمان ملل (۱) دانلود قانون (۱) ترمینولوژی حقوق (۱) حقوق بیمه (۱) حقوق رقابت (۱) حقوق تجارت الکترونی (۱) حقوق انرژی (۱) امور حقوقی پروژه های بین المللی (۱) دادگاه های اختصاصی اداری مراجع شبه قضایی (۱) ازمون وکالت 91 (۱) جنبش غیر متعهدها (۱) همه چیز دربار غیر متعهدها (۱) اعضای غیر متعهدها (۱) اجلاس غیر متعهدها در تهران (۱) فرزند دختر و پسر (۱) شروط ضمن عقد ازدواج (۱) کنوانسیون منع شکنجه (۱) رفتار تحقیر آمیز (۱) مجازات ظالمانه (۱) رفتار غیر انسانی (۱) کنوانسیون امور پناهندگان (۱) 1951 ژنو (۱) قرارداد بین المللی رفع هرنوع تبعیض نژادی (۱) اعلامیه کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر تهران - 1968 (۱) اعلامیه جهانی حقوق کودک (۱) حقوق کودک 1959 (۱) حقوق اطفال (۱) پروتوکول اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مد (۱) عهدنامه حقوق سیاسی زنان ۳۱ مارچ ۱۹۵ (۱) اعلامیه مربوط به مدافعین حقوق بشر (۱) میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (۱) اخبار دانشگاه ازاد (۱) کلید ارشد 92 (۱) لایحه قانون مجازات اسلامی (۱) اصلاح گذرنامه زنان (۱) محدودیت خروج از کشور (۱) حقوق جزا در قران (۱) تساوی دیه (۱) حکم اعسار (۱) اهداف حقوق (۱) مفهوم عدال (۱) ارای قابل تجدید نظر خواهی (۱) استقلال کانون (۱) لایحه جدید وکالت (۱) کیفیت تحصیل (۱) سازمان fbi (۱) دادگاه های خانواده (۱) جرائم علیه بشریت (۱) استملاک اموال غیر منقول (۱) کنوانسیون وحدت قوانین (۱) دیوان داوری ایران و آمریکا (۱) همه چیز درباره حقوق (۱) حق شرط (۱) شارژ آپارتمان (۱) عطف به ماسبق (۱) تکالیف و حقوق خودرورسازان (۱) حقوق عمومی نوین (۱) اسلام دین صلح و رحمت (۱) حقوق جزای بین المللی (۱) دین و قصاص (۱) تلگرام (۱) تعلیق اجرای مجازات (۱) واگذاری عین (۱) سال 1394 (۱) به شرط تملیک (۱) حق پارکینگ (۱) آیین نامه کانون وکلا (۱) شرایط اخذ تامین ازاتباع دولت‌های خارجی (۱) حمایت های ویژه قانون گذار از زنان شاغل (۱) حذف نام سابق (۱) لایحه جامع وکالت از اعلام وصول در دولت (۱) مالکیت معنوی نرم افزار (۱) اصل 24امنیتجرمدکتر شیخ الاسلاممطبوعاتی (۱) حقوق جزای فرانسه (۱) حقوق فضا (۱) کودکان بی تابعیت (۱) طلاق در فرانسه (۱) حقوق مدنی فرانسه (۱) جرم سیاسى (۱) اداره تحقیقات فدرال (۱) فصل هفتم قانون اساسی (۱) مقالات حقوق ثبت (۱) تثبیت مالکیت مشروع (۱) اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری (۱) نهادهای محلی (۱) نظام حقوقی فرانسه (۱) ایرباس ایران و 007 کره (۱) معاهده شیکاگو (۱) رسانه ها و خلا (۱) تعهدات‏ erga omnes (۱) قضیه بارسلونا تراکشن (۱) مناسبت های ویژه سازمان ملل متحد (۱) قرار داد خودرو (۱) قرار داد املاک (۱) ماده 10 قانون مدنی (۱) قراردادهای پیمان موضوع ضوابط پیمان (۱) ملائت (۱) دیه کامل (۱) پروتکل اختیاری حقوق کودک (۱) سوال و جواب ازمون 92 (۱) اموال توقیفی (۱) طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری (۱) قوانین حاکم براماکن تجاری (۱) قوانین موجر و مستاجر (۱) محدودیت تخلیه (۱) حقوق مالیات (۱) عدالت مالیاتی (۱) مالیات در اسلام (۱) مفهوم مودی (۱) ازمون قضاوت 91 (۱) بحران غزه اسرائیل (۱) سن اعطای گذرنامه به دختران (۱) حقوق اقلیتها (۱) مسئولیت مشترک جهانی (۱) نقش