مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ مهدی بوترابی Mehdi Boutorabi سید عباس سیدی ... ع جمال تاراز
آرشیو وبلاگ
      پورتال ( پرتال ) حقوق ()
آشنایی با سازمان بین المللی صلح سبز

بررسی ساختار، اهداف و عملکرد سازمان صلح سبز بین‌المللPDFچاپنامه الکترونیک

سازمان صلح سبز بین‌الملل            Greenpeace International
حسین یزدانی
مقدمه
همیشه زندگی سالم در گرو محیط زیستی سالم می‌باشد. امروزه حفظ محیط زیست و فراهم آوردن بستری سالم و آرام برای بشر، برنامه‌ها و طرحهای بسیاری از سوی تعداد زیادی از دولتها، سازمانها، گروهها و افراد را موجب شده است.
هر چند دولتها خود تمایل زیادی به حفظ محیط زیست دارند، اما وجود برخی منافع باعث شده است که همین دولتها دست به فعالیتهایی بزنند که حفظ و بقای محیط زیست را به خطر بیاندازد و زندگی افراد بشری را به خطر بیاندازد، لذا بشر خود به فکر افتاد تا راهی برای حفظ این محیط گرانبها پیدا نماید، اما از آنجا که فرد به تنهایی در مقابل قدرت بزرگی چون دولت نمی‌توانست عرض اندام نماید، لذا به این فکر افتاد تا اقدامات خود را در قالب گروهی و سازمانی انجام دهد. از این جا بود که اندیشه ایجاد سازمانهای مردمی برای مقابله با قدرت عمومی (یعنی دولتها) ظهور کرد.


یکی از این تشکلها و سازمانها، سازمان صلح سبز بین‌الملل است. اولین بار اندیشه ایجاد سازمانی جهانی و سازمانی که جهان را به شکل سبز و همراه با آرامش تبدیل کند،  در سال 1970 به فکر تعدادی صلح جو از برخی کشورها همچون ایالات متحده، کانادا و... افتاد، لذا در راستای تحقق اولین فکر خود، کمیته «آشوب بپا نکنید»  را ایجاد کردند. این کمیته در شهر ونکور  کانادا توسط پنج نفر صلح جو ایجاد گردید.
در سال 1971 اعضای این کمیته پنج نفره به فکر افتادند تا نام خود را تغییر دهند و هدف وسیعتری را مد نظر بگیرند و آن هدف چیزی نبود جز «یک جهان سبز و صلح آمیز»، لذا تعداد اعضای خود را با پیوستن 7 عضو دیگر به 12 رساندند و با یک قایق کوچک اولین اقدام خود را انجام دادند. و بعدا نام کمیته خود را به Greenpeace تغییر دادند.
به تدریج سازمان در کشورها و مناطق مختلف نیز دارای شعباتی شد لذا برای اینکه تداخل اسامی بین سازمان مرکزی و شعب آن واقع نشود، سازمان مرکزی را به «Greenpeace International»  اسم نهادند. و سایر شعب را به نام همان کشور یا منطقه‌ای که در آن قرار دارد. مقر سازمان صلح سبز مرکزی در شهر آمستردام هلند است.
اهداف سازمان صلح سبز
اهدافی را که این سازمان بدان منظور بوجود آمده است از قرار زیر است:
1- حمایت، حفظ و توسعه محیط زیست طبیعی؛
2- تشویق خلع سلاح هسته‌ای و گسترش صلح؛ و
3- تاسیس یک صندوق عمومی بنام «Greenpeace Trust»  جهت جلب حمایتهای خاص برای کمک به محیط زیست.
بطور کل این سازمان طرفدار عمده محیط زیست بین‌المللی است و اساسا بعنوان یک سازمان دوست محیط زیست و یک سازمان مهربان شناخته شده است که هر گونه خشونت (چه علیه اموال و چه علیه اشخاص) را نمی‌پذیرد.  درست به همین دلیل است که سازمان اعتراضات صلح آمیز و عاری از خشونت را حق خود معرفی کرده است.
بعنوان مثال سازمان خشونت‌هایی را که در جلسات و اجتماعات بین‌دولتی در خصوص تعیین هیات‌های مالی و تجاری، مرتکب می‌شوند، به شدت رد می‌نماید  و معتقد است که این گونه خشونتها نه تنها کمکی به یافتن راه حل برای تهدیدات علیه محیط زیست و اجتماع نمی‌کند، بلکه منجر به هرج و مرج و ایجاد اختلال در روند وحدت و جهانی سازی می‌شود  و همچنین باعث تضعیف سازمانهای غیر دولتی در اجرای اهداف و وظایف خود می‌شود و در نهایت تحقق جامعه مدنی را بسیار بعیدالمنال می‌سازد. از همه مهمتر اینگونه خشونتها و مشاجرات باعث می‌شود من بعد چنین اجلاسها و مذاکراتی پشت درهای بسته صورت گیرد و این خود یکی از عوامل از دست رفتن فرصتهای مناسب برای گفتگوهای مثبت و سازنده است، فرصتهایی که می‌توانند تاثیر زیادی در خلق و ایجاد تغییرات مثبت در عرصه روابط دولتهای داشته باشد.  لذا سازمان سعی می‌کند تا جهت تحقق اهداف خود نوعی دیپلماسی آرام و سالم پیش گیرد.
قسمت عمده فعالیتهای سازمان و از جمله اهداف مهم این سازمان فاش کردن و برملا ساختن جرایم علیه محیط زیست و معرفی کردن مرتکبان اینگونه جرایم به جامعه بین‌المللی است و نیز پیدا کردن راه حلهای مناسب برای اینگونه جرایم.
سازمان در راستای اهداف خود به شیوه‌ای کاملا انعطاف پذیر دست به مبارزه می‌زند بطوریکه جمله زیر را دائما بعنوان شعار خویش عنوان کرده‌اند:
«سازمان صلح سبز هیچ هم‌پیمان دائمی و حتی هیچ دشمن دائمی ندارد».
به این بیان که سازمان عدم خشونت را بعنوان یکی از اصول خود دائما مد نظر دارد، لذاست که هیچ دولت، گروه یا فردی دشمن سازمان محسوب نمی‌گردد، و از آنجا که همیشه سعی در حفظ استقلال خود داشته و سعی داشته که تحت نفوذ هیچ دولت، گروه یا فرد خاصی نباشد، لذا با هیچیک از آنها نیز هم‌پیمان سیاسی نشده است.  و هیچگاه سازمان موضع سیاسی اتخاذ نکرده است و کاملا مستقل و جدای از سیاست عمل کرده است.
البته در دهه 90 سازمان با مشکلات و ناهماهنگی‌هایی بین اعضای خود از نظر داخلی مواجه بوده است. این مشکلات بیشتر در زمینه‌های استراتژیک و سیاستگذاریهای سازمان بوده است که بین آنها توافق عام وجود نداشته است. چرا که برخی از اعضا تمایل به سیاست افراطی داشته‌اند، به این بیان که معتقد بوده‌اند که ما باید  از نظر حقوقی و مدنی در برابر قدرت عمومی و شرکتها و کمپانیهای صدمه زننده به محیط زیست، به تمرد و نافرمانی بپردازیم و حتی بطور فیزیکی با آنها به مقابله بپردازیم؛ اما در مقابل اکثر اعضای سازمان که عمدتا مسئولین رده بالای سازمان می‌باشند معتقدند که باید با شرکتها و کمپانیها بطور مشارکت و همکاری ا قدام کنیم البته تا جایی که استقلال سازمان تحت تاثیر قرار نگیرد.
از دیگر اهداف سازمان صلح سبز، توسعه پایدار (Sustainable Development) است، که یکی از اصلی‌ترین و مهمترین اهداف سازمان است. سازمان معتقد است که برخلاف اعلامیه «ریو» سال 1991 که دولتها و جوامع تجاری مختلف اعلام داشتند که توسعه رو به رشد است و پیشرفت داشته است، روند رشد و توسعه متوقف شده است و نیاز به عکس‌العملهای گسترده و فراگیر بین‌المللی احساس می‌شود. مقامات سازمان صلح سبز بر این عقیده‌اند که امروز کره زمین مکان امن و عدالت گستری نیست و فقرای جهان همچنان قربانیان بدون دفاع کره زمین هستند و همچنان از تنوع زیستی و تغییرات آب و هوا رنج می‌برند. لذا سازمان اساس و بنیاد سیاستهای خود در سال 2002 را بر توسعه پایدار به نحوی که شرایط مساعد و عادلانه‌ای حتی برای فقرای جهان ایجاد شود، استوار ساخته است و تلاش دارد که کره زمین را به مکانی امن و همراه با عدالت تبدیل کند.  چرا که سازمان معتقد است که فقر بزرگترین مانع توسعه پایدار است.
فعالیتها و اشتغالات سازمان صلح سبز
اشتغالات و فعالیتهای سازمان همگی در جهت حفظ و حمایت از محیط زیست بین‌المللی انجام می‌پذیرد که بطور خلاصه از قرار زیر است:
1- شرکت در مجامع علمی و اقتصادی و صنعتی گوناگون
سازمان صلح سبز بعلت دارا بودن اعضای کارآمد و فعال و دانشمند در زمینه‌های مختلف علمی، صنعتی و... در بسیاری از مجامع علمی و صنعتی شرکت می‌کند، البته شرکت در این گونه مجامع اکثرا به دعوت خود صاحبان صنایع و برگزار کنندگان این مجامع بوده است.   
از جمله این مجامع، مجمع علمی و اقتصادی است که هر ساله از سوی صاحبان صنایع برگزار می‌گردد و از سازمان صلح سبز نیز بعلت تبحر و تخصصی که در زمینه‌های مختلف دارد، دعوت بعمل می‌آید. یکی از اجلاس این مجمع، در سال  2001 در شهر «داوس» برگزار شد که نمایندگان سازمان صلح سبز هم بطور فعال در اجلاس حضور یافتند و اهداف خود را بیان کردند و از صاحبان صنایع تقاضا کردند که حداکثر احترام به پروتکل «کیوتو» را بگذارند و آنرا رعایت کنند ، و پیشنهاد کردند که صاحبان صنایع سعی کنند میزان تعهد خود را که کاهش 5% از گازهای گلخانه‌ای خود می‌باشد، را عملی نمایند و تدابیری جهت جلوگیری از نشت و انتشار این نوع گازهای سمی بعمل آورند.    
یکی دیگر از این مجامع، مجمع جهانی اقتصاد است که نمایندگان صلح سبز همه ساله در اجلاس این مجمع شرکت می‌کنند، اما در سال 2002 دعوت این مجمع را نپذیرفتند و در اجلاس شرکت نکردند، لذا دبیر مجمع طی نامه‌ای دلیل عدم شرکت سازمان صلح سبز را خواستار شد. آقای «گرد لیپولد»  (مدیر اجرایی سازمان صلح سبز) در پاسخ گفته بود: تنها به این دلیل که در سال 2001 در یکی از جلسات مذاکره مربوط به تجهیزات اتوماتیک صنعتی، به نمایندگان صلح سبز اجازه شرکت نداده بودند به این بهانه که چون تاکنون این مذاکرات بی‌سابقه بوده و معلوم نیست که چه نتیجه‌ای داشته باشد و صاحبان چه تصمیمی اتخاذ کنند، لذا برای جلوگیری از فاش شدن نتیجه مذاکرات به نمایندگان صلح سبز اجازه شرکت نداده بودند. و درست به همین دلیل مدیر اجرایی سازمان بعنوان اعتراض چنین گفته بود: چرا سازمان طرفدار محیط زیست از اینگونه اجلاس غایب باشد؟ مگر در غیاب این سازمان چه تصمیماتی قرار است گرفته شود؟ گفتگوها زمانی موثر و مفید است که هر دو طرف مذاکره از فرصتهای یکسانی برخوردار باشند.
2- جلوگیری از حمل و نقل و انتشار مواد و زباله‌های هسته‌ای
یکی از اقداماتی که سازمان صلح سبز در این راستا انجام داده است این است که بعد از اینکه سازمان مطلع شده بود که مقامات ژاپن قصد دارند که زباله‌های راکتورهای هسته‌ای خود را با کشتی حمل کنند، یکی از کشتیهای خود را به تعقیب و ردگیری آن فرستاد که این تعقیب دو ماه به طول انجامید، در پایان این واقعیت کشف شد که کشتیهای ژاپن مبادرت به حمل زباله‌های هسته‌ای به کشورهای فرانسه و بریتانیا می‌کنند و از آنطرف پلوتونیوم غنی شده وارد می‌کنند، لذا سازمان با استفاده از دستگاهها و ابزار تبلیغاتی خاص خود به افشا و برملا کردن این عمل اقدام کردند و آنقدر تبلیغات آنها گسترده بود که ایالتهای ساحلی به کشتیهای مزبور اجازه لنگر انداختن و باراندازی و تخلیه این زباله‌ها را نداده بودند.
3- حفظ اقیانوسها بویژه جلوگیری از صید نهنگ
در این زمینه سازمان صلح سبز اقدامات زیادی انجام می‌دهد. یکی از عجیب‌ترین اقداماتی که می‌توان بدان اشاره کرد این است که اعضای سازمان خود را حایل بین نهنگها و سلاحهای شکار نهنگ قرار می‌دهند، تا بدین وسیله از صید نهنگها جلوگیری کنند.    
گاهی سازمان در زمینه جلوگیری از صید نهنگ، نقش ضمانت اجرای موافقت نامه‌های بین‌المللی –نه به معنای خاص آن در حقوق بین‌الملل- را بازی کرده است. بعنوان مثال موافقت نامه‌ای بین ژاپن و اتحاد جماهیر شوروی سابق بنام «IWC» منعقد شده بود که مربوط به تنظیم و قاعده‌مند کردن قواعد مربوط به صید نهنگ بود. مدتی بعد در سال 1983، شوروی با نقض این موافقت نامه اقدام به صید نهنگ کرده بود، بدنبال نقض یک‌جانبه از سوی شوروی، اعضای سازمان صلح سبز این اقدام غیرقانونی شوروی را که در سواحل سیبری صورت گرفته بود، در همانجا  بصورت عکسهای متعدد از صید نهنگ و عکسهایی از نحوه استفاده گوشت نهنگها بعنوان تغذیه به نمایش گذاشتند و در این عکسها تذکر داده بودند که این اقدام شوروی و صید نهنگ و استفاده از گوشت آنها برای تغذیه نقض صریح موافقت نامه «IWC» می‌باشد.
4- حمایت از آب و هوا و جلوگیری از تغییرات جوی
در قسمت مربوط به اهداف سازمان عرض شد که یکی از مهمترین اهداف سازمان توسعه پایدار است و این امر تنها با حذف فقر از جهان امکان پذیر است.  آنچه بعنوان بزرگترین مانع حذف فقر در راستای فعالیتهای سازمان صلح سبز جلوه می‌نماید، تغییرات جوی است که فشار اصلی آن بر کسانی است که سرپناه ندارند و از سرما و گرمای هوا رنج می‌برند. لذا سازمان قسمت اعظم فعالیتهای خود را در سالهای اخیر صرف جلوگیری از تغییرات جوی نموده است.
5- مقابله با مهندسی ژنتیک
یکی از پدیده‌های قرن 21 مهندسی ژنتیک و بویژه کلوناژ می‌باشد. کلوناژ یا شبیه سازی انسان پدیده‌ای است که هویت انسانی را به شدت مورد حمله قرار داده است. اگر این پدیده همچنان افزایش پیدا کند چندین سال بعد ما شاهد میلیونها انسان کاملا شبیه یکدیگر خواهیم بود و این مشکلات زیادی برای جامعه بین‌المللی به بار خواهد آورد. لذا یکی از مهمترین اشتغالات و فعالیتهای سازمان صلح سبز مبارزه با اینگونه پدیده‌ها می‌باشد. و بطور کل آن قسمت از علم ژنتیک که زندگی افراد انسانی –که موضوع اصلی محیط زیست است و حفظ محیط زیست در نهایت برای بقای انسان است- را به خطر بیاندازد و محیط زیست وی را ناامن سازد، به شدت از سوی اعضای سازمان صلح سبز مقابله شده است. پس اینگونه نیست که سازمان با تمام فعالیتهای ژنتیکی مبارزه کند و کل مهندسی ژنتیک را مورد تهاجم قرار دهد.
6- جلوگیری از انهدام و نابودی جنگلها
امروزه حدود چهار پنجم از مناطق جنگلی بزرگ کره زمین نسبت به قدیم ‌الایام از بین رفته است و باقیمانده  این مناطق هم که جان سالم به در برده‌اند، در معرض تهدید بزرگی بنام «قطع درخت»  می‌باشند, و این خطر روز به روز رو به گسترش است، و علت چنین گسترشی هم این است که کشورهای بزرگ صنعتی از جمله، ایالات متحده آمریکا، اکثر کشورهای اروپایی و ژاپن از مشتریان و خریداران عمده تولیدات و محصولات چوبی هستند و بازار خوبی را برای این محصولات پدید آورده‌اند.    
نابودی جنگلهای قدیمی جان هزاران نوع گیاه و حتی حیوانات بومی این جنگلها را به خطر انداخته است و به تغییر سریع آب و هوا سرعت زیادی بخشیده است، و بطور کل زادگاه و موطن بومیان این جنگلها را نیست و نابود ساخته است.  حتی برخی از گونه‌های جانوران که بومی اصلی اینگونه جنگلها بوده‌اند، به کلی منقرض شده است.
تاثیرات سازمان صلح سبز بر امور داخلی کشورها و سایر سازمانها
با توجه به اینکه سازمان صلح سبز قسمت عمده‌ای از بودجه خود را صرف فراگیری و بدست آوردن اطلاعات علمی- صنعتی و زیست محیطی می‌کند، لذا از نیروی علمی بسیار بالا و کارآمدی برخوردار است، بطوریکه این سازمان دارای کارشناسان و دانشمندان بسیار زیادی است. حتی اکثر اعضا و داوطلبان این سازمان از جمله دانشمندان، علما و دانشجویان رشته‌های مختلف است.
به دلیل همین وجهه علمی سازمان است که بسیاری از سازمانها و موسسات دیگر در اجلاسها و نشست‌های خود از سازمان صلح سبز نیز دعوت بعمل می‌آورند، که نمونه بارز آن «مجمع جهانی توسعه پایدار»  است که همه ساله در مقر سازمان ملل متحد برگزار می‌گردد.
از دیگر نهادهایی که از این سازمان بعنوان کارشناس علمی دعوت می‌آورند، «مجمع جهانی اقتصاد» ، «مجمع جهانی اجتماعی»  و «مجمع جهانی علمی اقتصادی»  می‌باشند.
بدیهی است که حضور در چنین مجامع علمی و صنعتی بعنوان کارشناس و ارایه نظرات مختلف علمی، می‌تواند تاثیر بسزایی در تصمیم‌گیریهای این مجامع داشته باشد. بطوریکه در اکثر موارد نظرات و راهکارهای این کارشناسان توسط مجامع مزبور پذیرفته شده و به موقع اجرا گذاشته می‌شود.
سازمان صلح سبز، حتی تاثیراتی در امور داخلی کشورها داشته است. در قضیه غرق شدن کشتی متعلق به سازمان صلح سبز  و بدنبال رسوایی و ننگی که سازمان با تبلیغات خود علیه فرانسه انجام داده بود، وزیر دفاع وقت فرانسه (شارل هرنو)  مجبور به استعفا شد  و حتی مدیر عملیات سری ارتش فرانسه (پیر لوکا)  نیز از مقام خود عزل شد.
سازمان صلح سبز حتی در روابط فیمابین دولتهای نیز تاثیراتی داشته است. مثلا در جریان قضیه غرق شدن کشتی سازمان و به قتل رسیدن عکاس سازمان، دوتا از مامورین ارتش سری فرانسه در نیوزیلند به جرم قتل شبه عمد و ایجاد حریق محاکمه و زندانی شدند.  بدنبال آن روابط بین فرانسه و نیوزیلند رو به تیرگی نهاد تا جاییکه فرانسه از صدور مواد غذایی به نیوزیلند ممانعت ‌کرد، و همچنین بر کالاهای گمرکی نیوزیلند تعرفه‌های بسیار سنگین وضع نمود.
در دوم اکتبر 1985، فرانسه در دادگاه داوری بین‌المللی واقع در ژنو ، به پرداخت بیش از 8 میلیون دلار بخاطر خسارات وارده به سازمان صلح سبز در اثر انهدام کشتی، محکوم گردید.  حتی نیوزیلند در قبال آزادی 2 مامور فرانسه چیزی حدود 7 میلیون دلار مطالبه کرده بود.
شخصیت حقوق سازمان صلح سبز
شخصیت حقوقی بر دو قسم است:
الف- شخصیت حقوقی داخلی
شخصیت حقوقی داخلی، شخصیتی است که یک سازمان بر طبق قوانین داخلی یک کشور بدست می‌آورد و این امر تابع قوانین و مقررات دولت اعطا کننده شخصیت حقوقی است که چه ملاکها و معیارهایی را برای اعطای شخصیت حقوقی داخلی در نظر بگیرد.
ب- شخصیت حقوقی بین‌المللی
شخصیت حقوقی بین‌المللی خود بر دو گونه است:
الف) شخصیت حقوقی بین‌المللی صریح
این نوع شخصیت حقوقی به صراحت در اساسنامه یک سازمان بیان شده است. مثلا یکی از مواد اساسنامه را به این مطلب اختصاص می‌دهند که سازمان دارای شخصیت حقوقی بین‌المللی می‌باشد.
ب) شخصیت حقوقی بین‌المللی ضمنی
این نوع شخصیت حقوقی به صراحت در اساسنامه یا سایر اسناد مربوط به سازمان ذکر نشده است، اما با نگاهی به عملکرد و اشتغال سازمان و با توجه به حوزه فعالیت سازمان می‌توان به خوبی دریافت که آیا یک سازمان از شخصیت حقوقی بین‌المللی برخوردار است یا خیر. رویه قضایی بین‌المللی نیز این امر را پذیرفته است که برای تشخیص شخصیت حقوقی بین‌المللی یک سازمان باید به عملکرد و فعالیت سازمان توجه کرد.
در مورد سازمان صلح سبز باید گفت که: از نظر شخصیت حقوقی داخلی، چون این سازمان در کشور کانادا و طبق قوانین کانادا به ثبت رسیده است، لذا دارای شخصیت حقوق  داخلی می‌باشد, و شکی در این مطلب نمی‌باشد. اما از نظر شخصیت حقوقی بین‌المللی باید گفت که: علی‌الاصول در سند موسس سازمانهای غیر دولتی ذکری از شخصیت حقوقی بین‌المللی نمی‌شود، چرا که این سازمانها معمولا طبق قوانین داخلی یک کشور خاص ایجاد می‌شوند و در ابتدا یک تشکل و شرکت خصوصی بوده‌اند، به همین دلیل هدف ایجاد کنندگان اولیه اینگونه سازمانها بین‌المللی نبوده است. پس شخصیت حقوقی صریحی برای اینگونه سازمانها علی‌الاصول وجود ندارد. لذا باید بدنبال شخصیت حقوقی ضمنی برای آنها باشیم.
با توجه به آنچه که از ابتدا عرض شد و با توجه به رویه قضایی بین‌المللی و با در نظر گرفتن عملکرد و فعالیتهای سازمان صلح سبز، می‌توان قائل به شخصیت حقوقی بین‌المللی این سازمان بطور ضمنی شد. چرا که این سازمان در اکثر نقاط دنیا فعالیت می‌کند و در تعداد زیادی از کشورهای دنیا شعبه دارد که بطور فعال ایفای نقش می‌کنند.
ساختار سازمان صلح سبز
سازمان صلح سبز در نوع خود منحصر به فرد است. تاکید این سازمان بر این است که طرفداران و اعضای خود را متعهد به اهداف سازمان بکند، و به دنبال این است که یک سازمان بین‌المللی و فراگیر ایجاد نماید.
سازمان صلح سبز بین‌الملل در حقیقت مرکز اصلی هماهنگی و تنظیم امور شعبه‌های ملی و منطقه‌ای خود می‌باشد، که در حال حاضر در بیش از 30 کشور جهان دارای 43 شعبه می‌باشد.
اساس کار سازمان بر آزادی  و اراده شهروندان کشورهای مختلف بنا شده است، بطوریکه طرفداران و حامیان اصلی و مهم این سازمان، موسسات مختلف و اشخاص حقیقی می‌باشند که سازمان را در تهیه بودجه آن و نیل به اهداف، کمک می‌کنند.
این سازمان متشکل از یک شبکه بسیار متحد و بهم پیوسته از شعب ملی و منطقه‌ای  می‌باشد که این شعب دائما با مرکز فرماندهی خود در آمستردام (که همان صلح سبز بین‌الملل می‌باشد) در ارتباط و هماهنگی کامل می‌باشند.
ارکان سازمان صلح سبز با توجه به اطلاعاتی که بدست آمده، از قرار زیر می‌باشد:
شورای سازمان صلح سبز
شورای سازمان مهمترین و اصلی‌ترین ارگان سازمان است و مرکز اصلی تصمیم‌گیری سازمان قلمداد می‌شود.  این شورا مرکب است از نمایندگان معرفی شده از سوی شعب ملی و منطقه‌ای.
شورا هر سال یک بار تشکیل جلسه می‌دهد. وظیفه اصلی شورا تعیین سیاست‌های کلی سازمان و نیز تعیین بودجه سازمان برای سال آینده می‌باشد. یکی دیگر از وظایف شورا تعیین هیات مدیره بین‌المللی  سازمان صلح سبز است. این هیات مدیره نسبت به وظایف خود، در قبال شورا باید پاسخگو باشد, در عوض این پاسخگویی حق دارد که مدیر اجرایی  سازمان را تعیین بکند. مدیر اجرایی مسئول اقدامات و برنامه‌های سازمان می‌باشد و نسبت به وظایف خود در قبال هیات مدیره مسئولیت دارد. یکی دیگر از حقوقی که به هیات مدیره بین‌المللی سازمان اعطا شده، تصویب احکام مالی سازمان است. بعبارتی اجرای کلیه احکام مصوب شورا، بعهده هیات مدیره می‌باشد.
شعب ملی و منطقه‌ای
این شعب که همان شعبه‌ها و شاخه‌های مختلف سازمان صلح سبز بین‌الملل در کشورها و مناطق مختلف می‌باشند هر کدام به نام کشور یا منطقه‌ای معروفند که در همان کشور یا منطقه قرار دارند. مثلا سازمان صلح سبز استرالیا، سازمان صلح سبز آرژانتین، کانادا و... .
این شعبه‌ها از سوی سازمان صلح سبز بین‌الملل، مجاز به اتخاذ نام «صلح سبز»  شده‌اند. تمام این شعبه‌ها از سوی شورای سازمان متعهد هستند که «اصل عدم خشونت»  را سرلوحه کار خود قرار بدهند و باید تمام تلاش خود را در جهت اهداف سازمان صلح سبز بین‌الملل بسیج نمایند.
هر یک از شعب مزبور توسط یک «هیات مدیره ملی یا منطقه‌ای»  اداره می‌شود که این هیات مدیره نماینده‌ای موسوم به «امین»  به شورای سازمان صلح سبز بین‌الملل معرفی می‌کنند. از میان این شعب تنها شعبه‌هایی در تصمیم‌گیریهای شورا شرکت داده خواهند شد که شرایط و الزامات سازمان را رعایت کرده و در تهیه بودجه سازمان مشارکت نمایند.
اشخاصی که بعنوان امین تعیین می‌شوند همه ساله جهت اعمال تغییرات لازم برای اداره هر چه بهتر سازمان، تشکیل جلسه می‌دهند. در این اجلاس راهکارها و خط و مشی سال آینده سازمان نیز تعیین می‌گردد.
از دیگر اختیارات و وظایفی که این اجلاس اعمال می‌کند، تعیین «هیات مدیره ناظر»  می‌باشد که تعداد آنها 7 نفر است و بعنوان هیات مدیره سازمان صلح سبز بین‌الملل انجام وظیفه می‌نمایند.
هیات مدیره ناظر، بودجه سازمان و احکام مالی و بودجه‌ای سازمان را تصویب می‌نمایند. علاوه بر آن شخصی را از میان خود بعنوان «مدیر اجرایی بین‌المللی»  انتخاب می‌کنند. هر مصوبه‌ای که از شورای سازمان خارج شود، باید توسط این مدیر اجرایی اجرای گردد. علاوه بر اجرای مصوبات شورا، مدیر اجرایی سرپرست سازمان صلح سبز بین‌الملل نیز تلقی می‌شود.
ماموریت اصلی مدیر اجرایی این است که طرحها و برنامه‌های مناسبی را جهت موثر واقع شدن مبارزات و فعالیتهای سازمان در جهت حمایت از اقیانوسها، جنگلها، آسمان، دریاها و بطور کل کره زمین، ارایه و تدارک ببیند و هماهنگی‌های لازم را با شعب ملی و منطقه‌ای در این زمینه‌ها بنماید. اقدامات این مدیر اجرایی بطور مرتب توسط هیات مدیران مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد.
از نظر تعداد کارمندان، سازمان صلح سبز روی هم رفته (یعنی با احتساب تمام کارمندان شعب ملی و منطقه‌ای) بیش از 1330 کارمند و پرسنل دارد.
بودجه سازمان صلح سبز
سازمان صلح سبز از سوی 5 میلیون طرفدار که در 158 کشور، از 191 کشور جهان قرار دارند، حمایت می‌شود.  از بین این افراد حدود 3 میلیون در تهیه بودجه سازمان مشارکت دارند. این 3 میلیون عمدتا از کشورهایی هستند که سازمان در آنها دارای شعبه می‌باشد.
طرفداران سازمان، بعضا صاحبان کارخانجات و شرکتهای بزرگ هستند که قسمتی از درآمد حاصل از فروش کالاهای خود را به سازمان اختصاص می‌دهند. البته بعضا اتفاق افتاده است که سازمان خود اقدام به تجارت و خرید و فروش کالا نموده است.
نکته جالب توجه آن که سازمان صلح سبز هیچ نوع کمک و یا هدیه‌ای را از دولتها، شرکتهای دولتی، احزاب سیاسی یا ارگانهای د ولتی و حتی سازمانهای بین‌المللی از قبیل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا یا دیگر سازمانها نمی‌پذیرد, و هیچگاه از چنین سازمانهایی تقاضای کمک هم نکرده است و بعضا اتفاق افتاده است که این سازمانها خود اقدام به کمک به سازمان صلح سبز نموده‌اند، اما سازمان از پذیرفتن کمکهای مزبور خودداری کرده است.  و این امر فقط بخاطر این است که سازمان نمی‌خواهد که استقلالش تحت تاثیر و نفوذ دولتها یا سازمانهای بین‌المللی قرار گیرد. لذا جهت حفظ استقلال، تمامت و اهداف خود هیچگونه هدیه یا وجهی را از سوی اشخاص دولتی و حتی اشخاص حقیقی که نماینده دولت محسوب شوند یعنی در سمت مقام خود اقدام به کمک نمایند، قبول نمی‌کند.
اما در مقابل هر گونه کمک یا وجهی که از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی غیر دولتی ارایه شود، را قبول کرده و می‌پذیرد. ولی چنانچه همین افراد حقیقی و حقوقی غیر دولتی قصد سوء استفاده و یا قصد نفوذ به سازمان و تحت تاثیر قرار دادن اهداف و استقلال سازمان را داشته باشند، باز در این صورت نیز، سازمان کمکهای مالی آنها را رد خواهد کرد.
موارد مصرف بودجه سازمان
بودجه سازمان در بخشهای و قسمتهای مختلفی از جمله موارد زیر هزینه می‌شود:
قسمت اعظم بودجه سازمان صرف تامین هزینه‌های مالی شعب کوچکتر که در کشورهای مختلف فعالیت می‌کنند، می‌شود، یعنی شعبه‌هایی که خود قادر به تامین بودجه خود نیستند.
بخشی از بودجه صرف کسب و فراگیری جدیدترین اطلاعات علمی و صنعتی روز آنهم در سطح بالا می‌شود.
قسمتی از بودجه صرف تصدی و اداره ناوگان کشتیهای اقیانوس پیما و غول پیکر سازمان می‌شود.
بخشی از بودجه صرف استفاده از جدیدترین وسایل ارتباط جمعی برای اطلاع رسانی به عامه مردم در اسرع وقت می‌شود.
برخی از بودجه سازمان هم صرف انتشار موضوعات و گزارشهایی می‌شود که در آن گزارشها، چگونگی سوء استفاده کشورهای توسعه یافته از دنیای صنعت و تکنولوژی به شیوه‌های غیر قانونی بیان شده است.  مثلا گزارشهایی از تجارتهای غیر قانونی، تجارت زباله‌های هسته‌ای و سمی و مواد آلوده کننده محیط زیست، سوء استفاده از گوشت نهنگها، شکار غیر قانونی برخی گونه‌های جانداران و... .
نتیجه‌گیری
با گسترش فعالیتهای سازمان صلح سبز و با افزایش روز افزون شمار طرفداران و داوطلبان این سازمان، به نظر می‌رسد که دولتها در سوء استفاده از امکانات صنعتی، علمی و فنی خود با مشکلات بیشتری مواجه باشند، چرا که دائما از سوی این سازمان و دیگر سازمانهای مشابه، با مخالفت مواجه خواهند شد.
از سوی دیگر این سازمانها شاید بتوانند بعدها مسئولیت اجرای موافقت‌نامه‌های مربوط به محیط زیست را بعهده بگیرند. (البته این امر باید توسط دولتهای طرف معاهده یا موافقت‌نامه صورت بگیرد)، حتی این سازمانها می‌توانند به تدریج نقش ضمانت اجرای این موافقت‌نامه‌ها را نیز بازی کنند، و این امر حاصل نمی‌گردد مگر با گسترش دامنه فعالیت این سازمانها.
از جانب آخر اینکه ما رفته‌رفته شاهد این خواهیم شد که خواستها و نظرات افراد جامعه در قالب این گونه سازمانها بر قدرت عمومی چیره شود و این دولتها باشند که سعی کنند تصمیمات خود را در جهت برآورده کردن نظرات عموم مردم اتخاذ کنند.لینک
مطالب اخیر پورتال جامع / پرتال جامع به کانال کلینیک حقوقی ایران در «تلگرام» بپیوندید اخبار حقوقی شهریور 94 اخبار حقوقی شهریور ماه فعالیت تعاونی ها در پهنه قوانین موضوعه کشور مشاوره هوشمند حقوقی تشکیل پرونده شخصیت برای مجرمان مرجع صالح رسیدگی به جرایم موادمخدر اطفال بهترین و جدیدترین مطالب حقوقی اشکالات موجود در توسعه فرهنگ بیمه پذیری در حوزه ورزش
کلمات کلیدی وبلاگ مقالات حقوق (۱٥٦) مطالب مفید حقوقی (٩٤) سازمانهاو پیمانهای بین المللی (۸٦) حقوق بین الملل (٥٤) مقالات حقوق تجارت (٤٠) کلینیک حقوقی ایران (۳٩) موسسه حقوقی تاراز (۳٠) حقوق مالکیت معنوی (٢٩) اخبار حقوقی (٢٧) جمال الدین تراز،جمال تراز (٢٤) دکترین مسئولیت به حمایت (٢۳) مقالات حقوق خصوصی (٢۳) فاوا نیوز فناوری اطلاعات و ارتباطات (٢۳) مقالات ایین دادرسی کیفری (٢۳) حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات (٢٢) کلینیک حقوقی (٢٢) حقوق شهروندی (٢۱) حقوق خانواده (٢٠) حقوق زنان (۱٩) مقالات حقوق جزا (۱۸) کارشناسی ارشد (۱٧) مقالات ایین دادرسی مدنی (۱٦) حقوق بشر (۱٤) دنیای حقوق (۱۳) نمونه فرم (۱٢) حقوق جزا (۱۱) مهریه (٩) قانون (٩) حقوق مدنی (٩) معاضدت حقوقی (٩) تعهدات تضمینی (٩) کلینکلینیک حقوقی ایران (۸) دانستنی های حقوق (۸) ازمون های حقوقی (۸) اعسار (۸) قانون اساسی (۸) منابع (۸) جزا و جرم شناسی (٧) مقالات حقوق مدنی (٦) اخبار کارشناسی ارشد (٦) مقالات حقوق اساسی (٦) حقوق خصوصی (٦) حقوق تجارت بین الملل (٦) آیین دادرسی کیفری (٥) مشاوره حقوقی (٥) مقالات (٥) وکالت (٥) مقالات حقوق بین الملل خصوصی (٥) اخلاق و حقوق پزشکی (٥) محکومیت مالی (٥) مداخله بشر دوستانه (٥) مقالات حقوق اداری (٥) معرفی شرکت تجاری (٤) حقوق بین الملل هوافضا (٤) موسسه تاراز (٤) اطلاع رسانی آزمونهای حقوقی (٤) حمل کالا (٤) مباحث حقوقی (٤) ضمان معاوضی (٤) مقالات حقوقی (٤) اخبار و رویداد های حقوقی (٤) پایان نامه (٤) دیوان عدالت اداری (٤) دانشگاه ازاد (٤) pdf (٤) دیه (٤) اخبار (٤) حقوق (٤) اجاره (٤) قانون مدنی (٤) سرقفلی (٤) حقوق اداری (٤) حقوق تجارت (٤) حقوق تجارت الکترونیکی (٤) اسناد تجاری (٤) مسئولیت بین المللی (٤) قصاص نفس (٤) شرکت های تعاونی (۳) جرائم رایانه ای (۳) حضانت (۳) شرکت ها (۳) خبر (۳) مقاله (۳) معرفی کتاب (۳) کلینیک (۳) نمونه قرار داد (۳) پاسخ نامه (۳) نکاح (۳) مقالات حقوق بین الملل (۳) شوراهای محلی (۳) قانون جدید مجازات اسلامی (۳) مقالات حقوق بین الملل عمومی (۳) قضاوت زنان (۳) میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی مصوب 16 دسامبر 1 (۳) حقوق پزشکان (۳) کتاب شناسی حقوقی (۳) ارشد 92 (٢) ادله الکترونیک (٢) اشتباه در خود موضوع معامله (٢) دکترین مسئولیت حمایت (٢) قانون انتخابات ریاست جمهوری (٢) مقالات در امور کیفری (٢) ضمانت اجرای (٢) تخلف از شرط ترک فعل (٢) آشنایی با سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو (eco) (٢) قرار دادهای پیمانکاری دولتی (٢) الزامات پیمان کار (٢) منتخب آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری (٢) قانون تعیین حدود مسؤولیت شرکتهای هواپیمایی ایرانی (٢) آشنایی با یونیسف (unicef) (٢) آشنایی با پیمان سنتو (٢) نوآوری و مالکیت معنوی (٢) طرح صنعتی و نقشه جغرافیایی چیست؟ (٢) اقلیتهای دینی (٢) مقالات حقوق خانواده (٢) حقوق بنیادین انسانها (٢) بحران لیبی و دکترین مسئولیت به حمایت (٢) نظریات اداره کل امور حقوقى قوه قضاییه (٢) قوانین حمایتی (٢) مجموعه سایت های حقوقی (٢) مجموعه وبلاگ های حقوقی (٢) آشنایی با اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای حاشیه اقیانو (٢) آشنایی با اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (iucn) (٢) آشنایی با پیمان شنگن (schengen) (٢) زنان قاضی می‌شوند؟! (٢) تغییرات جدید قانون جزا و آیین دادرسی کیفری (٢) عناوین مجرمانه (٢) دیوان بین المللی دادگستری (٢) ماده 2 (٢) جزوات حقوقی (٢) کلاهبرداری رایانه ای (٢) r2p (٢) رتبه های برتر (٢) دادرسی عادلانه (٢) تقسیم ترکه (٢) متون فقه (٢) خانواده،‌دعاوی خانوادگی،‌ اختلافات خانوادگی (٢) روان شناسی کیفری (٢) جنایات بین المللی (٢) کارشناسی ارشد 92 (٢) حقوق بین الملل محیط زیست (٢) صدور حکم رشد (٢) رادیو حقوق (٢) مقالات آیین دادرسی مدنی (٢) jus cogens (٢) حقوق ثبت (٢) سازمان ملل متحد (٢) هواپیماهای بدون سرنشین (٢) جبران خسارت (٢) شرایط (٢) شورای امنیت (٢) وقف (٢) شناسنامه (٢) آیین نامه (٢) جامعه مدنی (٢) مالکیت فکری (٢) خانواده (٢) ایران (٢) قضاوت (٢) سنگسار (٢) دانلود کتاب (٢) اطاله دادرسی (٢) کانون وکلا (٢) قانونگذار (٢) نفقه (٢) دعاوی (٢) تمکین (٢) معسر (٢) وکلا (٢) فسخ نکاح (٢) فرزند خواندگی (٢) خطای محض (٢) جرایم رایانه ای (٢) پرسش و پاسخ حقوقی (٢) هائیتی (٢) سفته (٢) آشنایی با سازمان بین‌المللی کار (ilo) (٢) ازمون وکالت (٢) خسارت معنوی (٢) عقد نکاح (٢) چک امانی (٢) مسئولیت مدنی (٢) قانون مجازات اسلامی (٢) تدلیس (٢) قراردادهای الکترونیکی (٢) اسقاط حق (٢) اصلاحیه (٢) حقوق بین الملل عمومی (٢) دفاتر اسناد رسمی (٢) تحقیقات مقدماتی (٢) تضمین کالا (٢) حقوق کیفری (۱) نمونه پروپوزال (۱) صلاحیت محلی (۱) خارجیان مقیم ایران (۱) مراجع ثبتی (۱) زندانیان مهریه (۱) عقد قرض (۱) حقوق اقلیت ها (۱) رقابت پذیری (۱) دبیر کل سازمان ملل (۱) اجرای چک (۱) طلاق توافقی (۱) مرور زمان (۱) ضمان مضارب (۱) چک سفید امضا (۱) بیعانه (۱) حاکمیت اینترنت (۱) جعل اسناد (۱) دستور موقت (۱) اقدامات تامینی (۱) استرداد دعوی (۱) ترک انفاق (۱) دادرسی فوری (۱) تحصیل مال نامشروع (۱) مسئولیت کیفری (۱) خیار غبن (۱) فرزند فروشی (۱) خسارت عدم النفع (۱) شورای حل اختلاف (۱) قاچاق کالا و ارز (۱) دیه زن و مرد (۱) حقوق بین الملل کیفری (۱) فورس ماژور (۱) دیات (۱) معاهدات بین المللی (۱) شرط صفت (۱) حقوق پناهندگان (۱) عنن (۱) امضای چک (۱) جرم انگاری (۱) حقوق متهم (۱) بین المجالس (۱) مرجع صالح در دعاوی راجع به ترکه متوفی (۱) مجازات حبس (۱) منشور ملل متحد (۱) اسیب ها (۱) حقوق کودکان (۱) معاملات املاک (۱) قواعد فقه (۱) حوادث هوایی (۱) منفعت (۱) حقوق انسانها (۱) شرکت با مسئولیت محدود (۱) کارگر و کارفرما (۱) حسود هرگز نیاسود (۱) دستگاه قضایی (۱) نقشه راه (۱) موسسه استاندارد (۱) تعاونی ها (۱) صیانت (۱) پزشکی قانونی (۱) اسناد رسمی (۱) پلیس بین الملل (۱) پناهندگان (۱) اعتبار امر مختومه (۱) حق رای (۱) آرا (۱) ثالث (۱) آیین دادرسی مدنی (۱) قانون جرایم رایانه ای (۱) اسناد عادی (۱) واخواهی (۱) ابلاغ قانونی (۱) قولنامه (۱) آیین دادرسی (۱) رای وحدت رویه (۱) حقوق ایران (۱) تهاتر قهری (۱) هدایا (۱) فضای سایبر (۱) دعوای متقابل (۱) سولات (۱) نقل و انتقال (۱) مکان ها (۱) پایان نامه کارشناسی ارشد (۱) نشوز (۱) علم قاضی (۱) برائت (۱) حقوق عمومی (۱) فسخ (۱) تشدید مجازات (۱) عسر و حرج (۱) ثبت شرکت (۱) مقررات (۱) اطفال (۱) بدهکار (۱) محاسبه (۱) حفاظت محیط زیست (۱) جعل (۱) کوفی عنان (۱) ازمون (۱) منابع کارشناسی ارشد (۱) امام علی (ع) (۱) فقه (۱) نمره (۱) یونسکو (۱) رژیم حقوقی دریای خزر (۱) سازمان ملل (۱) نامزدی (۱) خبر حقوقی (۱) ولایت فقیه (۱) جنایت (۱) حقوق اساسی (۱) مردم سالاری (۱) راهنما (۱) امنیت اجتماعی (۱) تعهد (۱) اوپک (۱) بانکداری (۱) نظام اداری (۱) کلاهبرداری (۱) تخریب (۱) چک (۱) دریای خزر (۱) کفالت (۱) رفتار (۱) خانم ها (۱) سقط جنین (۱) اعتراض (۱) مجلس (۱) خشونت (۱) مفاهیم (۱) بکارت (۱) دانلود (۱) نقد (۱) اموزش (۱) کتاب (۱) فمینیسم (۱) تجارت بین الملل (۱) لیبی (۱) اعتیاد (۱) اختلاس (۱) جرائم (۱) مجازات (۱) تجارت الکترونیکی (۱) جنون (۱) تحریم (۱) جرم (۱) مالیات (۱) عدالت (۱) سازمان تجارت جهانی (۱) آزادی بیان (۱) غزه (۱) کارشناسان (۱) همسر (۱) ویژگی ها (۱) شاهد (۱) ارث (۱) تعزیرات حکومتی (۱) تزویر (۱) مطالبه (۱) شریعت (۱) عفو (۱) نرم افزار جاسوسی (۱) ثبت (۱) دانشگاه شهید بهشتی (۱) موضوع (۱) اعلامیه جهانی حقوق بشر (۱) فروش کتاب (۱) ریاست جمهوری (۱) کانت (۱) صلح جهانی (۱) خسارت (۱) تعدد زوجات (۱) اسید پاشی (۱) مراجعه (۱) پارلمان (۱) وکیل (۱) حقوق اسلامی (۱) دفاع (۱) امریکا (۱) مسئولیت (۱) اتانازی (۱) تعهدات (۱) ثبت رسمی (۱) اینترپل (۱) مقایسه (۱) اشتغال زنان (۱) قضا (۱) تجارت الکترونیک (۱) برات (۱) ازدواج موقت (۱) ساختار (۱) سوال و جواب (۱) اتحادیه اروپا (۱) مالکیت معنوی (۱) بان کی مون (۱) موکل (۱) کارآموزی (۱) فرار مالیاتی (۱) قیمت دلار (۱) اقدامات (۱) معاملات (۱) بی عدالتی (۱) مستاجر (۱) ورشکسته (۱) دادسرا (۱) حقوقی (۱) تعزیر (۱) آئین نامه (۱) دیوان عالی کشور (۱) سرپرستی (۱) قواعد آمره و تعهدات عام الشمول (۱) قانون ایران (۱) پیشینه قانونگذاری عدم النفع (۱) پناهندگی از منظر اسلام (۱) پناهدگی در اسناد بین المللی (۱) اسلام و پناهندگی (۱) خانه انصاف (۱) شهادت یا گواهی و جرم شهادت (۱) افراز اموال مشاع (۱) گواه عدم امکان سازش (۱) حق کسب و پیشه و تجارت، (۱) موجر، مستأجر (۱) توهین و افترا (۱) جرائم علیه اشخاص (۱) متقلبانه (۱) international crimes (۱) سازمان صلح سبز بین‌الملل (۱) greenpeace international (۱) تعدیل قرار داد (۱) اولین جلسه دادرسی (۱) الکترونیک قضایی (۱) جزای اختصاصی (۱) هیأت دولت، کمیسیون، مصوبات دولت (۱) احوال شخصیه (۱) احکام دادگاههای خارجی (۱) تجارت بین الملل (۱) حق سکوت متهم (۱) اعتراض به نظر کارشناس (۱) متن جدبد (۱) دانستنی های علم حقوق (۱) دکتر سید قاسم زمانی (۱) آژانس های سازمان ملل متحد un (۱) قلمرو قانون کیفری شکلی در زمان (۱) قاضی تحکیم (۱) محاکمه عادلانه (۱) حقایق سازمان ملل (۱) ماده 454 (۱) جامع ترین راهنمای اصول فقه (۱) افراد معسر (۱) برائت پزشک (۱) دیه جنین (۱) اعتراضات درسوریه (۱) حقوق بشر در سوریه (۱) طرفین در گیردر سوریه (۱) حق حبس در نکاح (۱) جایگاه دیه (۱) ثبت علامت تجاری بین المللی (۱) حقوق و تکالیف شهروندی (۱) شکنجه و تعذیب (۱) قوانین خاص جزایی (۱) ایرادات (۱) کتاب خانه الکترونیک (۱) محمود اخوندی (۱) ضمان معاوضی در بیع (۱) قول نامه (۱) شرط خیار (۱) خیار شرط (۱) شکایت کیفری (۱) دادخواست حقوقی (۱) بخش نامه (۱) حقوق بیماران (۱) ایکوموس (۱) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی (۱) انحلال شرکت (۱) حقوق اقلیت ها در ایران (۱) دیوان بین المللی کیفری (۱) فقه و حقوق (۱) سهم الارث زوجه (۱) قانون خانواده (۱) موسسه حقوقی (۱) جنگ پیشگیرانه (۱) شرکت مدنی (۱) صلح و سازش (۱) تخفیف مجازات (۱) نظم عمومی (۱) پلیس اداری (۱) بزه دیدگی (۱) تمامیت ارضی (۱) آزادی مذهبی (۱) شرط قراردادی (۱) غزه و اسرائیل (۱) شورای حقوق بشر سازمان ملل (۱) حقوق زندانیان (۱) آزمون وکالت (۱) ثبت نام کارشناسی ارشد (۱) حق تعیین سرنوشت (۱) تهاتر (۱) قانون مسئولیت مدنی (۱) تابعیت دوگانه (۱) هبه (۱) حق حضانت فرزند (۱) قواعد فقهی و حقوقی (۱) نرخ روز (۱) حقوق شهر وندی (۱) جایکا (۱) منابع حقوق اداری (۱) اینترنت وب جامعه و فضای مجازی (۱) دانلود سوالات قضاوت (۱) 110 سکه (۱) مدارک لازم برای ثبت شرکت (۱) مقام صالح (۱) طرح دعاوی (۱) انواع اظهارنامه (۱) لیست اظهار نامه (۱) رهن اسکناس (۱) بزهدیدگان (۱) تجارت بیل الملل (۱) اصل عدم قابلیت استناد به ایرادات در اسناد تجاری (۱) انتصاب قاضی زن در دادستانی تهران (۱) آیا زنان در مالزی قاضی می شوند؟ (۱) یعنی اگر زن برهنه باشد، آزاد است؟ (۱) حقوق زن در قانون اساسی افغانستان و چالش‌های فرارو (۱) تفاوت حقوقی جنسیتی در اسلام و فمینیسم‏ (۱) فلسفه برابری در فمینیسم‏ (۱) حقوق زن را از دیدگاه قرآن کریم تبیین کنید چیست ؟ (۱) مقایسه حقوق زن در اسلام و غرب (۱) مساءله زن ، اسلام و فمینیسم (۱) معاملات معارض (۱) مکاتب کیفری حقوق جزا (۱) حقوق قانونی متهم (۱) ابلاغ واقعی (۱) مجازات های جایگزین حبس (۱) بیمه اجباری (۱) خرید حبس تعزیری (۱) قسم در دعاوی کیفری (۱) قانون ایین دادرسی کیفری (۱) جرم زایی مواد قانون جزای ایران (۱) قانون اجرای احکام مدنی (۱) تمکین و نشوز (۱) اثبات جنون همسر (۱) صلاحیت دادگاه مدنی خاص (۱) دادگاه مدنی (۱) ملاقات طفل (۱) نحوه تقویم خواسته دعوای حقوقی (۱) نحوه اعتراض به ارا (۱) صلاحیت دادگاه در امور مدنی (۱) پیگیری مزاحمت تلفنی (۱) بازداشت خانگی (۱) مواد قانونی (۱) آشنایی با شاپا (issn) (۱) آشنایی با صندوق بین‌المللی پول (imf) (۱) آشنایی با اتحادیه آفریقا (au) (۱) آشنایی با بانک ‌جهانی (world bank) (۱) آشنایی با ناتو (nato) (۱) آشنایی با پیمان ان پی تی (npt) (۱) آشنایی با اوپک (opec) (۱) آشنایی با سازمان جهانی تجارت (wto) (۱) آشنایی با متروپولیس (metropolis) (۱) آشنایی با جامعه توسعه جنوب آفریقا (sadc) (۱) آشنایی با نفتا (nafta) (۱) آشنایی با اپک (apec) (۱) آشنایی با سازمان جهانی گردشگری (unwto) (۱) صندوق بین‌المللی توسعه کشاورزی (۱) فدراسیون بین‌المللی فضانوردی (۱) اتحادیه آفریقا (۱) اتحادیه کشورهای همسود (۱) قانون مجازات اسلامی از لغو سنگسار و حکم اعدام زیر (۱) قانون جدید مجازات اسلامی (۱) سنگسار (۱) زندان (۱) زندان (۱) 1ـ قراردادهای تجاری بین المللی 2ـ داوری تجاری (۱) حقوق فناوریهای زیستی (۱) منابع مطالعاتی آزمون کارشناسی ارشد حقوق تا سال 91 (۱) ورشکستگی در حقوق تجارت بین الملل (۱) مقدمه ای بر شیوه تنظیم قراردادهای تجاری بین المللی (۱) اسناد تجاری در قلمرو حقوق تجارت بین الملل (۱) آیا سنگسار، یک سنت اسلامی است؟ (۱) سنگسار مخصوص یهودیان است (۱) سنگسار در یهودیت (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسط (۱) آشنایی با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (unh (۱) آشنایی با کنفرانس‌های پاگواش (۱) آشنایی با ایکوم (کمیته جهانی موزه‌ها) (۱) آشنایی با کمیسیون اروپا (۱) آشنایی با شورای اروپا (۱) آشنایی با گروه بریکس (brics) (۱) آشنایی با کنفرانس امنیتی مونیخ (۱) آشنایی با گروه 77 (۱) آشنایی با جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا - اکووا (۱) آشنایی با گروه 1 + 5 (۱) آشنایی با فدراسیون جهانی نقطه تجاری (۱) آشنایی با آنکتاد (unctad) (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح و عدم اشاعه (۱) آشنایی با انجمن بین‌المللی تونل (ita) (۱) آشنایی با کنوانسیون جهانی حقوق کودک (۱) آشنایی با کمیسیون ارتباطات فدرال (fcc) (۱) آشنایی با پارلمان اروپا (۱) آشنایی با شورای حقوق بشر سازمان ملل (hrc) (۱) آشنایی با شورای جهانی آرشیوها (ica) (۱) آشنایی با اجلاس دوربان 2 (۱) آشنایی با اتحادیه بین‌المجالس (۱) آشنایی با پیمان ورشو (1955- 1991) (۱) آشنایی با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل در غزه (۱) آشنایی با گروه بیست (g 20) (۱) آشنایی با کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی (۱) آشنایی با دیوان دائمی داوری (pca) (۱) آشنایی با آژانس فضایی اتحادیه اروپا (esa) (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی کیفری (icc) (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی دادگستری (icj) (۱) آشنایی با اتحادیه عرب (۱) آشنایی با اجلاس شهرداران آسیایی (۱) آشنایی با شورای امنیت سازمان ملل (unsc) (۱) آشنایی با سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (oecd) (۱) آشنایی با سارک (saarc) (۱) آشنایی با مرکوسور (mercado común del sur) (۱) آشنایی با جامعه آند (comunidad andina) (۱) آشنایی با اوناسور (unión de naciones suramer (۱) آشنایی با فائو (fao) (۱) آشنایی با گروه دی هشت (d8) (۱) آشنایی با پیمان لیسبون (۱) آشنایی با گروه هشت (g8) (۱) آشنایی با سازمان شانگهای (sco) (۱) اعلامیه حقوق بشر و شهروند مصوب 26- اگست 1789 مجلس (۱) اعلامیهء اسلامی حقوق بشر (۱) اجلاس وزرای امورخارجه سازمان کنفرانس اسلامی درقاهر (۱) کنوانسیون رفع کلیه تبعیضات علیه زنان مصوبه 18 دسام (۱) اصول مربوط به موقف نهاد های ملی حقوق بشر( اصول پار (۱) معیارهای بین المللی حقوق بشر برای تطبیق قوانین (۱) پروتوکول الحاقی کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه جرا (۱) حمایت از قربانیان قاچاق انسان (۱) کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت مصوب مجمع عمومی (۱) کنوانسیون حقوق اطفال مصوب مجمع عمومی سازمان ملل مت (۱) تغییر نام و نام خانوادگی (۱) اداره ثبت و احوال (۱) خبار حقوقی (۱) خدمات الکترونیکی قضایی (۱) دادگاه بین‌المللی حقوق دریاها (۱) سازمان بازدارندگی از به‌کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیا (۱) سازمان پیمان امنیت جمعی (۱) سازمان پیمان مرکزی (۱) مقام بین‌المللی اعماق دریاها (۱) شورای بین‌المللی ابنیه و محوطه‌ها (ایکوموس) (۱) برنامه محیط زیست ملل متحد (۱) آشنایی با سازمان عفو بین‌الملل (amnesty internatio (۱) آشنایی با دیوان بین‌المللی دادگستری (۱) آشنایی با شورای امنیت سازمان ملل (۱) دانلود قانون (۱) ترمینولوژی حقوق (۱) حقوق بیمه (۱) حقوق رقابت (۱) حقوق تجارت الکترونی (۱) حقوق انرژی (۱) امور حقوقی پروژه های بین المللی (۱) دادگاه های اختصاصی اداری مراجع شبه قضایی (۱) ازمون وکالت 91 (۱) جنبش غیر متعهدها (۱) همه چیز دربار غیر متعهدها (۱) اعضای غیر متعهدها (۱) اجلاس غیر متعهدها در تهران (۱) فرزند دختر و پسر (۱) شروط ضمن عقد ازدواج (۱) کنوانسیون منع شکنجه (۱) رفتار تحقیر آمیز (۱) مجازات ظالمانه (۱) رفتار غیر انسانی (۱) کنوانسیون امور پناهندگان (۱) 1951 ژنو (۱) قرارداد بین المللی رفع هرنوع تبعیض نژادی (۱) اعلامیه کنفرانس بین‌المللی حقوق بشر تهران - 1968 (۱) اعلامیه جهانی حقوق کودک (۱) حقوق کودک 1959 (۱) حقوق اطفال (۱) پروتوکول اختیاری مربوط به میثاق بین المللی حقوق مد (۱) عهدنامه حقوق سیاسی زنان ۳۱ مارچ ۱۹۵ (۱) اعلامیه مربوط به مدافعین حقوق بشر (۱) میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (۱) اخبار دانشگاه ازاد (۱) کلید ارشد 92 (۱) لایحه قانون مجازات اسلامی (۱) اصلاح گذرنامه زنان (۱) محدودیت خروج از کشور (۱) حقوق جزا در قران (۱) تساوی دیه (۱) حکم اعسار (۱) اهداف حقوق (۱) مفهوم عدال (۱) ارای قابل تجدید نظر خواهی (۱) استقلال کانون (۱) لایحه جدید وکالت (۱) کیفیت تحصیل (۱) سازمان fbi (۱) دادگاه های خانواده (۱) جرائم علیه بشریت (۱) استملاک اموال غیر منقول (۱) کنوانسیون وحدت قوانین (۱) دیوان داوری ایران و آمریکا (۱) همه چیز درباره حقوق (۱) حق شرط (۱) شارژ آپارتمان (۱) عطف به ماسبق (۱) تکالیف و حقوق خودرورسازان (۱) حقوق عمومی نوین (۱) اسلام دین صلح و رحمت (۱) حقوق جزای بین المللی (۱) دین و قصاص (۱) تلگرام (۱) تعلیق اجرای مجازات (۱) واگذاری عین (۱) سال 1394 (۱) به شرط تملیک (۱) حق پارکینگ (۱) آیین نامه کانون وکلا (۱) شرایط اخذ تامین ازاتباع دولت‌های خارجی (۱) حمایت های ویژه قانون گذار از زنان شاغل (۱) حذف نام سابق (۱) لایحه جامع وکالت از اعلام وصول در دولت (۱) مالکیت معنوی نرم افزار (۱) اصل 24امنیتجرمدکتر شیخ الاسلاممطبوعاتی (۱) حقوق جزای فرانسه (۱) حقوق فضا (۱) کودکان بی تابعیت (۱) طلاق در فرانسه (۱) حقوق مدنی فرانسه (۱) جرم سیاسى (۱) اداره تحقیقات فدرال (۱) فصل هفتم قانون اساسی (۱) مقالات حقوق ثبت (۱) تثبیت مالکیت مشروع (۱) اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری (۱) نهادهای محلی (۱) نظام حقوقی فرانسه (۱) ایرباس ایران و 007 کره (۱) معاهده شیکاگو (۱) رسانه ها و خلا (۱) تعهدات‏ erga omnes (۱) قضیه بارسلونا تراکشن (۱) مناسبت های ویژه سازمان ملل متحد (۱) قرار داد خودرو (۱) قرار داد املاک (۱) ماده 10 قانون مدنی (۱) قراردادهای پیمان موضوع ضوابط پیمان (۱) ملائت (۱) دیه کامل (۱) پروتکل اختیاری حقوق کودک (۱) سوال و جواب ازمون 92 (۱) اموال توقیفی (۱) طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری (۱) قوانین حاکم براماکن تجاری (۱) قوانین موجر و مستاجر (۱) محدودیت تخلیه (۱) حقوق مالیات (۱) عدالت مالیاتی (۱) مالیات در اسلام (۱) مفهوم مودی (۱) ازمون قضاوت 91 (۱) بحران غزه اسرائیل (۱) سن اعطای گذرنامه به دختران (۱) حقوق اقلیتها (۱) مسئولیت مشترک جهانی (۱) نقش شورای امنیت در تحولات لیبی (۱) جمشید ممتاز (۱) جدایی درمانی (۱) شهروند مسئول (۱) ضابطه کنترل (۱) مجازات برای ازدواج با اطفال (۱) ماده 134 قانون مجازات اسلامی (۱) مشاوره هوشمند حقوقی (۱) استفاده از ویدئو‌کنفرانس در جلسات دادگاه (۱) شورای نگهبان طرح اصلاح قانون آیین دادرسی کیفری را (۱) جرم زیر میزی (۱) جایگاه اسناد عادی و رسمی در دعاوی (۱) پیامک تبلغاتی مجرمانه (۱) ورزش مسئولیت ، خطای ورزشی ، قصد مجرمانه ، تقصیر ، (۱) مرجع صالح رسیدگی به جرایم موادمخدر اطفال (۱) تشکیل پرونده شخصیت برای مجرمان (۱) پرونده شخصیت (۱) مشاوره هوشمند (۱) کانال حقوق (۱) کانال کلینیک (۱) حقوق مصرف کنندگان، تکالیف تولیدکنندگان (۱) براتکش (۱) محتال (۱) مراجع شبه قضایی (۱) حقوق مالکیت معنوی و فکری » حقوق مالکیت ف (۱) اجرت‌المثل ایام زوجیت چیست؟ (۱) هبه رسمی (۱) هبه عادی (۱) ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری در ایران (۱) کپی‌رایت چیست و حقوق ناشی از آن کدام است؟ (۱) گفتمان فلسفی حقوق بین‌الملل بشر در فضای سایبر (۱) معرفی سازمان جهانی مالکیت فکری (wipo) (۱) آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی (۱) کلیات ثبت اختراع (۱) روش های ثبت اختراع (۱) ثبت اختراع در ایران و اشکالات آن (۱) استفتاء از مراجع درباره‌ جبران "خسارت معنوی& (۱) راهنمای مختصر در مورد عهدنامۀ حقوق بین المللی دارا (۱) دریافت فرم های مربوط به مالکیت معنوی (۱) پتنت چیست؟ (۱) طبقه‌بندی‌ بین‌المللی اختراعات (۱) دانستنیهای مخترعین (۱) تاریخچه مالکیت فکری در ایران۱۳۰۴ (۱) شرایط پتنت شدن اختراعات چیست؟ (۱) آشنایی با مفهوم حق اختراع (patent) (۱) مقررات جزایی ایران در مورد مالکیت معنوی (۱) پیش درآمدی بر مالکیت معنوی (۱) همه چیز درباره اختراع (۱) علامت تجاری چیست و نحوه ثبت آن کدام است؟ (۱) آشنایی با کنوانسیون میراث جهانی (۱) آشنایی با سازمان جهانی بهداشت (who) (۱) آشنایی با سازمان ملل متحد (un) (۱) آشنایی با شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ( (۱) آشنایی با مجمع جهانی اقتصاد (داووس) (۱) آشنایی با مجمع راهبری اینترنت (igf) (۱) آشنایی با آیکان (icann) (۱) آشنایی با یونسکو (unesco) (۱) آشنایی با یونیدو (unido) (۱) آشنایی با سازمان ملل (un) (۱) آشنایی با سازمان کنفرانس اسلامی (۱) شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و چگونگی شکل گیری آ (۱) موانع ازدواج در حقوق اسلامی (۱) مشروح سخنان بان کی مون در دانشکده روابط بین الملل (۱) برای صلح و ثبات جهانی به همۀ کشورها نیاز داریم (۱) ویکی‌لیکس و اسناد محرمانه (۱) افشای اسناد محرمانه وزارت‌خارجه آمریکا (۱) آیسسکو (۱) آشنایی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (iaea) (۱) اصل سی و دو (۱) تجدید نظر خواهی کیفری (۱) خلع و مبارات (۱) وکیل رایگان (۱) پردیس دانشگاهی (۱) قوانین و مقررات مربوط به حجاب (۱) قرار داد های دولتی (۱) سند نکاح (۱) مرور زمان در اسلام (۱) خدمات رایگان حقوقی (۱) آئین نامه سجل قضایی (۱) نهاد داوری (۱) مداخله وکیل (۱) آشنایی با اینترپل (interpol) (۱) آشنایی با آیسسکو (۱) جزای نقدی /محکومیت مالی (۱) ماده 558 قانون مدنی (۱) وکالت در تجارت (۱) تکمیل ظرفیت دانشگاه ازاد (۱) منابع ازمون قضاوت (۱) خسارت عدم اجرای تعهد (۱) حقوق تطبیقی انگلیس (۱) بزهکاری زنان (۱) مسئولیت کیفری مخففه (۱) پورسانت و ارتشاء (۱) عنوان مجرمانه (۱) دادخواست جلب ثالث (۱) تحلیل و نقد (۱) تأثیر تصویب اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری بر جرم (۱) پویایی نظام‌های قضایی ملی در مقابله با بی‌کیفری (۱) ارزیابی احتمال تعلیق وضعیت دارفور سودان از سوی شور (۱) تأملی در وحدت و کثرت نظام حاکم بر سیستم حقوق بین ا (۱) کنوانسیون ایمنی هسته ای (۱) رد قاعده رانووا در مورد اموال فرهنگی منقول: پرونده (۱) اصول مؤسسه یکنواخت‌کردن حقوق خصوصی درباره قرارداده (۱) رابطه متقابل سازمان جهانی تجارت و موافقتنامه‌های ت (۱) اثر معاهدات سرمایه‌گذاری بین‌المللی بر قواعد حقوق (۱) اکتشاف و توسعه میادین نفتی ایران از طریق قراردادها (۱) تحلیل عملکرد جامعه بین‌المللی در پاسخ به اقدامات د (۱) توسعه پایدار یا پایداری توسعه در حقوق بین الملل (۱) آداب و اخلاق (۱) کشور های آسه آن (۱) کاربرد مقررات متحدالشکل اعتباراسنادی ucp (۱) هزینه های مربوط به ثبت نام تجاری و علامت تجاری (۱) تشکیلات دادسرا (۱) مقالات حقوق کیفری (۱) ماده 816 (۱) اموال سریع الفساد ضبط شده (۱) فرم پروپوزال (۱) دانلود فرم پروپوزال (۱) دریافت فرم پروپوزال (۱) جرم بد حجابی (۱) اشتغال رن (۱) موضوع شرکت (۱) مقالات آیین دادرسی مدنی یین دادرسی کیفری (۱) تحقیقات در دادسرا (۱) نظارت و کنترل اداری (۱) کنترل پارلمانی (۱) کنترل قضایی (۱) حقوق کیفری کودکان (۱) اجرای حکم قصاص (۱) حقو فناوری اطلاعات و ارتباطات (۱) امضای الکترونیک (۱) بیوتکنولوژی و حقوق (۱) تدوین لایحه حمایت از داده های شخصی (۱) لایحه حمایت از داده های شخصی (۱) حقوق فرهنگ و ارتباطات (۱) اینترنت می تواند ناقل عنصر مادی جرم (۱) ابزار نوین ارتباطی (۱) تجهیزات امنیت it (۱) ایجاب و قبول توئیتری یک ازدواج (۱) تجسس در زندگی‌های آنلاین (۱) وثیقه اسناد تجاری (۱) مدارک لازم برای انحلال (۱) اجرای احکام مدنی و کیفری (۱) قانون اصول محاکمات تجارتی (۱) جمال تراز (۱) تاریخ برگزاری (۱) مقالات در امور ثبت (۱) ماده 84 آیین دادرسی مدنی (۱) دادگاه های عمومی و انقلاب (۱) مجازات سب النبی (۱) قواعد حقوق (۱) اوراق سرمایه گذاری (۱) آرا و احکام دادگاهای عمومی و انقلاب (۱) آرای حقوقی (۱) شرایط عمومی و اختصاصی (۱) مجازات تتمیمی (۱) استفتاآت قضایی (۱) مسئولیت های ضامن (۱) لزوم انجام تعهد (۱) مبنای تعهد در حقوق ایران و فرانسه (۱) law radio (۱) تعهد اور بودن اراده یک جانبه (۱) قوانین اینترنتی (۱) حقوق بنیادین بشر (۱) آشنایی با پارلمان ها (۱) دعاوی مدنی (۱) هوگو گروسیوس (۱) گروه حقوقی (۱) اقدامات تامینی و تربیتی (۱) جرم جعل (۱) شورای حل اختلاف (۱) نحوه ارایه دادخواست (۱) اصل ازادی بیان (۱) پرسمان حقوقی (۱) حقوق زناشویی (۱) استفاده غیر مجاز از عناوین علمی (۱) جزا و جرم شناسی دفاع مشروع (۱) جایگاه وکالت (۱) حقوق بین الملل هوافضا هوا فضا (۱) مسئولیت در حوادث هوایی (۱) مقالات حقوق کار (۱) روابط کارگر و کارفرما (۱) رد مال (۱) تجدید نظر خواهی (۱) نظریان اداره کل امور حقوقى قوه قضاییه (۱)
دوستان من   پرتال زیگور طراح قالب