شورای امنیت در تحولات لیبی (۱) جمشید ممتاز (۱) جدایی درمانی (۱) شهروند مسئول (۱) ضابطه کنترل (۱) مجازات برای ازدواج با اطفال (۱) ماده 134 قانون مجازات اسلامی (۱) مشاوره هوشمند حقوقی (۱) استفاده از ویدئو‌کنفرانس در جلسات دادگاه (۱) شورای نگهبان طرح اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری را (۱) جرم زیر میزی (۱) جایگاه اسناد عادی و رسمی در دعاوی (۱) پیامک تبلغاتی مجرمانه (۱) ورزش مسئولیت ، خطای ورزشی ، قصد مجرمانه ، تقصیر ، (۱) مرجع صالح رسیدگی به جرایم موادمخدر اطفال (۱) تشکیل پرونده شخصیت برای مجرمان (۱) پرونده شخصیت (۱) مشاوره هوشمند (۱) کانال حقوق (۱) کانال کلینیک (۱) حقوق مصرف کنندگان، تکالیف تولیدکنندگان (۱) براتکش (۱) محتال (۱) مراجع شبه قضایی (۱) حقوق مالکیت معنوی و فکری » حقوق مالکیت ف (۱) اجرت‌المثل ایام زوجیت چیست؟ (۱) هبه رسمی (۱) هبه عادی (۱) ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری در ایران (۱) کپی‌رایت چیست و حقوق ناشی از آن کدام است؟ (۱) گفتمان فلسفی حقوق بین‌الملل بشر در فضای سایبر (۱) معرفی سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo) (۱) آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی (۱) کلیات ثبت اختراع (۱) روش های ثبت اختراع (۱) ثبت اختراع در ایران و اشکالات آن (۱) استفتاء از مراجع درباره‌ جبران "خسارت معنوی& (۱) راهنمای مختصر در مورد عهدنامۀ حقوق بین المللی دارا (۱) دریافت فرم های مربوط به مالکیت معنوی (۱) پتنت چیست؟ (۱) طبقه‌بندی‌ بین‌المللی اختراعات (۱) دانستنیهای مخترعین (۱) تاریخچه مالکیت فکری در ایران۱۳۰۴ (۱) شرایط پتنت شدن اختراعات چیست؟ (۱) آشنایی با مفهوم حق اختراع (patent) (۱) مقررات جزایی ایران در مورد مالکیت معنوی (۱) پیش درآمدی بر مالکیت معنوی (۱) همه چیز درباره اختراع (۱) علامت تجاری چیست و نحوه ثبت آن کدام است؟ (۱) آشنایی با کنوانسیون میراث جهانی (۱) آشنایی با سازمان جهانی بهداشت (who) (۱) آشنایی با سازمان ملل متحد (un) (۱) آشنایی با شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ( (۱) آشنایی با مجمع جهانی اقتصاد (داووس) (۱) آشنایی با مجمع راهبری اینترنت (igf) (۱) آشنایی با آیکان (icann) (۱) آشنایی با یونسکو (unesco) (۱) آشنایی با یونیدو (unido) (۱) آشنایی با سازمان ملل (un) (۱) آشنایی با سازمان کنفرانس اسلامی (۱) شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آ (۱) موانع ازدواج در حقوق اسلامی (۱) مشروح سخنان بان کی مون در دانشکده روابط بین الملل (۱) برای صلح و ثبات جهانی به همۀ کشورها نیاز داریم (۱) ویکی‌لیکس و اسناد محرمانه (۱) افشای اسناد محرمانه وزارت‌خارجه آمریکا (۱) آیسسکو (۱) آشنایی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (iaea) (۱) اصل سی و دو (۱) تجدید نظر خواهی کیفری (۱) خلع و مبارات (۱) وکیل رایگان (۱) پردیس دانشگاهی (۱) قوانین و مقررات مربوط به حجاب (۱) قرار داد های دولتی (۱) سند نکاح (۱) مرور زمان در اسلام (۱) خدمات رایگان حقوقی (۱) آئین نامه سجل قضایی (۱) نهاد داوری (۱) مداخله وکیل (۱) آشنایی با اینترپل (interpol) (۱) آشنایی با آیسسکو (۱) جزای نقدی /محکومیت مالی (۱) ماده 558 قانون مدنی (۱) وکالت در تجارت (۱) تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد (۱) منابع ازمون قضاوت (۱) خسارت عدم اجرای تعهد (۱) حقوق تطبیقی انگلیس (۱) بزهکاری زنان (۱) مسئولیت کیفری مخففه (۱) پورسانت و ارتشاء (۱) عنوان مجرمانه (۱) دادخواست جلب ثالث (۱) تحلیل و نقد (۱) تأثیر تصویب اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری بر جرم (۱) پویایی نظام‌های قضایی ملی در مقابله با بی‌کیفری (۱) ارزیابی احتمال تعلیق وضعیت دارفور سودان از سوی شور (۱) تأملی در وحدت و کثرت نظام حاکم بر سیستم حقوق بین ا (۱) کنوانسیون ایمنی هسته ای (۱) رد قاعده رانووا در مورد اموال فرهنگی منقول: پرونده (۱) اصول مؤسسه یکنواخت‌کردن حقوق خصوصی درباره قرارداده (۱) رابطه متقابل سازمان جهانی تجارت و موافقتنامه‌های ت (۱) اثر معاهدات سرمایه‌گذاری بین‌المللی بر قواعد حقوق (۱) اکتشاف و توسعه میادین نفتی ایران از طریق قراردادها (۱) تحلیل عملکرد جامعه بین‌المللی در پاسخ به اقدامات د (۱) توسعه پایدار یا پایداری توسعه در حقوق بین الملل (۱) آداب و اخلاق (۱) کشور های آسه آن (۱) کاربرد مقررات متحدالشکل اعتباراسنادی ucp (۱) هزینه های مربوط به ثبت نام تجاری و علامت تجاری (۱) تشکیلات دادسرا (۱) مقالات حقوق کیفری (۱) ماده 816 (۱) اموال سریع الفساد ضبط شده (۱) فرم پروپوزال (۱) دانلود فرم پروپوزال (۱) دریافت فرم پروپوزال (۱) جرم بد حجابی (۱) اشتغال رن (۱) موضوع شرکت (۱) مقالات آیین دادرسی مدنی یین دادرسی کیفری (۱) تحقیقات در دادسرا (۱) نظارت و کنترل اداری (۱) کنترل پارلمانی (۱) کنترل قضایی (۱) حقوق کیفری کودکان (۱) اجرای حکم قصاص (۱) حقو فناوری اطلاعات و ارتباطات (۱) امضای الکترونیک (۱) بیوتکنولوژی و حقوق (۱) تدوین لایحه حمایت از داده های شخصی (۱) لایحه حمایت از داده های شخصی (۱) حقوق فرهنگ و ارتباطات (۱) اینترنت می تواند ناقل عنصر مادی جرم (۱) ابزار نوین ارتباطی (۱) تجهیزات امنیت it (۱) ایجاب و قبول توئیتری یک ازدواج (۱) تجسس در زندگی‌های آنلاین (۱) وثیقه اسناد تجاری (۱) مدارک لازم برای انحلال (۱) اجرای احکام مدنی و کیفری (۱) قانون اصول محاکمات تجارتی (۱) جمال تراز (۱) تاریخ برگزاری (۱) مقالات در امور ثبت (۱) ماده 84 آیین دادرسی مدنی (۱) دادگاه های عمومی و انقلاب (۱) مجازات سب النبی (۱) قواعد حقوق (۱) اوراق سرمایه گذاری (۱) آرا و احکام دادگاهای عمومی و انقلاب (۱) آرای حقوقی (۱) شرایط عمومی و اختصاصی (۱) مجازات تتمیمی (۱) استفتاآت قضایی (۱) مسئولیت های ضامن (۱) لزوم انجام تعهد (۱) مبنای تعهد در حقوق ایران و فرانسه (۱) law radio (۱) تعهد اور بودن اراده یک جانبه (۱) قوانین اینترنتی (۱) حقوق بنیادین بشر (۱) آشنایی با پارلمان ها (۱) دعاوی مدنی (۱) هوگو گروسیوس (۱) گروه حقوقی (۱) اقدامات تامینی و تربیتی (۱) جرم جعل (۱) شورای حل اختلاف (۱) نحوه ارایه دادخواست (۱) اصل ازادی بیان (۱) پرسمان حقوقی (۱) حقوق زناشویی (۱) استفاده غیر مجاز از عناوین علمی (۱) جزا و جرم شناسی دفاع مشروع (۱) جایگاه وکالت (۱) حقوق بین الملل هوافضا هوا فضا (۱) مسئولیت در حوادث هوایی (۱) مقالات حقوق کار (۱) روابط کارگر و کارفرما (۱) رد مال (۱) تجدید نظر خواهی (۱) نظریان اداره کل امور حقوقى قوه قضاییه (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب